Blog

Choroba Hashimoto – dieta i jadłospis. Co jeść przy zapaleniu tarczycy?

Hashimoto – dieta i zalecenia żywieniowe dla osób zmagających się z chorobą Hashimoto to obszar dietetyki, który obfituje w wiele niespójnych informacji. Z uwagi na zwiększające się zainteresowanie tym tematem, powstaje coraz więcej artykułów i poradników, lecz ze względu na ogromną różnorodność wskazówek, mnogość niepotwierdzonych hipotez i niezgodność prezentowanych założeń, osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie „Jak powinna wyglądać dieta w chorobie Hashimoto?” mogą mieć duże trudności ze znalezieniem jednoznacznego wniosku.

Dziedzina nauki o żywieniu dostarcza nam nowych informacji każdego roku, co może wprawić niektórych w uczucie zagubienia. Aby pomóc w rozstrzygnięciu tego, które elementy naszej diety mają udowodniony wpływ na przebieg niedoczynności tarczycy Hashimoto, zasięgnęliśmy do aktualnych badań naukowych. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiające się w obrębie Hashimoto diety. Jakie produkty należy wyeliminować po otrzymaniu diagnozy? Czym różni się choroba Hashimoto od innych zaburzeń pracy tarczycy? Jak zadbać o swoją codzienną dietę, aby wspomóc pracę tego gruczołu?

Czym jest choroba Hashimoto?

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za syntezę hormonów takich jak trójjodotyronina (T3), tyroksyna (T4) i kalcytonina. To właśnie one pełnią w naszym organizmie bardzo ważne funkcje, między innymi wpływając na tempo metabolizmu oraz na gospodarkę wapniowo-fosforową. Zaburzenie pracy tego narządu może wiązać się z jego nadczynnością (nadmierną ilością wydzielanych hormonów) lub niedoczynnością (niedoborową produkcją hormonalną). W krajach rozwiniętych najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, która ma swoje podłoże w procesach autoimmunizacyjnych. Oznacza to, że jej przebieg wiąże się z wydzielaniem przez układ immunologiczny przeciwciał przeciwko białkom wytwarzanym przez tarczycę.

Czynnikami wpływającymi na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby są między innymi:

  • predyspozycje genetyczne,
  • występowanie innych chorób autoimmunizacyjnych – np. cukrzycy typu I, choroby trzewnej,
  • płeć żeńska (u kobiet Hashimoto występuje około 10 razy częściej niż u mężczyzn),
  • wiek – zauważa się, że najczęściej diagnoza tej choroby stawiana jest u osób w wieku 30-50 lat,
  • duże nasilenie stresu.

Objawy Hashimoto i diagnostyka

Zazwyczaj pierwszym krokiem na drodze diagnostyki choroby Hashimoto jest konsultowanie z lekarzem występowania zauważanych symptomów. Częstymi objawami niedoczynności tarczycy związanymi z niedoborami hormonalnymi jest: przewlekłe zmęczenie, senność, niezamierzone zwiększenie masy ciała, obniżony nastrój, wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry, zaparcia i dyslipidemia. Diagnostyka rozpoczyna się zwykle od badania stężenia hormonu TSH (ang. Thyroid-stimulating hormone), który jest produkowany przez przysadkę mózgową w celu pobudzenia tarczycy do pracy.

Jakie badania wykonać?

W przypadku, gdy osiąga on zbyt duże wartości, to niezbędnym jest dodatkowe wykonanie badania hormonów syntetyzowanych przez komórki tarczycowe, czyli trójjodotyroninę i tyroksynę, aby sprawdzić, czy to ich niedobór jest sygnałem dla przysadki mózgowej do wzmożonej produkcji TSH. Dodatkowo w celu zdiagnozowania choroby Hashimoto wykonywane są badania poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO, anty-TG) we krwi, które pomagają w stwierdzeniu tego, czy niedoczynność tarczycy ma podłoże autoimmunizacyjne. Często proponowane jest również wykonanie USG tarczycy w celu sprawdzenia jej budowy i ewentualnego potwierdzenia choroby Hashimoto.

Hashimoto dieta czy leczenie farmakologiczne

Choroba Hashimoto trwa przez całe życie i aktualnie nie ma terapii, która by to zmieniała. Leki stosowane przez osoby chore nie przywracają prawidłowej pracy tarczycy, ale dostarczają do organizmu hormony, które w fizjologicznych warunkach są produkowane przez ten gruczoł. Dzięki temu umożliwione jest uregulowanie ich stężeń, co wiąże się ze znacznym zmniejszeniem dolegliwości będących konsekwencją niedoczynności tarczycy. Pełna terapia choroby Hashimoto = dieta + odpowiednio dobrane leki.

Leki

Leki stosowane w chorobie Hashimoto dostarczają organizmowi hormon – lewotyroksynę, którego dawka jest indywidualnie dostosowywana w zależności od wyników badań krwi, masy ciała, płci oraz wieku. Przepisany lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej przyjmuje się go każdego dnia. Z uwagi na mnogość czynników, które mogłyby zahamować wchłanianie lewotyroksyny, zaleca się sięgnięcie po tabletkę rano na 60 min przed pierwszym posiłkiem. Ten lek należy popijać wodą i unikać takich płynów jak kawa (przez min. 30 min po przyjęciu) oraz sok grejpfrutowy (przez około 3 h od połknięcia tabletki).

Dieta w Hashimoto - artykuł

Dieta w chorobie Hashimoto – co jeść?

Z uwagi na to, że przy chorobie Hashimoto w organizmie przebiegają procesy prozapalne, to przy Hashimoto dieta powinna obejmować produkty o działaniu przeciwzapalnym.

W oparciu o założenia dietetyczne, cateringi dietetyczne przygotowują dietę przy Hashimoto dostarczane w całej Polsce. Jeśli chcesz zamówić dietę pudełkową dla siebie, to zajrzyj na Dietly.

Zalecane produkty – Hashimoto dieta:

  • Tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź, tuńczyk, halibut)
  • Orzechy, ziarna i nasiona
  • Oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej z czarnuszki, ogórecznika
  • Przyprawy – np. cynamon, oregano, tymianek, bazylia, kurkuma, goździki
  • Świeże owoce i warzywa – poza tymi, które wymieniamy poniżej w liście produktów ograniczanych

Dodatkowo warto pamiętać o wprowadzaniu do diety źródeł białka, magnezu, żelaza i cynku, które pomagają tarczycy w pracy:

  • Źródła białka
  • Źródła magnezu
  • Źródła żelaza
  • Źródła cynku

Hashimoto – dieta na odchudzanie

Przede wszystkim pierwszym krokiem do osiągnięcia prawidłowej masy ciała przy występującej chorobie Hashimoto powinno być rozpoczęcie farmakoterapii zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki temu możliwe będzie uregulowanie poziomów hormonów tarczycowych, których niedobór objawia się ciągłym zmęczeniem i apatią. Przy takich objawach niezwykle trudno jest podejmować się zaplanowanej oraz spontanicznej aktywności fizycznej, co jest jednym z powodów zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego wśród osób z nieleczoną chorobą Hashimoto. Kolejną przyczyną jest to, że hormony produkowane przez ten gruczoł pobudzają nasze tempo metabolizmu i ich niski poziom sprawia, że potrzebujemy przyjmować nieco mniej kilokalorii. Właśnie ze względu na ten fakt, niedobór hormonów tarczycy występujący przy Hashimoto sprzyja niezaplanowanemu wzrostowi masy ciała i jest niekiedy dużą przeszkodą na drodze jej redukcji.

Jaka dieta przy Hashimoto pomoże Ci schudnąć?

Aby osiągnąć prawidłową wagę przy występującej chorobie Hashimoto, poza regularnym stosowaniem zaleconych przez lekarza leków, warto rozpocząć stosowanie w Hashimoto diety o ujemnym bilansie energetycznym, czyli zawierającej mniej kilokalorii niż tego potrzebujemy do utrzymania aktualnej masy ciała. Postępy procesu odchudzania są przede wszystkim zależne właśnie od energetyczności codziennego jadłospisu, dlatego niezwykle ważnym jest prawidłowe obliczenie naszego zapotrzebowania. Aby tego dokonać, należy policzyć swoją Podstawową Przemianę Materii (PPM) oraz Całkowitą Przemianą Materii (CPM).

Kaloryczność diety przy Hashimoto

Dzięki znajomości tych liczb łatwiejszym będzie oszacowanie indywidualnej kaloryczności diety redukcyjnej. Przy jej doborze należy pamiętać, aby nie osiągała wartości poniżej naszej PPM, ponieważ zbyt niska energetyczność diety może nasilać niedoczynność tarczycy i sprzyjać wielu niedoborom pokarmowym. W celu określenia liczby kilokalorii niezbędnej do przebiegu efektywnej redukcji masy ciała należy odjąć od wartości CPM około 300 – 500 kcal.

Wprowadzenie w życie diety o określonej kaloryczności jest zwykle niełatwym zadaniem. Aby pomóc sobie w jego realizacji warto choćby przez pierwsze dni liczyć wartość energetyczną spożywanych posiłków. Taki sposób pomoże nam w rozszerzeniu wiedzy odnośnie tego jak duże powinny być nasze porcje i które produkty są prawdziwymi „bombami energetycznymi”. Dobrym rozwiązaniem jest także zasięgnięcie porady u dietetyka i zastosowanie obliczonego przez niego planu żywieniowego.

Catering dietetyczny

Rozwiązaniem, które aktualnie spotyka się z dużą popularnością, jest zamówienie diety z cateringu dietetycznego. Dzięki temu każdego dnia będziemy mieć pewność, że posiłki, które nam dostarczono mają prawidłową energetyczność. Dodatkowo podjęcie decyzji o zamówieniu diety pudełkowej pomoże nam zaoszczędzić wiele godzin tygodniowo, które zwykle poświęcamy na zakupy i gotowanie. Zyskamy wiele wolnych chwil, w czasie których łatwiej będzie o zmotywowanie się do aktywności fizycznej lub o odpoczynek od codziennych stresów. Co więcej, na polskim rynku coraz więcej cateringów dietetycznych ma w swojej ofercie wariant diety dla osób z niedoczynnością tarczycy, który bierze pod uwagę żywieniowe wytyczne przy tej chorobie.

dieta pudełkowa posiłki

Czego nie jeść w diecie przy Hashimoto?

Wśród wielu informacji w Internecie, dotyczących zalecanych eliminacji przy tej chorobie, łatwo jest o znalezienie takich, które się wzajemnie wykluczają. To, co w świetle aktualnych badań naukowych wydaje się być najważniejszą wskazówką dla osób cierpiących na Hashimoto związaną z wykluczeniami produktów żywnościowych jest znaczne ograniczenie źródeł substancji goitrogennych. Goitrogeny, zwane także związkami wolotwórczymi, mają zdolność do hamowania wchłaniania jodu w organizmie oraz pobudzają wydalanie tego pierwiastka. Efektem spożywania dużych ilości tych substancji może być niedobór jodu, który będzie skutkował pogłębieniem niedoczynności tarczycy.

Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na skład swojej diety w Hashimoto i starać się eliminować najbogatsze źródła goitrogenów, czyli:

  •  soję (i jej przetwory, np. tofu, mleko sojowe),
  • brokuły,
  • kalafior,
  • warzywa kapustne.

Ze względu na to, że te związki mają zdolność rozpuszczania się w wodzie, warto także wykluczyć z jadłospisu zupy przygotowywane na bazie tych warzyw. Korzyścią tej zdolności do rozpuszczania się w wodzie jest to, że przygotowywanie tych produktów poprzez gotowanie może zmniejszyć zawartość substancji wolotwórczych w końcowym daniu.

Czy przy Hashimoto dieta bezglutenowa jest korzystna?

Niektórzy traktują chorobę Hashimoto jako bezwzględne przeciwwskazanie do spożywania glutenu, inni go ograniczają, a jeszcze inni nie obawiają się ich w diecie pomimo niedoczynności tarczycy. Które postępowanie ma swoje podłoże w badaniach naukowych? Na początku warto podkreślić, że wśród osób cierpiących na chorobę Hashimoto statystycznie 1 na 62 osoby choruje także na celiakię, co jest większą częstotliwością niż u ogólnej populacji (1 na 100 osób). W związku z tym rzeczywiście ryzyko występowania choroby, która jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania glutenu, jest większe u chorujących na Hashimoto i z tego względu ta grupa ludzi powinna rozważać badania diagnostyczne w tym kierunku, aby mieć pewność co do tego, jakich eliminacji należy się podjąć na stałe. Jednak sama diagnoza niedoczynności tarczycy o podłożu autoimmunizacyjnym nie jest podstawą do zalecania diety bezglutenowej.

Czy istnieją badania na temat glutenu w diecie Hashimoto?

Zgodnie ze wytycznymi POLSPENu (Grupy Ekspertów Sekcji Dietetyki Medycznej Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu) z 2018 roku, aktualnie brakuje dowodów naukowych, które byłyby podstawą do podejmowania eliminacji glutenu wśród osób z chorobą Hashimoto, o ile u pacjenta nie została zdiagnozowana celiakia lub nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Bezpodstawne wprowadzanie diety bezglutenowej przed dokonaniem badań może sprawić, że wyniki diagnostyki będą fałszywie ujemne nawet u osób chorujących na celiakię. Ponadto warto zaznaczyć, że część produktów będących źródłem glutenu ma korzystne właściwości zdrowotne – np. pełnoziarniste produkty zbożowe dostarczą nam sporej dawki błonnika pokarmowego, magnezu oraz witamin z grupy B.

Czy można jeść nabiał przy Hashimoto? Zalecenia żywieniowe

Aby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy się przyjrzeć temu, o co najczęściej obwinia się nabiał. Pierwszą kwestią są białka mleka, na które rzeczywiście pewien odsetek populacji ma alergię. Alergia na białka mleka objawia się najczęściej zmianami skórnymi, takimi jak pokrzywka, świąd, widoczny rumień oraz kichaniem, kaszlem, nudnościami, łzawieniem oczu. Przy silnej alergii może pojawić się biegunka, wymioty, świszczący oddech oraz trudności z oddychaniem.

Czy możesz jeść nabiał?

Warto zaznaczyć, że pojawiający się w diecie nabiał przy Hashimoto przyczyni się do objawów alergii tylko wtedy, gdy na nią cierpimy. Alergia na białka mleka to osobna choroba i jej nie będzie występowała u każdego, kto cierpi na chorobę Hashimoto. Aby przekonać się, czy musimy przy Hashimoto unikać produktów mlecznych z uwagi na występujące w nich alergeny, powinniśmy obserwować swoje samopoczucie po ich spożyciu, a jeśli występują u nas wymienione objawy – warto udać się do lekarza, który może zaproponować nam testy alergiczne. Testy na alergię na białka mleka krowiego obejmują badanie obecności swoistych przeciwciał IgE dla mleka w skórze lub we krwi.

Podsumowując – jeśli kolejny raz słyszymy lub czytamy, że nabiał przy Hashimoto powinien być całkowicie wykluczony ze względu na białka mleka, to pamiętajmy, że one zaszkodzą nam tylko wtedy, gdy chorujemy dodatkowo na alergię na białka mleka krowiego. W przypadku alergii na mleko warto zdecydować się na catering dietetyczny, który oferuje bezmleczny wariant diety.

Nabiał przy hashimoto - artykuł

Sprawdź, czy powinieneś wykluczać nabiał przy Hashimoto:

Czy masz objawy typowe dla alergii na białka mleka po spożyciu nabiału? 
– Jeśli tak, to udaj się do lekarza, aby zlecił Ci dalszą diagnostykę.
– Jeśli nie, to prawdopodobnie nie masz alergii i możesz jeść nabiał.
W przypadku występowania objawów alergii – czy lekarz potwierdził występowanie u Ciebie alergii na białka mleka?
– Jeśli tak, to wyeliminuj nabiał ze swojej diety.
– Jeśli nie, to poproś lekarza o dalszą diagnostykę. Objawy mogą mieć inne podłoże niż alergia na białka mleka krowiego i eliminacja nabiału prawdopodobnie ich nie zniweluje.

Testy IgG na nabiał przy Hashimoto

Testy na nietolerancje pokarmowe, które opierają się na badaniu przeciwciał IgG nie znalazły jak dotąd potwierdzenia swojej wartości diagnostycznej w badaniach naukowych. Według wielu organizacji alergologicznych wykonywanie badań IgG nie jest uzasadnione, a ich wyniki nie powinny być podłożem do podejmowania eliminacji pokarmowych. Przykładowo, według Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej testy IgG nie powinny być stosowane w diagnostyce nadwrażliwości pokarmowych z uwagi na brak dowodów naukowych na ich wartość diagnostyczną.

Laktoza przy Hashimoto – jeść czy nie jeść?

Wykluczenie laktozy w diecie przy Hashimoto jest bardzo częstym zaleceniem. Przyjrzyjmy się zatem czy tego rodzaju działanie rzeczywiście jest niezbędne.

Laktoza jest dwucukrem mlecznym, a aby ją prawidłowo strawić, potrzebujemy mieć zdolność do wytwarzania enzymu (laktazy) w odpowiedniej ilości. Całkowity brak lub znaczące zmniejszenie tej zdolności nazywamy nietolerancją laktozy, która objawia się tym, że po spożyciu produktu bogatego w laktozę (np. zwykłe mleko) doświadczamy wzdęć, gazów, bólu brzucha, czy nawet biegunki.

Nietolerancja laktozy - diagnostyka

Według wyników badań prowadzonych w Polsce, na nietolerancję laktozy cierpi około 20-25% osób dorosłych. Zauważono jednak, że wśród osób chorujących na Hashimoto ten odsetek jest dużo wyższy i sięga około 76%. Oznacza to, że jeśli cierpimy na Hashimoto, to mamy 3-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia nietolerancji laktozy.

Przy Hashimoto skutkiem spożywania produktów zawierających laktozę przy jej nietolerancji nie są tylko dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Okazuje się, że wpływa to również na obniżenie wchłaniania leków (lewotyroksyny) oraz zaburza ich cyrkulację w organizmie. Jeśli wielokrotnie spożywamy laktozę mimo nietolerancji i cierpimy na chorobę Hashimoto, to tego skutkiem może być mniejsza skuteczność leczenia.

Kiedy wyeliminować nabiał z diety?

Jeśli odczuwamy wzdęcia i gazy po spożyciu produktów mlecznych, to możemy sprawdzić, czy tego rodzaju objawy pojawiają się także po produktach mlecznych bez laktozy. Jeśli nie, to znaczy, że prawdopodobnie cierpimy na nietolerancję laktozy i powinniśmy jej unikać w diecie. Nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z nabiału – w niemalże każdym sklepie znajdziemy nabiał pozbawiony laktozy, po który możemy sięgnąć bez obaw. Aby potwierdzić nietolerancję laktozy, możemy wykonać badanie diagnostyczne w tym kierunku, a jest nim zazwyczaj wodorowy test oddechowy.

Dla osób z nietolerancją laktozy wiele cateringów dietetycznych oferuje specjalny wariant z wykluczeniem tego składnika z diety.

Podsumowując, eliminację nabiału lub laktozy należy podjąć przy Hashimoto wtedy, gdy mamy stwierdzoną alergię na białka mleka krowiego lub nietolerancję laktozy.

Zapalenie tarczycy dieta odpowiednio zbilansowana – zasady

Tarczyca jest gruczołem stosunkowo wrażliwym na różnorodne niedobory pokarmowe i z tego względu warto na co dzień dbać o to, aby nasz jadłospis był bogaty odżywczo oraz pokrywał nasze zapotrzebowania na niezbędne składniki. Szczególnie przy chorobie, jaką jest zapalenie tarczycy, dieta jest bardzo ważna.

Jod

To pierwiastek konieczny w procesie syntezy hormonów tarczycy. Jego źródłami są owoce morza (np. krewetki, przegrzebki), ryby (np. sardynki, dorsz, łosoś, tuńczyk) i nabiał, jajka. Ze względu na to, że ze standardowych produktów żywieniowych niełatwo jest o pokrycie rekomendowanej podaży, w wielu krajach wprowadzono program wzbogacania soli kuchennej o jod. Sól jodowana to produkt, z którego obecnie korzysta około 71% światowej populacji. Warto podkreślić, że pomimo faktu, że ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, to należy unikać jego dodatkowej suplementacji, ponieważ konsekwencje jego nadmiaru mogą być zagrożeniem dla zdrowia. W wyniku nadmiernego stężenia jodu w organizmie może pojawić się tak zwany efekt Wolffa-Chainkoffa, czyli zaburzenie zdolności tarczycy do wychwytu tego pierwiastka, co skutkuje zahamowaniem pracy gruczołu tarczowego. 

Selen

To mikroelement, który jest niezbędny do efektywnej produkcji hormonów przez tarczycę. Co ciekawe, tkanka tego narządu jest najbardziej wysycona selenem ze wszystkich tkanek w organizmie. Niedobór tego pierwiastka może pogłębiać niedoczynność tarczycy, dlatego przy występowaniu choroby Hashimoto dieta musi zawierać jego źródła. Należą do nich:

  •  orzechy brazylijskie,
  • tuńczyk,
  • ostrygi,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • mięso,
  • grzyby.

Warto zauważyć, że zawartość selenu w produktach żywnościowych zależy w głównej mierze od tego jak bardzo wysycona tym pierwiastkiem była gleba, na której wyhodowano dane rośliny lub na której rosła pasza dla zwierząt, dlatego niekiedy niełatwo jest o zapewnienie sobie prawidłowej podaży tego mikroelementu.

Żelazo

To kolejny pierwiastek, którego niedobory mogą zaburzyć pracę tarczycy. Jego źródła nierzadko wprowadzają w zakłopotanie – znajdziemy go w dużych ilościach w czerwonym mięsie, czyli produkcie, którego ze względu na profil kwasów tłuszczowych, powinniśmy spożywać z umiarem. W takim razie jak w inny sposób zapewnić sobie prawidłową ilość żelaza w diecie przy jednoczesnym trzymaniu się ograniczania czerwonego mięsa? Możemy to zrobić poprzez wdrożenie do jadłospisu ryb, jaj, roślin strączkowych, orzechów i nasion. Roślinna forma żelaza jest w nieco mniejszym stopniu wchłaniana w naszym organizmie niż ta zwierzęca, dlatego dobrze jest wykorzystać sposoby, które poprawią jej biodostępność. Jednym z nich jest łączenie źródeł tego pierwiastka z witaminą C w tym samym posiłku. Przykładowo dobrym pomysłem będzie dodanie do potrawki z fasoli świeżej papryki, czy natki pietruszki. Z kolei do orzechów możemy dodać owocowe źródła witaminy C – np. kiwi, czy truskawki.

Kwasy omega-3

Ważnym aspektem przy chorobie Hashimoto jest również wprowadzenie do diety substancji wykazujących działanie przeciwzapalne. Jedną z nich są kwasy tłuszczowe omega-3, których regularna podaż sprzyja poprawie samopoczucia u osób dotkniętych tą chorobą oraz poprawia jej przebieg. Ich bogatymi źródłami są:

  • tłuste ryby morskie takie jak m.in.: łosoś, tuńczyk, makrela, halibut, śledź,
  • siemię lniane,
  • olej rzepakowy,
  • orzechy włoskie.

Witamina D

Ciekawym zjawiskiem, którego powinni być świadome osoby dotknięte Hashimoto jest to, że ta choroba zwiększa ryzyko wystąpienia niedoborów witaminy D. W badaniach naukowych zauważono, że predysponuje do jej niższych poziomów w porównaniu do osób zdrowych, a nawet do osób z innymi rodzajami zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Z uwagi na tę zależność warto sprawdzać swój poziom witaminy D we krwi, szczególnie w czasie zwiększonego ryzyka niedoborów, czyli w okresie jesienno-zimowym. Należy również pamiętać o wprowadzaniu i regularnym stosowaniu doustnej suplementacji od października do końca marca, zgodnie z rekomendacjami Instytutu Żywności i Żywienia dzienna dawka powinna wynosić 800 – 4000 IU w zależności od masy ciała.

suplementacja witaminy D

Przykładowy jadłospis przy Hashimoto

Dieta przy Hashimoto przepisy 400 kcal – plan posiłków z przykładowego dnia z cateringu dietetycznego Healthy Food Catering:

  • Śniadanie: Śniadaniowy bowl z kaszą jaglaną, fasola czerwoną, grillowanymi warzywami i jogurtem greckim oraz rukolą
  • II śniadanie: Naleśniki bez glutenu z serkiem bez laktozy, truskawkami i musem truskawkowym
  • Obiad: Sznycel z indyka z puree z batatów i grillowaną cukinią
  • Podwieczorek: Zupa krem z pieczonej papryki z natką pietruszki i kolendra oraz mix nasion
  • Kolacja: Chili con carne z placuszkami rosti

Przykładowy jadłospis przy Hashimoto z diety od cateringu dietetycznego Pyszna Fabryka:

  • Śniadanie: Zapiekany omlet z pomidorkami cherry
  • II śniadanie: Koktajl zielona moc
  • Obiad: Kurczak po syczuańsku z ryżem
  • Podwieczorek: Pieczone owoce z posypką czekoladowo-orzechową
  • Kolacja: Serek wiejski z wędzonym łososiem i ogórkiem podany z pieczywem

Dieta Hashimoto plan posiłków z przykładowego dnia z cateringu dietetycznego Goodie Foodie:

  • Śniadanie: Zapiekany omlet z pak-choiem, batatem i oregano, salsa z pomidorów ze świeżymi ziołami, domowe aioli
  • II Śniadanie: Naleśnik z mąki kokosowej z owocami
  • Obiad: Wegetariański gulasz z liczi, placuszki z cukinii i pasternaku z siemieniem lnianym i nasionami chia
  • Podwieczorek: Filet z pstrąga z pieca, warzywa z woka
  • Kolacja: Wegetariański krupnik z quinoi

Pamiętaj, że możesz skorzystać z diety pudełkowej i cateringu dietetycznego, zamiast samodzielnie zmagać się z komponowaniem posiłków i zakupami. Oferty dostępne są dla wielu polskich miast, sprawdź więc:

  • catering dietetyczny Warszawa;
  • catering dietetyczny Kraków;
  • catering dietetyczny Wrocław.

Dieta w Hashimoto – podsumowanie

Przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (Hashimoto thyroiditis), czyli chorobie Hashimoto, ważne jest odpowiednie żywienie. Hashimoto – dieta powinna wyeliminować cukry proste i trans, które niekorzystnie wpływają na układ hormonalny. Spożycie jodu może wpłynąć na przebieg choroby, ale nie jest jedyną przyczyną jej rozwoju. W diecie powinny znaleźć się składniki odżywcze, takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały, a zwłaszcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Warto także zwrócić uwagę na dieta bezglutenową, ponieważ choroba Hashimoto może współwystępować z celiakią. Odpowiedni jadłospis powinien być dobrany przez dietetyka, biorąc pod uwagę podłoże autoimmunologiczne choroby oraz indywidualne potrzeby pacjenta.

dietly catering dietetyczny