Blog

Dieta paleo – efekty odchudzania. Ile schudniesz na diecie paleolitycznej?

Dieta paleolityczna nie jest typową dietą na odchudzanie, jednak stosowanie jej zasad może przyczynić się do zredukowania masy ciała. Jak działa dieta paleo? Efekty to także zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Dieta pomaga również wyregulować gospodarkę lipidową i insulinową.

Dieta paleo wzorowana na sposobie odżywiania przodków zakłada spożywanie produktów naturalnych, żywności nieprzetworzonej. Główne produkty w menu to mięso, ryby, tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, nasiona, orzechy, warzywa i owoce. W jadłospisie nie mogą zagościć produkty zbożowe oraz mleczne. Zasady diety paleo zbliżone są do zasad diety ketogenicznej. Paleo to dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa, oparta na dobrej jakości naturalnych produktach.

Dieta paleo – efekty odchudzania

Dieta paleo ma być zdrowsza i bardziej odżywcza od dzisiejszego sposobu odżywiania. Badania pokazują, że sposób odżywiania wzorowany na diecie przodków może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie – przede wszystkim na metabolizm węglowodanów, homeostazę insuliny. Specjaliści twierdzą także, że działa na poczucie sytości, dzięki czemu może przyczynić się do spadku masy ciała. 

jak zdiagnozowac insulinoopornosc

Duże znaczenie ma eliminacja węglowodanów, zwłaszcza pochodzących ze słodyczy. Najbardziej spektakularne rezultaty zauważalne są na początku diety. Po kilku tygodniach ograniczania węglowodanów następuje znaczny spadek wagi. Powodem jest najczęściej utrata wody i redukcja opuchlizny. To pierwszy wyraźny efekt zmiany nawyków żywieniowych. Utrata kolejnych kilogramów zależy od tego, jaki model żywienia został zastosowany – czy jest to dieta bardziej, czy mniej restrykcyjna.

Stopniowe zmniejszanie ilości węglowodanów powoduje dalszy spadek wagi – około 1 kg na tydzień. Trzeba jednak pamiętać, że przy diecie paleo efekty fundamentem jest przestrzeganie jeszcze jednej zasady – zadbanie o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Na diecie paleolitycznej naturalny jest wzrost energii, co powinno zachęcać do ruchu.

Dieta paleo – kto może skorzystać?

Ten plan żywieniowy nie jest dla każdego. Nie powinny z niego korzystać osoby starsze, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży. Nie jest również polecana sportowcom – w tym przypadku sprawdzi się dieta sportowa. Przed przejściem na dietę paleo warto wykonać podstawowe badania, sprawdzić stan wątroby i nerek. Poza pozytywnymi skutkami dieta może też mieć negatywne konsekwencje, takie jak niedobory witamin (np. witaminy D) skutkujące osłabieniem kości i rozwojem osteoporozy.

Redukcja wagi ciała, a także poprawa parametrów lipidowych to niewątpliwe zalety diety paleo. Efekty zachęcają do jej wypróbowania, niestety dla wielu osób kłopotliwe jest przygotowywanie posiłków, które byłyby urozmaicone i zgodne z zasadami paleo. Jeśli nie masz czasu i chęci na samodzielne komponowanie menu, skorzystaj z rozwiązania, jakim jest catering dietetyczny. Sprawdź ofertę Dietly i wybierz opcję dla siebie:

  • catering dietetyczny Poznań;
  • catering dietetyczny Warszawa;
  • catering dietetyczny Białystok.

Układając jadłospis zgodny z zasadami diety paleo, należy sięgać po produkty z ekologicznych upraw – rodzime warzywa i owoce, mięso (dziczyzna, wołowina, jagnięcina, cielęcina). W menu powinny pojawić się tłuszcze zwierzęce i roślinne, orzechy oraz pestki słonecznika, dyni, a także grzyby. Rezygnacja ze słodyczy, pieczywa czy przetworów mlecznych to kolejna ważna zasada.

Interesuje cię dieta paleo? Efekty tego sposobu odżywiania zależą od twojego stanu zdrowia oraz wersji diety, którą wybierzesz. Znaczenie ma również konsekwencja, cierpliwość i zdrowy styl życia.

dietly catering dietetyczny