Blog

Hashimoto – dieta. Czego nie wolno jeść? Te produkty są zakazane!

Odżywianie to jeden ze sposobów leczenia Hashimoto. Dieta, czego nie wolno jeść przy tej chorobie, obejmuje całkiem długą listę produktów. W jaki sposób ich wyeliminowanie z jadłospisu wpływa na wyciszenie reakcji zapalnych, które zachodzą w organizmie chorej osoby?

Hashimoto jest autoimmunologiczną chorobą tarczycy, występująca u ludzi na całym świecie. Oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała, które atakują gruczoł i powodują jego uszkodzenie. Objawy choroby są różnorodne i obejmują zmęczenie, osłabienie, szybkie przybieranie na wadze, wzdęcia, problemy ze snem, powiększenie tarczycy i inne. Jak wygląda leczenie Hashimoto? Dieta – czego nie wolno jeść, a co wolno – to istotny element terapii.

Dieta w Hashimoto – jak wygląda?

Leczenie choroby Hashimoto opiera się przede wszystkim na odpowiedniej diecie, która powinna być dostosowana do potrzeb osoby chorej. Powinna być bogata w składniki odżywcze wspierające funkcjonowanie tarczycy, takie jak jod, selen, witamina A i B, cynk i tłuszcze Omega-3. Co więcej, dzięki odpowiedniej suplementacji witamin i minerałów można wzmocnić układ immunologiczny. Jak więc ułożyć swoją dietę? Pomocny na pewno okaże się kalkulator BMI, służący obliczaniu wskaźnika masy ciała.

Co jest jeszcze istotne przy chorobie Hashimoto? Dieta – czego nie wolno jeść! Wykluczenie niektórych produktów pozwala bowiem łagodzić stany zapalne, będące wynikiem zaburzeń pracy tarczycy.

dieta hashimoto

Choroba Hashimoto – dieta. Czego nie wolno jeść?

Istnieje cała lista produktów, których należy unikać, aby pomóc w leczeniu choroby Hashimoto. Wśród nich są: 

 • produkty zawierające gluten;
 • biały cukier;
 • białe produkty zbożowe;
 • kukurydza;
 • soja;
 • produkty mleczne;
 • produkty wysokoprzetworzone;
 • napoje zawierające kofeinę i alkohol;
 • produkty zawierające sztuczne dodatki;
 • tłuste mięso;
 • produkty zawierające nadmiar soli.

Do jakich produktów podchodzić z ostrożnością?

Należy wykluczyć je z diety, ponieważ mogą wywoływać stany zapalne i powodować dalsze uszkodzenie tarczycy. Poza tym trzeba ostrożnie podchodzić do produktów, które są bardzo bogate w jod, ponieważ w przypadku choroby Hashimoto organizm nie potrafi go wchłonąć. Mimo że pierwiastek jest niezbędny w procesie hamowania choroby, badania wykazują, iż jego nadmiar może zaostrzać stany zapalne! W związku z tym produkty takie jak morskie ryby i owoce morza powinny być spożywane z umiarem – nie częściej niż raz w tygodniu. Dlatego też ważne jest, aby dobrze zaplanować swoją dietę, aby móc jak najlepiej kontrolować chorobę Hashimoto.

Pomocne może okazać się korzystanie z cateringu dietetycznego. Odpowiednie oferty znajdują się na Dietly – sprawdź, czy są tam firmy z twojego miasta:

 • catering dietetyczny Warszawa;
 • catering dietetyczny Poznań;
 • catering dietetyczny Toruń.
Nabiał przy hashimoto - artykuł

Jakie produkty wykluczyć z diety przy chorobie Hashimoto?

Na czym opierać jadłospis i jak dostosować do choroby Hashimoto dietę? Czego nie wolno jeść? Powinno się wykluczyć kilka grup produktów spożywczych. Eliminacji wymagają te zawierające goitrogeny, czyli związki, które hamują wykorzystanie jodu przez tarczycę. Należą między innymi warzywa krzyżowe, takie jak kalafior, brokuł, kapusta, brukselka, kalarepa, jarmuż, szpinak, brukiew czy rzepa. Warto jednak pamiętać, że te warzywa nie są wskazane na surowo, więc można je spożywać gotowane lub duszone.

Innymi produktami, które należy wykluczyć z diety przy chorobie Hashimoto, są takie o dużym indeksie glikemicznym, wysokoprzetworzone oraz cukry proste, takie jak słodycze. Powodują wahania poziomu cukru we krwi, co może negatywnie wpłynąć na homeostazę insuliny i glukozy, która jest często zaburzona u osób z chorobą Hashimoto.

Czy dietą można zahamować procesy starzenia - dieta a starzenie się skóry?

Warto również ograniczyć spożycie nabiału, ponieważ może on powodować stan zapalny w organizmie. Produkty gryczane, ryż, amarantus, komosa ryżowa oraz kasza jaglana również powinny podlegać ograniczeniu, ponieważ zawierają związki hamujące produkcję hormonów tarczycy.

Podsumowując, rozpoznanie choroby powoduje wiele zmian, w tym nawyków żywieniowych. Jadłospis w Hashimoto – dieta, czego nie wolno jeść – na początku może okazać się skomplikowany. Dlatego warto skorzystać z oferty cateringu dietetycznego oraz profesjonalnych porad dietetyka.

dietly catering dietetyczny