Blog

Dieta bezglutenowa – efekty. Po jakim czasie można się ich spodziewać?

Co dobrego dla organizmu robi dieta bezglutenowa? Efekty to oczywiście poprawa zdrowia osób, które cierpią na przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Jednak czy idzie za tym również utrata wagi?

W jaki sposób wpływa na organizm dieta bezglutenowa? Efekty jej stosowania doceniają osoby, które zmagają się z chorobami wywołanymi między innymi nadwrażliwością na gluten. W ich przypadku eliminacja tego białka stanowi element terapii. Niżej wyjaśniamy, co dzieje się wtedy w organizmie, a także ile czasu zajmuje widoczna poprawa stanu zdrowia.

Dieta bezglutenowa – efekty jej wprowadzenia

Warto zaznaczyć, że eliminacja glutenu powinna następować po konsultacji z lekarzem. W większości przypadków zaleca się to ze względów medycznych z powodu:

  • celiakii;
  • choroby Dhuringa, która jest skórną postacią celiakii;
  • nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten;
  • alergii na gluten;
  • chorób autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto.
mięso

Jak na organizm działa dieta bezglutenowa? Efekty to przede wszystkim ustąpienie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W przypadku celiakii jest to jedyna forma terapii, która prowadzi do regeneracji kosmków jelitowych, zniszczonych w wyniku toksycznej reakcji na gluten. Ustępują też biegunki, wzdęcia, zaparcia oraz gazy, a jeśli zmiany pojawiają się na skórze, znikają także wszelkie pokrzywki.

Na początku zazwyczaj wprowadzana jest lekkostrawna dieta bez glutenu i laktozy/nabiału. Dopiero kiedy organizm wróci do równowagi, jest ona rozszerzana o produkty mleczne.

Jak ułożyć prosty program treningowy? 9 kroków do stworzenia indywidualnego planu

Po jakim czasie widać efekty diety bezglutenowej?

Kiedy widać rezultaty stosowania diety bezglutenowej? Efekty niestety nie pojawiają się natychmiast, zazwyczaj to kwestia indywidualna. Wiele zależy od wcześniejszego stanu zdrowia – samopoczucia sprzed wyeliminowania glutenu z codziennego jadłospisu. Dlatego na początku warto uzbroić się w cierpliwość. Zazwyczaj zauważalna poprawa samopoczucia widoczna jest już po 2 lub 3 tygodniach stosowania diety. To jednak jeszcze nie są optymalne efekty leczenia. Te pojawiają się po około 6 tygodniach, chociaż, jak zaznaczyliśmy, ten czas może się jeszcze wydłużyć.

W przypadku osób z celiakią eliminacja glutenu to jedyna skuteczna forma terapii. Aby nie pogorszyć swojego stanu, muszą stosować dietę bezglutenową przez całe życie. Codzienne funkcjonowanie, kiedy trzeba dokładnie przyglądać się produktom spożywczym, bywa więc utrudnione. Dlatego warto skorzystać z Dietly, gdzie można znaleźć bogatą ofertę cateringu dietetycznego. Na stronie znajdzie firmy z całego kraju. Czy również z twojego miasta? Sprawdź:

Dieta bezglutenowa – możliwe skutki uboczne

Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną, którą trzeba wprowadzić pod okiem lekarza. Lepiej nie wybierać jej, kiedy celem jest utrata kilogramów – mimo że możliwa jest redukcja masy po wykluczeniu glutenu. Jednak to białko w żaden sposób nie wpływa na odchudzanie. Trzeba pamiętać nie tylko o pozytywach, jakie daje dieta bezglutenowa.

kobieta psychoterapia

Efekty niepożądane również mogą pojawiać się u stosujących ją osób! Ryzyko dotyczy jednak sytuacji, kiedy nie jest odpowiednio zbilansowana. W produktach, które nie zawierają glutenu, może być mniej składników odżywczych. Do tej grupy należy między innymi wapń, magnez, żelazo, kwas foliowy czy błonnik. Takie niebezpieczeństwo pojawia się w sytuacji, kiedy ktoś zbyt często sięga po gotowe produkty bezglutenowe. Są one wysoko przetworzone, przez co pozbawione wartości odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne gotowanie albo korzystanie z cateringu dietetycznego.

Więcej o suplementacji kofeiny - artykuł

Dieta bezglutenowa – efekty. Podsumowanie

Dietę bezglutenową najlepiej stosować z polecenia lekarza, po zdiagnozowaniu celiakii lub innych chorób wywoływanych przez gluten. Po usunięciu z jadłospisu produktów zawierających to białko znikają przykre dolegliwości układu pokarmowego. Trzeba przy tym pamiętać, że należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty widać dopiero po kilku tygodniach od wprowadzenia zmian żywieniowych.

dietly catering dietetyczny