Blog

Dieta niskowęglowodanowa – jadłospis tygodniowy

Jak przejść na dietę niskowęglowodanową? Jadłospis tygodniowy nie może oczywiście zawierać węglowodanów! Mówimy, jakie zamienniki będą odpowiednie dla uzyskania energii, a także, w jaki sposób komponować swoje posiłki.

Ograniczenie węglowodanów może się sprawdzić w przypadku osób, które zmagają się z otyłością i chcą szybko zacząć redukcję kilogramów. Poza tym zalecana jest osobom chorującym na cukrzycę typu pierwszego oraz drugiego, jednak należy ją stosować pod nadzorem lekarza i dietetyka. Z artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać dieta niskowęglowodanowa. Jadłospis tygodniowy, mimo że ograniczony do produktów, które nie zawierają dużych ilości węglowodanów, nie musi być nudny.

Najważniejsze zasady diety niskowęglowodanowej

Jak wspominaliśmy, dieta niskowęglowodanowa to plan żywieniowy, który obniża ilość spożywanych węglowodanów w celu osiągnięcia pożądanych efektów zdrowotnych. Jej zasady są proste, ale aby miała ona pozytywny wpływ na zdrowie, trzeba ją odpowiednio stosować. Warto pomyśleć o gotowych rozwiązaniach, które dostępne są m.in. na Dietly. Wśród ofert firm cateringowych znajdują się propozycje, takie jak dieta niskowęglowodanowa jadłospis na 3 dni. Ułatwi to przyzwyczajenie się do nowego sposobu odżywiania.

Głównymi zasadami diety niskowęglowodanowej są ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie produktów bogatych w węglowodany, takich jak produkty zbożowe, owoce i słodycze. Powinny zapewniać mniej niż 26% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zamiast tego należy spożywać produkty zawierające białko i tłuszcz, takie jak mięso, ryby, jaja, orzechy, oleje i warzywa o małej zawartości węglowodanów. 

pieczywo różne

Produkty, których nie można spożywać na diecie niskowęglowodanowej

Czego nie powinna zawierać dieta niskowęglowodanowa? Jadłospis tygodniowy i na każdy dzień z osobna musi być oczywiście wolny od węglowodanów. Zaliczane są do nich między innymi biały chleb i inne wyroby z mąki pszennej, ryż, kasze, płatki zbożowe, makarony, ciastka, słodycze, lody, napoje gazowane, soki owocowe, słodkie przekąski, chipsy, warzywa strączkowe czy owocowe jogurty.

Wszystkie te produkty zawierają duże ilości węglowodanów, które należy wyeliminować z diety, aby osiągnąć pożądany efekt.

pobierz tabele produktow keto

Posiłki wskazane na diecie niskowęglowodanowej

Posiłki na diecie niskowęglowodanowej składają się z jajek serwowanych w różnych postaciach oraz warzyw. Na główne danie zwykle podawane jest mięso w towarzystwie sałatek lub surówek. Warto sprawdzać jakość produktów i wybierać te ze sprawdzonego źródła – na przykład od lokalnego dostawcy lub korzystając z gotowych rozwiązań.

Do picia najlepiej wybierać wodę (bez znaczenia, czy jest gazowana, czy nie). Od czasu do czasu można pozwolić sobie również na czarną kawę. Przygotowanie jadłospisu może początkowo wydawać się trudne, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z cateringu dietetycznego. Dietly prezentuje oferty z całej Polski, w tym największych miast – sprawdź:

  • catering dietetyczny Warszawa;
  • catering dietetyczny Wrocław;
  • catering dietetyczny Poznań.
Świąteczne przepisy na wigilijną kolację - zdrowe i tradycyjne

Dieta niskowęglowodanowa – jadłospis tygodniowy

Początkowo może się wydawać, że trudno jest przyswoić zasady diety niskowęglowodanowej. Jadłospis tygodniowy bez wypieków, ryżu czy kaszy? Ułożenie planu posiłków na cały tydzień bywa wyzwaniem, dlatego poniżej prezentujemy przykładowe menu.

ŚniadanieII śniadanieObiadKolacja
Dzień 1Omlet z szynką, pomidorkami koktajlowymi i bazylią.Chudy twarożek z przyprawami, świeża marchewka i papryka.Pieczony łosoś podawany z makaronem z cukinii (cukinię kroimy na cienkie paski, gotujemy we wrzątku).Sałatka z indykiem, rukolą i grillowanymi warzywami (np. papryka, bakłażan, marchewka).
Dzień 2Sałatka z fetą, suszonymi pomidorami, ogórkiem, rzodkiewką i pestkami dyni.Garść włoskich orzechów, jedno jabłko.Papryka faszerowana wołowiną (Uwaga: farsz nie może zawierać kaszy ani ryżu).Jogurt naturalny z owocami (np. maliny, borówki) oraz dodatkiem pestek słonecznika.
Dzień 3Jajko sadzone, sałatka z rzodkiewki i ogórka.Naturalny serek wiejski z truskawkami.Pieczone udko kurczaka z sałatką z rukoli, rzodkiewki i pomidorków koktajlowych.Sałatka z gotowanego brokuła (podzielonego na różyczki), jajka na twardo, pomidora, pestek dyni i kiełków warzywnych.
Dzień 4Frittata z pomidorami i tartym parmezanem.Szklanka borówek, garść migdałów z dodatkiem jogurtu greckiego.Duszona w warzywach pierś kurczaka (polecamy cebulę, marchewkę, paprykę itp.) posypana pestkami dyni.Krewetki duszone na maśle z czosnkiem i pietruszką, miks sałat.
Dzień 5Jajecznica smażona na maśle, ulubione warzywami.Ser mozzarella (wersja light) ze świeżymi pomidorami i bazylią.Węgierski gulasz wołowy, ogórek kiszony.Sałatka grecka (oliwki, pomidory, papryka, cebula, feta).
Dzień 6Naturalny serek wiejski, ogórek, szczypiorek, rzodkiewka.Jogurt naturalny z malinami i borówkami.Zupa krem z cukinii, podawana z soczewicą.Jajko sadzone, awokado, dobrej jakości wędlina.
Dzień 7Omlet z pieczarkami i cebulką.Serek wiejski ze szczypiorkiem i rzodkiewką.Łosoś gotowany na parze z cytryną i natką pietruszki, grillowane warzywa (papryka, cukinia).Sałatka z gotowanego brokuła i wędzonej makreli z dodatkiem pestek słonecznika.

Dieta niskowęglowodanowa jest dostosowana do potrzeb danej osoby i może obejmować więcej lub mniej węglowodanów, co dostosowuje się do pożądanych rezultatów. W zależności od tego, jakie produkty są wykluczone z diety, można wybrać jeden z kilku rodzajów diety niskowęglowodanowej, takich jak dieta ketogeniczna, dieta Atkinsa i dieta South Beach.

dietly catering dietetyczny