Bób – właściwości odżywcze i lecznicze. Jak go przygotować?
Interesują cię właściwości bobu? To warzywo strączkowe o bogatych właściwościach odżywczych i leczniczych. Stanowi cenne źródło białka, błonnika, witamin i minerałów. Regularne spożywanie bobu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.
Bób – właściwości odżywcze
Co watro wiedzieć o właściwościach bobu? Jest niskokalorycznym, a jednocześnie sycącym warzywem. W 100 gramach bobu mieści się go aż 7 gram białka. Co ciekawe jest to produkt, który właściwie nie zawiera tłuszczu. W stugramowej porcji jest go zaledwie 0,4 grama. Gdyby nie to, że podstawowym składnikiem strukturalnym bobu są jednak węglowodany, byłby to wymarzony zamiennik mięsa. Ze względu na dużą porcję białka bez nadmiernego dodatku nasyconych kwasów tłuszczowych. Jak już wspomniano, nasiona bobu w 100 gramach zawierają 14 gram węglowodanów, z czego połowa to błonnik pokarmowy.
Niestety ugotowany bób ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego warto spożywać go w towarzystwie innych świeżych warzyw, gruboziarnistych kasz i dressingu na bazie oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek. Takie połączenie spowolni absorpcję glukozy w jelitach i ochroni organizm przed groźnymi wahaniami cukru we krwi.
Ogromnym atutem bobu jest jego niska kaloryczność. Wyżej wspomniana porcja ugotowanych nasion dostarcza jedynie 76 kcal. Biorąc pod uwagę to, jak mocno sycący jest ten produkt – to naprawdę bardzo niewiele. Zatem nasiona bobu sprawdzą się świetnie jako element diety redukcyjnej.
Warto pamiętać o tym, że świeże nasiona bobu zawierają znikome ilości sodu. Oczywiście pod wpływem gotowania w osolonej wodzie może się to delikatnie zmienić. Zaleca się dodawać sól pod koniec gotowania, aby nasiona bobu nie stwardniały. Im krótszy kontakt z osoloną wodą, tym lepiej. Oczywiście konserwowe nasiona bobu, te, które można kupić w puszce lub w słoiku zalane marynatą będą zawierać znacznie więcej sodu niż świeże. Dlatego zawsze przed dodaniem ich do potrawy najlepiej je opłukać pod bieżącą wodą. Dzięki temu zabiegowi znacznie zmniejszymy ilość spożytej soli.
Bób – właściwości lecznicze
Regularne spożywanie bobu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych:
- pomaga w leczeniu anemii dzięki zawartości żelaza i kwasu foliowego, które są niezbędne do produkcji czerwonych krwinek;
- obniża poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi, co zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak za sprawą błonnika, który wiąże kwasy żółciowe w jelitach;
- wspiera układ nerwowy i funkcje poznawcze dzięki witaminom z grupy B;
- ma działanie alkalizujące i zapobiega zakwaszeniu organizmu ze względu na obecność wapnia, potasu i magnezu.
Bób w diecie kobiet w ciąży
Bób jest szczególnie polecany kobietom w ciąży i karmiącym ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego. Odpowiedni poziom folianów zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u płodu. Żelazo z bobu pomaga zapobiegać anemii, która często dotyka ciężarne.
Przeciwwskazania do spożywania bobu
Czy bób jest zdrowy? Bób, jak inne warzywa strączkowe, może powodować wzdęcia i dyskomfort trawienny. Aby zminimalizować te dolegliwości, należy moczyć bób przed gotowaniem i spożywać go bez skórki. Osoby z chorobą Parkinsona przyjmujące lewodopę powinny unikać bobu, gdyż może on zaburzać wchłanianie tego leku. Niektóre preparaty stosowane w chorobie Parkinsona zawierają jednak wyciąg z bobu jako źródło lewodopy.
Przygotowanie i przechowywanie bobu
Aby korzystać z cennych właściwości bobu, najlepiej wybierać ten o jasnej barwie i neutralnym zapachu. Przed gotowaniem należy go opłukać i zalać wodą w proporcji 1:2. Młody bób gotuje się kilka minut, starszy nawet kilkadziesiąt. Po ugotowaniu najlepiej obierać bób ze skórki, póki jest ciepły. Ugotowany bób można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Nadaje się też do mrożenia – wtedy zachowuje większość wartości odżywczych. Bób można również suszyć w specjalnej suszarce.
Bób – gotowanie na parze
Aby ugotować bób na parze, wystarczy zagotować wodę w garnku, a umyte ziarna bobu umieścić w durszlaku. Durszlak należy włożyć do garnka tak, aby nie stykał się z gotującą się wodą. Następnie należy przykryć garnek i gotować bób do miękkości. Można również użyć parowaru.
Bób – gotowanie w wodzie
Bób zaczynamy gotować pod przykryciem, a potem odkrywamy garnek. Podczas gotowania bobu usuwamy powstałe szumowiny. Jeśli mamy bardzo delikatne jelita, możemy dwukrotnie wymieniać wodę podczas gotowania, zalewając bób nowym wrzątkiem. W ten sposób zmniejszymy do minimum efekt wzdymający bobu.
Chcesz mieć pewność, że twoja dieta jest odpowiednio skomponowana? Skorzystaj z ofert diety pudełkowej – znajdziesz je i porównasz na Dietly. Oszczędzisz w ten sposób czas i energię, którą w przeciwnym razie trzeba przeznaczyć na zakupy i gotowanie. Zamiast tego możesz ją spożytkować na hobby lub inną lubianą aktywność.
Bób to wartościowe warzywo, które warto włączyć do codziennej diety. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odżywczym i leczniczym może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.