Blog

Ile kalorii ma piwo? Kcal i wartości odżywcze piwa jasnego

Piwo to jeden z ulubionych napojów alkoholowych Polaków. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kalorii faktycznie zawiera piwo (kcal). Czy picie piwa może wpłynąć na przyrost masy ciała? W tym artykule odpowiemy na te pytania i porównamy kaloryczność różnych rodzajów piwa.

Piwo – kcal

Piwo jest napojem alkoholowym, który zawiera w sobie kalorie. Kaloryczność piwa zależy przede wszystkim od jego rodzaju i zawartości alkoholu oraz cukru. Przyjmując, że standardowa jednostka piwa ma objętość 500 ml, można określić, ile kalorii ma jedno piwo (kcal):

Rodzaj piwaZawartość alkoholuKaloryczność na 500 ml
Jasne4,5%180 kcal
Ciemne5%200 kcal
Bezalkoholowe0%70 kcal

Warto zwrócić uwagę, że piwo jest stosunkowo kalorycznym napojem, zwłaszcza w porównaniu do innych napojów alkoholowych, takich jak wódka czy wino. Dlatego osoby dbające o swoją wagę powinny mieć świadomość, ile kalorii faktycznie spożywają, pijąc piwo.

Wartości odżywcze piwa jasnego

Poniższa tabela przedstawia wartości odżywcze piwa jasnego na 100 g:

Nazwa składnikaWartość na 100 g
Białko0,5 g
Tłuszcz0 g
Węglowodany3,6 g
Sód5 mg

Piwo jasne nie jest bogate w składniki odżywcze. Dlatego warto pamiętać, że picie piwa nie jest najlepszym sposobem na uzupełnienie swojej diety w wartości odżywcze.

Piwo (kcal i wartości odżywcze) – podsumowanie

Piwo to napój, który zawiera sporo kalorii. Kaloryczność piwa zależy przede wszystkim od zawartości alkoholu i cukru. Ze względu na zawartość alkoholu i niewielką ilość wartości odżywczych należy pamiętać, że nadmierna konsumpcja piwa może mieć negatywny wpływ na zdrowie i działanie całego organizmu. 

dietly catering dietetyczny