Blog

Catering czy gotowanie – które z nich to oszczędzanie?

Autorkami artykułu są Natalia Szwed-Kisielewicz i Klaudia Stawowska – dietetyczki kliniczne oraz specjalistki psychodietetyki zasilające szeregi Dietly.

Artykuł powstał we współpracy z cateringiem 5 Posiłków Dziennie, który bierze udział w trwającej aktualnie promocji Dietly – Żyj Lepiej Za Mniej! Teraz zamówisz ten catering, aż o 30% taniej z kodem ZYJLEPIEJ! Wejdź na https://dietly.pl/zyjlepiej i sprawdź kilkadziesiąt cateringów z mega promocjami!

Nie zwlekaj! Promocja trwa tylko do końca września 2022 r.

Z cateringiem zaoszczędzisz nie tylko czas i pieniądze, ale również zadbasz o swoje zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne) i zyskasz ogromną dawkę energii, którą wreszcie poświęcisz na to, co kochasz i co ma prawdziwy sens. Dosyć nerwów straconych podczas stania w sklepowych kolejkach i dźwigania siatek z zakupami! Zamiast stać przy garach, liczyć kalorie w aplikacjach i błagalnym wzrokiem patrzeć na wagę kuchenną odmierzając gramaturę produktów, rób w końcu to, na co masz ochotę. Dzięki diecie pudełkowej zaczniesz żyć pełnią życia, dbając tym samym o to, co najważniejsze – o SIEBIE i swoich bliskich, o swoje pasje i marzenia.

Potrzebujesz konkretów? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

WAŻNE: Nie sposób wyliczyć dokładnie co do grama, ilości każdego składnika potrzebnego do samodzielnego przygotowania potraw jak z cateringu 5PD. Co za tym idzie – ciężko byłoby wyliczyć cenę kilku kromek chleba lub plastrów papryki. Dlatego też na wstępie pragniemy zaznaczyć, że nasze wyliczenia finansowe są orientacyjne i dotyczą całych opakowań potrzebnych składników – czyli tego, po co sięgnąć musiałybyśmy ze sklepowej półki.

Żywność w sklepach a cateringi dietetyczne — obecne ceny w Polsce 

Czym jest inflacja, w ostatnich miesiącach każdy z nas brutalnie przekonał się na własnej skórze … Ceny niemal wszystkich produktów i usług rosną jak szalone i nie sposób uciec z tej pułapki.  Eksperci szacują, że niestety, w kolejnych miesiącach, czekają nas kolejne podwyżki, a największe wzrosty dotyczyć będą  cen roślin oleistych oraz produktów zbożowych. Wzrosną także ceny pasz, co przełoży się na koszty hodowli, a co za tym idzie m.in. cenę mięsa na półkach sklepowych.

Co to dla nas oznacza? Zróbmy szybką symulację – przy obecnym poziomie inflacji wynoszącym 16,1%, możemy założyć, że jeżeli w ubiegłym roku tygodniowe zakupy kosztowały nas 250 zł, to dzisiaj w markecie wydamy ok. 290 zł za tę samą ilość jedzenia. Różnicę widać gołym okiem i choć prawda nie napawa optymizmem, musimy się przygotować na to, że ceny żywności nadal będą rosły.  Jeśli doliczymy do nich koszt energii (wzrost o 40% w stosunku do sierpnia 2021) czy paliwa, które zużywamy w drodze na zakupy (+23% w stosunku do sierpnia 2021) okazuje się, że koszt naszego koszyka zakupowego i przygotowania posiłków w domu rośnie jeszcze bardziej.

No dobrze, to w takim razie sprawdźmy, ile obecnie zapłacimy za tygodniowy catering dietetyczny? Najtańsza dieta pudełkowa na tydzień to koszt jedynie ok. 320 zł (nie wspominając o wyjątkowych promocjach, trwających na Dietly do końca września 2022 r.)! Oczywiście, cena różni się w zależności od kaloryczności i rodzaju diety oraz firmy cateringowej, jednak liczby nie kłamią – catering dietetyczny zamówisz już za ok 300zł/7 dni i to bez wychodzenia z domu

Catering 5 Posiłków Dziennie — pierwsze wrażenia

Podczas tworzenia niniejszego zestawienia pod lupę wzięłyśmy opcję Wege dostępną w 5PD. Za dzień diety wegetariańskiej 2000 kcal z cateringu 5 Posiłków Dziennie z kodem ZYJLEPIEJ zapłaciliśmy 69 zł.

Z kodem ZYJLEPIEJ wszystkie diety w cateringu 5 Posiłków Dziennie -30%. Możemy powiedzieć tylko tyle – naprawdę warto. Kiedy zobaczyłyśmy, co znajduje się w pudełkach, wiedziałyśmy, że to będzie dobry dzień. 🙂 To, co rzuciło nam się w oczy, to bogactwo kolorów i duża różnorodność posiłków – każda nasza zachcianka została zaspokojona. Jak zobaczysz w dalszej części artykułu – od razu widać, że to jedzenie dostarczy nam dużo składników odżywczych, witamin i minerałów. Jesteśmy również spokojne, jeśli chodzi o zbilansowanie tej diety pod kątem makroskładników, ponieważ informacje na ich temat można znaleźć na etykietach każdego posiłku – to jest naprawdę super. Czytaj dalej i przekonaj się, czy warto zamówić catering dietetyczny!

Ile pieniędzy i czasu kosztuje samodzielne przygotowanie śniadania jak z cateringu 5PD?

Propozycja śniadania od 5PD to kanapki z wegańskim paprykarzem i warzywami.

Wartość odżywcza śniadania: 499,37 kcal, w tym 16,48 g białka, 14,46 g tłuszczu, 73 g węglowodanów.

Lista składników: 

  • chleb żytni 5 zł/bochenek,
  • papryka 8,41 zł/kg,
  • roszponka 4,99 zł/opakowanie,
  • pomidory 5,71 zł/kg,
  • kasza jaglana 3,99 zł/opakowanie,
  • olej 12,85 zł/opakowanie,
  • przyprawy 1,89 zł/1 opakowanie.

Czas przygotowania: ok. 45 minut.

Użyte naczynia: łyżka, nóż, garnek, patelnia, blender.

Jeśli chciał(a)byś przygotować takie śniadanie samodzielnie, to za produkty spożywcze (których potrzebną ilość policzyłyśmy “na oko”) zapłacisz około 33 zł. Dla porównania koszt takiego śniadania z cateringu 5PD to 17 zł.

Ile pieniędzy i czasu kosztuje samodzielne przygotowanie II śniadania jak z cateringu 5PD?

Propozycja II śniadania od 5PD to krem z marchewki i batatów.

Wartość odżywcza II śniadania: 294,54 kcal, w tym 14,04 g białka, 11,5 g tłuszczu, 35,13 g węglowodanów.

Lista składników:

  • marchew 2,99 zł/kg,
  • batat 7,99 zł/kg,
  • cebula 1 zł/kg,
  • olej 12,85 zł/opakowanie,
  • przyprawy 1,89 zł/1 opakowanie.

Czas przygotowania: ok. 30 minut.

Użyte naczynia: nóż, łyżka, garnek, blender, deska do krojenia.

Jeśli chciał(a)byś przygotować takie II śniadanie samodzielnie, to za produkty spożywcze (których potrzebną ilość policzyłyśmy “na oko”) zapłacisz około 18 zł. Dla porównania koszt takiego II śniadania z cateringu 5PD to 12 zł.

Ile pieniędzy i czasu kosztuje samodzielne przygotowanie obiadu jak z cateringu 5PD?

Propozycja obiadu od 5PD to wegańskie kotlety z tofu z pieczonymi warzywami i salsą paprykową.

Wartość odżywcza obiadu: 679,65 kcal, w tym 21,96 g białka, 44,20 g tłuszczu, 45,33 g węglowodanów.

Lista składników:

  • tofu 5,99/opakowanie,
  • papryka 8,41 zł/kg,
  • cebula 1 zł/kg,
  • marchew 2,99 zł/kg,
  • pietruszka 7,60 zł/kg,
  • seler 3,80 zł/kg,
  • roszponka 4,99 zł/opakowanie,
  • olej 12,85 zł/opakowanie,
  • przyprawy 1,89 zł/1 opakowanie.

Czas przygotowania: ok. 30 minut.

Użyte naczynia: nóż, łyżka, garnek, patelnia, deska do krojenia.

Jeśli chciał(a)byś przygotować taki obiad samodzielnie, to za produkty spożywcze (których potrzebną ilość policzyłyśmy “na oko”) zapłacisz około 30 zł. Dla porównania koszt takiego obiadu z cateringu 5PD to 22 zł.

Ile pieniędzy i czasu kosztuje samodzielne przygotowanie podwieczorka jak z cateringu 5PD?

Propozycja podwieczorka od 5PD to koktajl z rabarbaru i pomarańczy.

Wartość odżywcza podwieczorka: 161,44 kcal, w tym 2,31 g białka, 4,74 g tłuszczu, 26,01 g węglowodanów.

Lista składników:

  • rabarbar 5,99 zł/kg,
  • pomarańcza 7,99 zł/kg.

Czas przygotowania: ok. 10 minut.

Użyte naczynia: nóż, blender.

Jeśli chciał(a)byś przygotować taki podwieczorek samodzielnie, to za produkty spożywcze (których potrzebną ilość policzyłyśmy “na oko”) zapłacisz około 5 zł. Dla porównania koszt takiego podwieczorka z cateringu 5PD to 4 zł.

Ile pieniędzy i czasu kosztuje samodzielne przygotowanie kolacji jak z cateringu 5PD?

Propozycja kolacji od 5PD to risotto z jarmużem i pieczonymi pomidorami.

Wartość odżywcza podwieczorka: 356,15 kcal, w tym 13,9 g białka, 19,85 g tłuszczu, 32,94 g węglowodanów.

Lista składników:

  • ryż 3,39 zł/opakowanie,
  • jarmuż 5,70 zł/opakowanie,
  • pomidory 5,71 zł/kg,
  • roszponka 4,99 zł/opakowanie,
  • olej 12,85 zł/opakowanie,
  • przyprawy 1,89 zł/1 opakowanie.

Czas przygotowania: ok. 30 minut.

Użyte naczynia: nóż, garnek, deska do krojenia.

Jeśli chciał(a)byś przygotować taką kolację samodzielnie, to za produkty spożywcze (których potrzebną ilość policzyłyśmy “na oko”) zapłacisz około 32 zł. Dla porównania koszt takiej kolacji z cateringu 5PD to 15 zł.

Catering czy gotowanie — które z nich to oszczędzanie? Nasze wnioski

Po pierwsze — cena! Jeśli chciał(a)byś przygotować wszystkie pięć posiłków samodzielnie, to za produkty spożywcze (których potrzebną ilość policzyłyśmy “na oko”) zapłacisz około 118 zł. Dla porównania my za dzień diety wegetariańskiej 2000 kcal z cateringu 5PD zapłaciliśmy 69 zł! Ty możesz zapłacić jeszcze mniej, bo do końca września wszystkie ich diety są tańsze o 30%!

Po drugie — różnorodność i zdrowie! Przeanalizuj swoje dotychczasowe menu, porównaj je z tym wyżej i znajdź różnicę… Czy Twoje codzienne jedzenie jest tak różnorodne, czy raczej składa się z podstawowych, szybkich do zjedzenia produktów? Chodzą słuchy, że różnorodność to podstawa zdrowego odżywiania i nie jest to fake news, ale najprawdziwsza prawda! Każdy produkt dostarcza nam inne składniki odżywcze, dlatego, jeśli codziennie jemy to samo, to najprawdopodobniej nasza dieta jest niedoborowa. 

Po trzecie — czas! Przyjmijmy, że od poniedziałku postanawiasz jeść różnorodnie. Walczysz przez tydzień, a potem kapitulujesz, bo doba za krótka, bo kolejki w markecie długie, a ludzie jacyś tacy buńczuczni, bo w całym mieście nie było jarmużu. Pomyśl, że nie musisz robić tego wszystkiego… że ktoś mądry wpadł na pomysł, aby stworzyć catering dietetyczny, który podwozi Ci jedzenie pod same drzwi, a Ty nie musisz się NICZYM przejmować. Brzmi genialnie, nie sądzisz?

Mamy nadzieję, że teraz nie masz już wątpliwości co do tego, czy warto zamówić catering dietetyczny. Koniecznie przekonaj się o tym na własnej skórze i zamów na Dietly idealną dla Ciebie dietę pudełkową. Smacznego!

dietly catering dietetyczny
v

Podobne artykuły