Blog

Dieta samuraja – czym jest? Zasady i jadłospis

Dieta samuraja to system żywienia, który zyskuje coraz większą popularność wśród osób dbających o zdrowie i sylwetkę. Jakie są najważniejsze zasady diety samuraja, jakie efekty można dzięki niej osiągnąć i kto powinien unikać tego sposobu odżywiania?

Czym jest dieta samuraja?

Dieta samuraja to system żywienia opracowany przez trenera i dietetyka Nate’a Miyaki. Bazuje ona na założeniach diety paleo, która zakłada spożywanie produktów dostępnych już w czasach paleolitu, a więc mięsa, ryb, jaj, warzyw, owoców, orzechów i nasion. Dieta samuraja idzie jednak o krok dalej, dopuszczając dodatkowo niektóre źródła węglowodanów, takie jak warzywa skrobiowe (np. bataty), ryż, komosę ryżową czy kaszę gryczaną.

Głównym założeniem diety samuraja jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych w jak najmniej przetworzonej formie. Wyklucza ona produkty wysoko przetworzone, rafinowane węglowodany, cukry dodane, nabiał oraz rośliny strączkowe. Duży nacisk kładzie się na jakość spożywanych produktów – powinny one pochodzić z ekologicznych upraw i hodowli.

Zasady diety samuraja

Podstawowe zasady diety samuraja to:

 • spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, najlepiej sezonowych i lokalnych;
 • wybieranie chudych źródeł białka zwierzęcego takich jak chude mięso, drób, ryby i owoce morza;
 • włączenie do diety bezglutenowych źródeł węglowodanów jak bataty, ryż, komosa ryżowa, kasza gryczana;
 • unikanie produktów wysoko przetworzonych, cukrów dodanych, rafinowanych węglowodanów;
 • wykluczenie z diety nabiału, roślin strączkowych, zbóż zawierających gluten;
 • spożywanie zdrowych tłuszczów takich jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, awokado, orzechy;
 • picie dużej ilości wody, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny.

Ważnym aspektem diety samuraja jest również rozkład makroskładników w ciągu dnia. Zaleca się spożywanie większości węglowodanów w drugiej części dnia, szczególnie po treningu. W pierwszej połowie dnia posiłki powinny być bogate w białko i tłuszcze.

Efekty stosowania diety samuraja

Stosowanie diety samuraja może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim sprzyja ona redukcji tkanki tłuszczowej i budowaniu masy mięśniowej, co jest szczególnie istotne dla osób aktywnych fizycznie. Efekty odchudzania przy zastosowaniu diety samuraja są dość trwałe, ponieważ nie ogranicza ona znacząco ilości przyjmowanych kalorii.

Dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza organizmowi wielu cennych witamin, minerałów i antyoksydantów, wzmacniając układ odpornościowy. Wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych i rafinowanych węglowodanów pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, co przekłada się na lepsze samopoczucie i większą energię w ciągu dnia. Dieta samuraja może też korzystnie wpływać na zdrowie układu pokarmowego, zmniejszając stany zapalne i poprawiając perystaltykę jelit.

Przykładowy jadłospis w diecie samuraja na 5 dni

DzieńŚniadanieII ŚniadanieObiadPodwieczorekKolacja
1.Omlet z pomidorami i oliwkami, sałatka owocowa z pomarańczy, bananów i kiwiTatar z łososia, sałatka z awokado i pędów bambusaBefsztyk wołowy, ryż, gotowane warzywaZupa warzywna z mleczkiem kokosowym i mięsem z łopatki wieprzowej
2.Sałatka z grillowanego kurczaka, pomidorów, oliwek, ziaren słonecznikaJajka faszerowane z boczkiemPolędwiczki wieprzowe, komosa ryżowa, sos pieczarkowy, duszona kapustaSałatka z makaronu ryżowego, szynki drobiowej i pieczarek
3.Tuńczyk z awokado i liśćmi zielonej sałatySmażone mięso indyka z bakłażanemMarchewkowe risotto z polędwiczkami wieprzowymi i gotowanymi warzywami
4.Jajecznica na boczku z pomidorem, rzodkiewką, świeżym szpinakiemStek, dwa małe ziemniaki, surówka z kapusty
5.Jajecznica z pieczarkami i pomidorami, chlebek lnianyRoladki z mięsa mielonego okraszone boczkiem, sos majonezowy, surówka z białej kapustyShake proteinowy śliwkowo-bananowySałatka z indykiem, pieczonym batatem, warzywami i pomarańczowym winegretemPlacki bananowo-jabłkowe z musem jagodowym

Przeciwwskazania do stosowania diety samuraja

Mimo wielu zalet dieta samuraja nie jest odpowiednia dla każdego. Przeciwwskazaniem do jej stosowania mogą być niektóre choroby i schorzenia, takie jak:

 • choroby autoimmunologiczne;
 • choroba wrzodowa;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • zespół jelita drażliwego i inne schorzenia układu pokarmowego;
 • cukrzyca;
 • depresja.

Osoby borykające się z tymi problemami przed wprowadzeniem diety samuraja powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Ponadto dieta samuraja wymaga dużej dyscypliny i zaangażowania. Niezbędne jest łączenie jej z regularną aktywnością fizyczną – w przeciwnym razie nadmiar węglowodanów może zostać zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Intensywne treningi są niezbędne, aby w pełni wykorzystać potencjał tej diety.

Dieta samuraja to system żywienia, który może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie. Bazując na założeniach diety paleo, wprowadza dodatkowo bezglutenowe źródła węglowodanów, co pozwala na lepsze zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Stosowanie diety samuraja wymaga jednak dużej dyscypliny i konsekwencji, a także dostępu do wysokiej jakości produktów. Ważne jest, aby łączyć ją z regularnymi, intensywnymi treningami. Nie jest to dieta odpowiednia dla każdego – osoby z pewnymi schorzeniami powinny zachować ostrożność.