Blog

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny, objawy, zasady postępowania

Zatrzymywanie wody w organizmie prowadzi do wielu objawów, które mają wpływ zarówno na wygląd, jak i samopoczucie. Opuchlizna oraz cellulit to tylko dwa symptomy tej przypadłości. W artykule znajdziesz wyjaśnienie, jak poradzić sobie z tą przypadłością.

Jakie są przyczyny zatrzymywania wody w organizmie?

Przyczyn zatrzymywania wody w organizmie może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • niewłaściwa dieta bogata w sól oraz przetworzone produkty;
 • nadmiar kofeiny;
 • picie alkoholu
 • brak regularnej aktywności fizycznej;
 • przyjmowanie pewnych leków. 

Do zatrzymywania płynów u kobiet mogą prowadzić zmiany hormonalne, które zachodzą trakcie cyklu miesiączkowego. Innymi czynnikami mogą być choroby nerek, serca czy wątroby. Warto podkreślić, że jeśli przypadłość ta jest spowodowana problemami zdrowotnymi, konieczna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednie leczenie.

Witamina D3 - suplementacja, dawkowanie, zapotrzebowanie. Najnowsze wytyczne

Bardzo duże znaczenie ma prowadzony tryb życia. Osoby, które dużo siedzą i mało się ruszają, magazynują wodę. Podobnie dzieje się w przypadku przyjmowania zbyt małej ilości płynów. W takiej sytuacji organizm gromadzi zapasy, co jest widoczne w wyglądzie chorej osoby.

Charakterystyczne objawy zatrzymywania wody w organizmie

Warto nauczyć się rozpoznawać najbardziej charakterystyczne symptomy zatrzymywania wody w organizmie. Dzięki temu łatwiej stwierdzić, czy jest to problem, który dotyczy danego przypadku.

jelita brzuch

Typowym objawem jest obrzęk, czyli nagromadzenie płynu w przestrzeniach międzykomórkowych. Może to dotyczyć różnych części ciała, ale najczęściej dotyka stóp, kostek, nóg oraz rąk. Inne objawy to między innymi:

 • uczucie wzdęcia, zwłaszcza w okolicach brzucha;
 • napięcie i ból w miejscach obrzękniętych;
 • nagły i nieuzasadniony przyrost masy ciała. 

Może także wystąpić uczucie ciężkości, zmęczenia oraz zmienić się wygląd skóry. Staje się wtedy napięta lub świecąca. Ważne jest, aby monitorować te objawy i – jak wspomniano wcześniej – w razie ich nasilenia skonsultować się z lekarzem.

Psychodietetyka, zaburzenia odżywiania i ciałopozytywność - wywiad z Katarzyną Koćwin

Jak pozbyć się wody z organizmu? Naturalne metody

Jednym ze sposobów na redukcję zatrzymywania wody w organizmie jest wprowadzenie zmian w swojej codziennej diecie. Przede wszystkim należy postawić na naturalne, zdrowe produkty, przede wszystkim na świeże owoce i warzywa. Ponadto, picie odpowiedniej ilości wody również pomaga w pozbyciu się nadmiaru płynów – brzmi to paradoksalnie, ale jest prawdziwe.

Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagi na sól w diecie. Ograniczenie jej spożycia może znacznie pomóc w redukcji nadmiaru wody. Ważne jest również, aby unikać przetworzonej żywności, która często zawiera ukryte źródła soli, podobnie jak gotowe mieszanki przypraw. Jeśli już ktoś musi solić, powinien wybierać sól himalajską, ze względu na obecność większej ilości mikroelementów.

Jak jeść mniej soli? Sól w żywności – w czym jest najwięcej soli?

Należy zwiększyć spożycie białka, które wspomaga wydalanie nadmiaru wody przez nerki. Zaleca się też unikanie napojów zawierających kofeinę i alkoholu, ponieważ mogą one prowadzić do odwodnienia, co skłania organizm do zatrzymywania wody.

Jeśli chcesz zaradzić swojemu problemowi, postaw na zbilansowaną dietę. Jeśli nie wiesz, jak układać jadłospis, skonsultuj się z dietetykiem lub wykup dietę pudełkową. Na Dietly dostępne są oferty, spośród których wybierzesz opcję spełniającą twoje oczekiwania.

Aktywność fizyczna na zatrzymywanie wody w organizmie

Regularna aktywność fizyczna jest kluczem do wielu aspektów zdrowia, w tym również do regulowania poziomu wody w organizmie. Ćwiczenia, zwłaszcza aerobowe, pobudzają krążenie i pomagają w eliminacji nadmiaru płynów. Warto też pamiętać o ćwiczeniach, które poprawiają krążenie limfy. Limfa odpowiada za transport odpadów z organizmu, a jej właściwe krążenie pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów.

Picie wody w ciągu dnia zapobiegnie jej zatrzymywaniu w organizmie

Obawa przed odwodnieniem to jedna z przyczyn zatrzymywania wody w organizmie. Dzieje się tak, kiedy pijemy zbyt małe ilości płynów (np. woda, herbaty ziołowe), dlatego warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki:

 • pierwszym krokiem może być noszenie ze sobą butelki wody, co pozwoli na regularne sięganie po nią w trakcie dnia;
 • ustalanie małych celów, takich jak wypicie pewnej jej ilości do wyznaczonej pory, może motywować do częstszego picia;
 • korzystne jest również ustawienie przypomnień w telefonie, które będą sygnalizować, kiedy warto sięgnąć po kolejny łyk;
 • dodawanie do wody plasterków owoców czy ziół może uczynić jej smak bardziej atrakcyjnym. 
Kilka faktów i ciekawostek na temat sposobu żywienia matki karmiącej - cz.2

Kluczem jest również picie wody zaraz po przebudzeniu, co pomoże zrekompensować nocną dehydratację. Warto też przyzwyczaić się do picia wody przed każdym posiłkiem, co stanowi dodatkową pomoc w kontrolowaniu apetytu.

Zatrzymanie wody w organizmie. Co należy wiedzieć?

Zatrzymywanie wody w organizmie to częsty problem, z którym mierzą się osoby prowadzące siedzący tryb życia i stosujące niezdrową dietę. Wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania oraz włączenie do rutyny aktywności fizycznej powinny zaradzić tej przypadłości. Pamiętaj jednak, aby w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Należy to zrobić także przy nasilających się objawach.

dietly catering dietetyczny