Blog

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego nie można?

Dieta przed kolonoskopią jest bardzo ważnym etapem przygotowania do tego badania. Dowiedz się, jakie produkty spożywcze należy spożywać, a których unikać. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki i przykładowy jadłospis dla pacjenta.

Dieta przed kolonoskopią – podstawowe zasady

Dieta przed kolonoskopią odgrywa istotną rolę w skutecznym przygotowaniu do badania. Jej celem jest oczyszczenie jelit z zalegających w nich treści oraz gazów, co ułatwia dokładną ocenę stanu przewodu pokarmowego. W tygodniu poprzedzającym badanie zaleca się stopniowe ograniczanie pokarmów bogatych w błonnik. Pacjent powinien unikać produktów takich jak owoce z pestkami, surowe warzywa, orzechy oraz ziarna. Warto również zredukować spożycie produktów pełnoziarnistych.

Zalecana jest przede wszystkim dieta lekkostrawna, którą trzeba wprowadzić już na 7 dni przed datą planowanego zabiegu. Dla niektórych pacjentów może to stanowić prawdziwe wyzwanie, ponieważ eliminuje wiele produktów.

3 dniowy jadłospis lekkostrawny

Co można jeść przed kolonoskopią?

Jak wspomniano, przed badaniem trzeba zwracać baczną uwagę na przyjmowane posiłki. Przygotowanie do kolonoskopii trwa tydzień i w tym czasie trzeba sukcesywnie eliminować pewne produkty spożywcze. Konieczne jest przede wszystkim usunięcie z diety alkoholu oraz ograniczenie spożycia produktów bogatych w błonnik i nasiona. Ważne, by sobie nie zaszkodzić, a jednocześnie dokładnie oczyścić jelita.

Co jeść na 3-4 dni przed badaniem?

W ciągu 3-4 dni przed kolonoskopią, zaleca się unikanie pokarmów, które mogą utrudnić oczyszczanie jelit. W tym czasie należy zrezygnować z produktów zawierających błonnik, takich jak świeże i suszone owoce, warzywa strączkowe, brązowy ryż czy pełnoziarniste makarony. Polecana jest wtedy dieta ubogoresztkowa. Ważne jest również tymczasowe zaprzestanie stosowania suplementów diety i leków zawierających żelazo (konieczna jest konsultacja z lekarzem).

Należy zwrócić uwagę, by wyeliminować szczególnie warzywa i owoce pestkowe, m.in.:

  • kiwi;
  • maliny;
  • truskawki;
  • pieczywo z pestkami i ziarnami;
  • pieczywo z makiem;
  • jagody;
  • pomidory.
Young girl rejecting junk food or unhealthy food such as donuts and choosing healthy food such as a green apple and salad for having a good health. Dieting and good health concept.

Co jeść na 2 dni przed badaniem?

Na dwa dni przed badaniem należy zwiększyć ilość spożywanych płynów do około 2 litrów dziennie. W tym okresie warto skupić się na spożywaniu lekkostrawnych posiłków, takich jak gotowane chude mięso, ryby, białe pieczywo, jaja, oraz chude mleko i jego przetwory. Warto również spożywać klarowane, przecedzone zupy i buliony, które są łatwe do strawienia. Porcje powinny być zmniejszone.

Zalecana dieta jest już półpłynna – bez wędlin, ciemnego pieczywa, przecierów oraz sałatek owocowych lub warzywnych. 

Dieta zupowa – na czym polega?
Photo by Megan (Markham) Bucknall on Unsplash

Co jeść przed badaniem – w dzień poprzedzający?

W dniu poprzedzającym kolonoskopię zaleca się przejście na dietę płynną. Śniadanie można zjeść, ale później nie należy już spożywać stałych pokarmów. Należy zrezygnować nawet z soków z miąższem, ale można sięgać na przykład po kisiele.

Trzeba również stosować się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania środków farmakologicznych, które pomagają w przygotowaniu jelita do badania. Istotne jest, aby nie stosować dodatkowych środków przeczyszczających na własną rękę. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, dlatego zalecana jest woda, herbata, kawa bez mleka czy klarowne zupy.

partial view of woman holding paper made large intestine on grey background

Dieta przed kolonoskopią – dzień badania

W dniu kolonoskopii zaleca się powstrzymanie od spożywania jakichkolwiek pokarmów, a około cztery godziny przed badaniem należy również zaprzestać przyjmowania płynów. Można jedynie ssać landrynki.

Przykładowy jadłospis przed kolonoskopią

Chociaż opisana wyżej dieta przed kolonoskopią jest bardzo restrykcyjna, nie oznacza głodówki. Bardzo duże ograniczenia są wprowadzane na dzień przed badaniem. Niżej przedstawiamy przykładowy jadłospis – w przypadku wątpliwości warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

3-4 dni przed kolonoskopią2 dni przed kolonoskopiąDzień przed kolonoskopiąDzień kolonoskopii
Śniadanieowsianka na wodzie z bananembiałe pieczywo z chudą szynkąlekkostrawne płatki ryżowe z mlekiem o obniżonej zawartości tłuszczuwyłącznie płyny (można pić wodę niegazowaną), na 4 godziny przed badaniem należy też zaprzestać picia – dopuszczalne jest tylko ssanie landrynek (w ostateczności)
II śniadaniejogurt naturalnyklarowny bulion drobiowyprzejście na dietę płynną
Obiadgotowana pierś z kurczaka z białym ryżem i klarowanym bulionem warzywnymryż z gotowanym filetem z dorsza i klarowanym bulionem
Podwieczorekkromka białego pieczywa z chudym twarożkiemkromka białego pieczywa z dżemem bez pestek
Kolacjalekka sałatka z gotowanego jajka, sałaty i ogórka bez skórkijogurt naturalny z dodatkiem ugotowanego na twardo, posiekanego jajka

Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarskich dotyczących diety i przygotowania do kolonoskopii. Dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjenta.

Sałatka ryżowa z brokułem, ciecierzycą i migdałami w sosie miodowym

Co jeść po kolonoskopii?

Po tak długich wyrzeczeniach aż kusi, by wynagrodzić to sobie ulubionymi daniami. Niestety, dla własnego zdrowia trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Po wykonaniu kolonoskopii ważne jest ostrożne i stopniowe powracanie do normalnej diety. Bezpośrednio po badaniu, zaleca się spożywanie łatwo przyswajalnych pokarmów, takich jak biały ryż, delikatnie gotowane warzywa oraz chude mięso, które nie obciążają układu trawiennego. W ciągu pierwszych kilku godzin po badaniu można stopniowo dodawać do diety inne produkty, unikając jednocześnie tych ciężkich i trudnych do strawienia.

Istotne jest, aby przez pierwsze 24 godziny po kolonoskopii przestrzegać lekkostrawnej diety, co pomaga zapobiec podrażnieniu delikatnej błony śluzowej jelita. Warto również unikać spożywania potraw tłustych, ostro przyprawionych, a także nie sięgać od razu po alkohol i kofeinę.

Flora bakteryjna – jaki wpływ ma na nią dieta, pora roku i miejsce zamieszkania?

Dlaczego ważne jest przygotowanie jelit przed kolonoskopią?

Prawidłowe przygotowanie jelit przed kolonoskopią ma bardzo duże znaczenie dla efektywności i wiarygodności tego badania. Jest to zadanie, które w dużym stopniu zależy od pacjenta – jego świadomości i zdyscyplinowania w przestrzeganiu zaleceń dietetycznych. Dokładne oczyszczenie jelita grubego pozwala na uzyskanie dokładnych wyników diagnostycznych, co jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy.

Niestety, brak właściwego przygotowania jelit może prowadzić do niepełnych lub niejasnych wyników, co z kolei może wymagać powtórzenia badania. To nie tylko wydłuża czas oczekiwania na diagnozę, ale też opóźnia wdrożenie odpowiedniej terapii, działając na niekorzyść chorego. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci ściśle przestrzegali zaleceń żywieniowych przed kolonoskopią, zapewniając tym samym najwyższą jakość i efektywność badania.

Dieta na odchudzanie - jak stosować, co jeść, żeby schudnąć?

Kiedy wykonuje się kolonoskopię?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe, które polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego wziernika (kolonoskopu) umożliwiającego oglądanie wnętrza jelita grubego oraz, w razie potrzeby, pobranie próbek tkanki do dalszych badań. Pozwala też na usunięcie polipów czy zatamowaniu niewielkich krwawień. Stanowi element diagnostyki przy podejrzeniu raka jelita grubego.

Zaleca się ją osobom, które mają objawy sugerujące problemy jelitowe, takie jak nieustępujące bóle brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień, niewyjaśnione krwawienia z odbytu, czy utratę wagi. Jest również rekomendowana jako badanie profilaktyczne u osób po 50. roku życia.