Blog

Kaloryczność alkoholu – jak drinki i napoje procentowe wpływają na dietę? 

Kaloryczność alkoholu to temat, który warto zgłębić, zwłaszcza jeśli dbasz o dietę. Alkohol dostarcza sporo kalorii, które mogą wpływać na masę ciała. Poznaj najważniejsze informacje o kaloryczności alkoholu i jego wpływie na zdrowie.

Wpływ kaloryczności alkoholu na dietę

Kaloryczność alkoholu to istotny aspekt, który warto uwzględnić w codziennej diecie. Alkohol dostarcza energii, ale są to tzw. puste kalorie, które nie niosą ze sobą wartości odżywczych. Zrozumienie, ile kalorii zawierają różne rodzaje alkoholu, może pomóc w lepszym kontrolowaniu diety i utrzymaniu zdrowej sylwetki.

Kaloryczność alkoholu ma istotny wpływ na bilans energetyczny organizmu. Spożywanie alkoholu może prowadzić do nadwyżki kalorycznej, co sprzyja przyrostowi masy ciała. Alkohol dostarcza 7 kcal na gram, co jest wartością zbliżoną do tłuszczów, które dostarczają 9 kcal na gram. W przeciwieństwie do białek i węglowodanów, które dostarczają 4 kcal na gram, kalorie z alkoholu są mniej wartościowe, ponieważ nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Spożywanie alkoholu może również wpływać na metabolizm i apetyt. Alkohol zwiększa apetyt i skłonność do sięgania po dodatkowe przekąski, co może prowadzić do spożycia większej ilości kalorii, niż planowano. Organizm priorytetowo traktuje spalanie alkoholu, co oznacza, że inne składniki odżywcze są magazynowane w postaci tłuszczu, co sprzyja przyrostowi masy ciała.

Dieta na płaski brzuch — co należy wiedzieć?

Kaloryczność różnych rodzajów alkoholu

Różne napoje alkoholowe mają różną kaloryczność, co jest związane z ich zawartością etanolu i dodatków takich jak cukry proste. Na przykład, absynt zawiera około 294,9 kcal na 100 ml, co czyni go jednym z najbardziej kalorycznych alkoholi. Inne mocne alkohole, takie jak gin czy rum, również mają wysoką kaloryczność, odpowiednio 262,9 kcal i 231,1 kcal na 100 ml.

Imprezowe kompendium wiedzy - co ma wpływ na kaca?

Wina i piwa, choć mniej kaloryczne niż mocne alkohole, również dostarczają znaczącej ilości kalorii. Kieliszek wytrawnego wina (120 ml) zawiera około 75–82 kcal, podczas gdy kufel piwa (500 ml) może dostarczyć nawet 250–300 kcal. Kaloryczność drinków i koktajli jest jeszcze wyższa ze względu na dodatki takie jak soki, syropy i napoje gazowane, które znacznie podnoszą wartość energetyczną napoju.

Kalorie w mocnych alkoholach

Wszystkie napoje alkoholowe zawierające więcej niż 15% etanolu to alkohole wysokoprocentowe. Najbardziej popularne to wódka, whisky, gin i tequila. Im mocniejszy alkohol, tym wyższa jest jego kaloryczność. Dodajmy do tego tak zwaną popitkę w postaci słodkiego napoju i bomba kaloryczna gotowa! Z tabeli poniżej dowiesz się, ile kalorii ma mocny alkohol. 

Rodzaj alkoholukcal w 100 ml
absynt294,9 kcal
gin262,9 kcal
likier326 kcal
rum231,1 kcal
whiskey250 kcal
wódka231,1 kcal
tequila210 kcal
bimber294,9 kcal
koniak225 kcal
nalewka 309 kcal

Kaloryczność wina i piwa

Średnio- i niskoprocentowe alkohole to wina, miody pitne i piwa. Najbardziej popularne to wina gronowe, wyprodukowane z winogron. Coraz większą popularnością cieszą się wina owocowe przyrządzone z innych owoców, np. jabłek. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim cydr. Alkohole niskoprocentowe zawierają mniej kalorii niż mocne trunki. Dobrym rozwiązaniem są również piwa bezalkoholowe, które pod względem kalorycznym wypadają najkorzystniej. Jaka jest kaloryczność wina i piwa dowiesz się z tabeli poniżej.

Rodzaj alkoholukcal w 100 ml
wino wytrawne68 kcal
wino półsłodkie96 kcal
wino słodkie106 kcal
sherry116 kcal
porto160 kcal
sangria96 kcal
wermut160 kcal
szampan76 kcal
prosecco71 kcal
cydr53 kcal
piwo jasne49 kcal
piwo ciemne68 kcal
piwo bezalkoholowe 21 kcal
miód pitny355 kcal

Kaloryczność drinków i koktajli – alkohol to nie wszystko!

Do napojów alkoholowych zalicza się również koktajle i drinki. Połączenie wysokoprocentowego alkoholu, na bazie którego przygotowuje się takie trunki, oraz słodzonego napoju i syropów to istna bomba kaloryczna! Szklanka gazowanego napoju czy soku to ok. 100 kcal. Dodajmy do tego 50 ml mocnego alkoholu i chcąc nie chcąc, wypijamy z takim drinkiem nieco ponad 200 kcal. Tyle kalorii wypijamy z 1 klasycznym drinkiem. Gdybyśmy dodali do niego syrop lub więcej alkoholu kaloryczność byłaby wyższa. Dlatego można pokusić się o stwierdzenie, że klasyczne drinki to najbardziej kaloryczny alkohol.

kalkulator kalorii

Kaloryczność alkoholu a zdrowie

Spożywanie alkoholu w dużych ilościach ma negatywny wpływ na zdrowie. Oprócz przyrostu masy ciała, nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby, układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia metaboliczne. Alkohol jest również substancją uzależniającą, co może prowadzić do problemów z kontrolą spożycia i dalszych komplikacji zdrowotnych. Warto również zwrócić uwagę na to, że alkohol może wpływać na jakość snu, co z kolei ma wpływ na regenerację organizmu i ogólne samopoczucie. Osoby spożywające alkohol mogą doświadczać problemów z zasypianiem oraz częstszego budzenia się w nocy, co negatywnie wpływa na jakość snu i regenerację.

Czy na diecie można pic alkohol - artykuł

Dieta a alkohol – czy da się to połączyć? 

Aby kontrolować kaloryczność alkoholu w diecie, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, należy spożywać alkohol z umiarem i uwzględniać jego kaloryczność w dziennym bilansie energetycznym. Po drugie, warto wybierać alkohole o niższej kaloryczności takie jak wytrawne wina czy piwa bezalkoholowe, które dostarczają mniej kalorii niż mocne alkohole i słodkie drinki. Kolejnym krokiem jest unikanie spożywania alkoholu w towarzystwie wysokokalorycznych przekąsek takich jak chipsy, orzeszki czy słodycze. Zamiast tego, warto sięgać po zdrowsze alternatywy, takie jak warzywa, owoce czy orzechy. Ważne jest również, aby pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, co może pomóc w kontrolowaniu apetytu i zmniejszeniu ilości spożywanego alkoholu.

Kalorie w alkoholu – czego się wystrzegać?

Skoro wiemy, że kaloryczność alkoholu zależy od stężenia etanolu i dodatków cukrów prostych to łatwo się domyślić, że dobrze by było wystrzegać się wysokoprocentowych, słodkich alkoholi. Mniejszym złem będzie również połączenie mocnego alkoholu z napojem light. Natomiast najmniej kaloryczny alkohol to różnego rodzaju wina, rzecz jasna, wytrawne. Dobrym rozwiązaniem będzie również piwo bezalkoholowe, naturalne, niesmakowe. 

drinki alkohol

Dietetyczne drinki – przepisy

Szukasz przepisu na dietetyczne drinki? Sprawdź nasze propozycje!

Koktajl truskawkowy z cydrem 

Składniki na 1 porcję (116,5 kcal):

 • truskawki 150 g
 • cydr 125 ml (½ szklanki)

Sposób przygotowania: 

 1. Truskawki umyj i usuń z nich szypułki. Wstaw na godzinę do zamrażalnika. 
 2. Przy pomocy blendera przerób truskawki na gładki koktajl, dodaj cydr i dokładnie wymieszaj.

Bellini – drink z prosecco i brzoskwini

Składniki na 1 porcję (159,4 kcal):

 • brzoskwinia 85 g (1 sztuka)
 • prosecco 250 ml (1 szklanka)

Sposób przygotowania:

 1. Składniki dobrze schłodź w lodówce. 
 2. Do pojemnika stojącego blendera włóż pokrojoną brzoskwinię (nieobraną, ale bez pestki). Dodaj prosecco i wszystko dokładnie zmiksuj. 

Rebujito – drink z białym winem i sprite’em

Składniki na 1 porcję (101 kcal):

 • wino białe, wytrawne 125 ml (½ szklanki)
 • sprite light 125 ml (½ szklanki)
 • lód
 • kilka listków mięty

Sposób przygotowania: do szklanki włóż lód, wlej pozostałe składniki i zamieszaj łyżeczką.

Szprycer z białego wina

Składniki na 1 porcję (122 kcal):

 • wino białe, półwytrawne 150 ml
 • woda gazowana 150 ml
 • lód 6 kostek

Sposób przygotowania: do kieliszka wsyp lód, następnie wlej wino oraz wodę gazowaną.

Domowy radler

Składniki na 1 porcję (105 kcal):

 • piwo jasne 300 ml
 • sprite light 200 ml
 • plaster limonki
 • lód

Sposób przygotowania: 

 1. Do szklanki wlej schłodzone piwo, następnie powoli dolej napój gazowany.
 2. Tuż przed podaniem dodaj plaster limonki i lód.

Kaloryczność alkoholu to istotny aspekt, który warto uwzględnić w codziennej diecie. Spożywanie alkoholu dostarcza sporo kalorii, które mogą wpływać na masę ciała i zdrowie. Zrozumienie, ile kalorii zawierają różne rodzaje alkoholu, oraz jak zarządzać ich spożyciem, może pomóc w utrzymaniu zdrowej sylwetki i dobrego samopoczucia. Zachowanie umiaru i świadome wybory mogą przyczynić się do lepszego kontrolowania diety i stanu zdrowia.