Blog

Suplementy na włosy — które działają?

Autorka: dietetyczka kliniczna Natalia Szwed-Kisielewicz

Czy suplementy na włosy są skuteczne? Które witaminy i składniki mineralne wykazują korzystny wpływ na włosy? Jakie inne czynniki wpływają na kondycję włosów? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule. 

Spis treści:

włosy suplementy

Suplementy na porost włosów — kiedy je stosować?

Zanim sięgniesz po suplement na włosy, zastanów się, z czego mogą wynikać Twoje problemy z włosami. Niedoborowa dieta? Anemia? Choroby tarczycy? Choroby skóry głowy? Stres i życie w ciągłym biegu? Nie istnieje magiczny suplement, dzięki któremu rozwiążesz problem z wypadającymi włosami. Aby rozwiązać ten problem, należy poznać przyczynę. Przyczyn może być wiele, od problemów hormonalnych przez choroby przewlekłe po niedobory pokarmowe. 

Jeśli decydujemy się na suplementację, to warto pamiętać, że żaden suplement nie zastąpi nam witamin i składników mineralnych dostarczanych wraz z dietą. Dlatego suplementy na porost włosów powinny stanowić tylko świadomy dodatek do naszej zbilansowanej diety. Należy pamiętać, że krótkotrwałe przyjmowanie suplementów nie rozwiąże problemów z wypadającymi włosami, pomimo zapewnienia producentów o ich wysokiej skuteczności. Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne. 

Wyniki badań sugerują, że za wypadanie włosów odpowiedzialne jest przede wszystkim niedożywienie białkowo — energetyczne oraz niski poziom żelaza w surowicy krwi.

Co zawierają suplementy na porost włosów?

W składzie suplementów na porost włosów znajdują się substancje biologicznie czynne, które mogą korzystnie wpływać na stan włosów i kondycję skóry. Mają one działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, łagodzące i uszczelniające naczynka. Niektóre z nich mają działanie przeciwbakteryjne i regenerujące. Wybierając suplementy na włosy, należy zwrócić uwagę na kluczowe składniki: skrzyp (krzemionka), cynk, biotynę, żelazo, pokrzywę oraz witaminy z grupy B. 

Witaminy i minerały na włosy

Witaminy i składniki mineralne koordynują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ich niedobór może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry, włosów i paznokci. 

Witamina C - źródła – objawy niedoboru, rola w organizmie i dzienne zapotrzebowanie

Witamina A

Witamina A działa pobudzająco na syntezę kolagenu oraz na wzrost mieszków włosowych. W pielęgnacji włosów witamina A wykazuje działanie przeciwłupieżowe, ułatwia układanie włosów oraz zmniejsza ich łamliwość. Jednak nadmierne spożycie witaminy A może prowadzić do wypadania włosów. Związek między nadmiernym spożyciem witaminy A, a wypadaniem włosów jest dobrze znany. Dodatkowo istnieją dowody na to, że nadmierne spożycie witaminy E może powodować ten sam problem. 

Dieta 1700 kcal - wypróbuj darmowy jadłospis odchudzający

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu i włókien keratynowych. Wykazuje działanie oczyszczające, nawilżające i wygładzające. Ma pozytywny wpływ na kondycję skóry, a co za tym idzie włosów. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne zapobiega rozdwajaniu włosów oraz siwieniu. Zalecane dzienne spożycie dla mężczyzn wynosi 90 mg, a dla kobiet 75 mg. Owoce i warzywa to główne źródło witaminy C w diecie. 

Witamina B5

Witamina B5, czyli kwas pantotenowy, pobudza wzrost włosów oraz odpowiada za ich zabarwienie. Witamina B5 bierze także udział w procesie namnażania się komórek mieszka włosowego, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i ułatwia rozczesywanie.

Żelazo – jego właściwości, działanie i źródła pokarmowe

Biotyna

Biotyna wzmacnia włosy. Dowodem na to jest jej czynny udział w procesie tworzenia keratyny, która wzmacnia włosy. Biotyna hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych oraz łagodzi łupież. Co więcej, suplementy na włosy zawierające biotynę spajają łuski włosowe. Niedobór biotyny obserwuje się u osób z zaburzoną mikroflorą jelitową np. po antybiotykoterapii. Niedobór biotyny prowadzi do zmian strukturalnych włosów i paznokci. Jak dotąd nie wykazano, że suplementacja biotyną u osób z prawidłowym jej stężeniem we krwi może zahamować wypadanie włosów. Udowodniono natomiast, że suplementacja biotyną może wpływać na strukturę włosów i paznokci. Zalecana dzienna dawka biotyny dla dorosłych wynosi 30 mg. 

Witamina B12

Niedobór witaminy B12 może powodować siwienie włosów. Niedobór tej witaminy obserwuje się u wegetarian i wegan oraz w przypadku różnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi 2,4 mg. 

posiłki łosoś mięso sałatka
Photo by Shayda Torabi on Unsplash

Niacyna

Wypadające włosy to wczesne objawy niedoboru niacyny. Zalecane dzienne spożycie dla mężczyzn wynosi 16 mg, a dla kobiet 14 mg. 

Cynk

Niedobór cynku objawia się pogorszeniem stanu włosów, stają się cienkie i łamliwe. Na niedobory tego składnika narażone są kobiety po długotrwałym karmieniu piersią bez suplementacji. Istnieje powszechne przekonanie, że niedobór cynku może powodować wypadanie włosów, jednak badania tego nie potwierdzają. Podczas suplementacji należy monitorować poziom cynku, gdyż przedawkowanie może mieć negatywne skutki na zdrowie. Dzienna zalecana dawka dla mężczyzn wynosi 11 mg, a dla kobiet 8 mg. 

Potas w organizmie - funkcje, rola, wpływ na zdrowie

Żelazo 

Żelazo to najbardziej niedoborowy składnik. Niedobory żelaza dotykają nawet 80% ludzkości. Niedobór żelaza skutkuje wypadaniem włosów i innymi objawami skórnymi. Aby zbadać poziom żelaza w organizmie, niezbędne jest oznaczenie poziomu ferrytyny, odzwierciedlające rezerwę żelaza. Niedobór żelaza występuje często u kobiet w trakcie menstruacji, w ciąży oraz u osób starszych. Niedobór żelaza często koreluje z chorobami układu pokarmowego. Na niedobór żelaza narażone są osoby stosujące dietę wegetariańską czy wegańską. Dzienna zalecana dawka dla mężczyzn wynosi 8 mg, a dla kobiet 18 mg. Podczas suplementacji żelazem należy regularnie sprawdzać jego poziom w surowicy krwi. 

anemia artykuł

Miedź

Miedź jest niezbędnym składnikiem odpowiedzialnym za wytrzymałość włókien keratynowych. Miedź wpływa na wytrzymałość włosów. Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi 900 mg. 

Selen

Niedobór selenu może być przyczyną hipopigmentacji włosów i skóry. Hipopigmentacja objawia się białymi plamkami na skórze oraz siwieniem. 

zioła kuchnia

Zioła na wypadające włosy

Rynek farmaceutyczny oferuje wiele ziół na poprawę kondycji włosów, jednak udowodnione działanie mają jedynie dwa rodzaje ziół — skrzyp oraz pokrzywa.

Skrzyp

Skrzyp jest źródłem krzemu, którego niedobór może objawiać się siwieniem i kruchością włosów. Krzem przyczynia się do poprawy struktury włosa, dlatego jest częstym składnikiem wykorzystywanym do produkcji suplementów na włosy. 

Pokrzywa

Pokrzywa zawiera sporo żelaza i składników mineralnych, z tego względu jest polecana na problemy z włosami. Wykorzystuje się ją w terapii wspomagającej leczenie anemii. Świeży sok z pokrzywy ma pozytywny wpływ na skórę i krwawienia. W przypadku obfitych menstruacji może pomóc zmniejszyć ich objętość. Okłady z naparów pokrzywy wspomagają leczenie trądziku i przewlekłych chorób skóry. Zaaplikowany ekstrakt na włosy może pomóc w walce z łupieżem i zadbać o wygląd włosów.

Kilka faktów i ciekawostek na temat sposobu żywienia matki karmiącej - cz.2

Suplementy na włosy podczas karmienia piersią

Problem nadmiernie wypadających włosów w okresie laktacji jest dość powszechny i dotyczy większości kobiet. Wypadanie włosów zazwyczaj rozpoczyna się około miesiąca po porodzie i może trwać nawet do roku. Wypadanie włosów spowodowane jest spadkiem stężenia estrogenów po ciąży. Wypadanie włosów po porodzie jest procesem całkowicie naturalnym i nie należy się tym faktem niepokoić, dlatego stosowanie suplementów na włosy podczas karmienia piersią wydają się niepotrzebne. Zalecana jest jedynie zdrowa i pełnowartościowa dieta oraz, rzecz jasna, przestrzeganie wytycznych lekarza prowadzącego.

Suplement diety a lek. Sprawdź, czym się różnią

Suplementy na włosy – czy są skuteczne?

Warto mieć na uwadze, że nadmierne spożycie suplementów może w rzeczywistości powodować wypadanie włosów i nie jest zalecane w przypadku braku niedoborów. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Dodatkowo istotne jest poznanie przyczyny naszych problemów z włosami oraz odpowiednia ich pielęgnacja.

Bibliografia:

  • Finner AM. Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72. doi: 10.1016/j.det.2012.08.015. Epub 2012 Oct 18. PMID: 23159185.
dietly catering dietetyczny