Blog

Dieta bezresztkowa – zastosowanie, korzyści, zasady, przykładowy jadłospis

Dieta bezresztkowa, często stosowana w przygotowaniu do badań diagnostycznych i w leczeniu określonych schorzeń przewodu pokarmowego, skupia się na ograniczeniu ilości resztek pokarmowych w jelitach. Poznaj najważniejsze informacje na jej temat.

Czym jest dieta bezresztkowa i kiedy jest stosowana?

Dieta bezresztkowa to specjalny rodzaj diety, który ma na celu minimalizację ilości resztek pokarmowych w przewodzie pokarmowym. Jest stosowana głównie w okresie przygotowawczym do różnego rodzaju badań diagnostycznych takich jak kolonoskopia, ponieważ zmniejsza ilość treści jelitowej i ułatwia dokładną ocenę stanu przewodu pokarmowego. 

Dieta ta może być zalecana w przypadku niektórych schorzeń przewodu pokarmowego, w tym w okresie zaostrzenia chorób zapalnych jelit, jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, aby zmniejszyć podrażnienie i obciążenie przewodu pokarmowego. Ogranicza spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, zalecając jednocześnie spożywanie łatwo przyswajalnych i lekkostrawnych posiłków.

Czym jest SIBO? Objawy, leczenie i dieta

Jakie są główne zasady diety bezresztkowej?

Główne zasady diety bezresztkowej opierają się na wybieraniu pokarmów, które są łatwo przyswajalne i nie obciążają przewodu pokarmowego.

Zaleca się ograniczenie spożycia tłuszczów, a w szczególności tłuszczów nasyconych i trans, oraz produktów mogących wywoływać wzdęcia i gazy, takich jak rośliny strączkowe. W diecie bezresztkowej istotne jest też spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, aby zapewnić stały i łagodny przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy.

Jak powstrzymać apetyt i lepiej kontrolować uczucie głodu?
Photo by RODOLFO BARRETO on Unsplash

Jakie produkty są dozwolone w diecie bezresztkowej?

W diecie bezresztkowej dozwolone są produkty, które są łatwostrawne i nie zwiększają ilości resztek pokarmowych w jelitach. Wśród nich znajdują się przede wszystkim przetworzone zboża, takie jak biały chleb, biały ryż czy makaron. Dozwolone są również chude źródła białka, w tym gotowane mięso drobiowe i ryby. 

Gotowane warzywa, pozbawione skórek i nasion, są także częścią tej diety, podobnie jak klarowane soki owocowe bez miąższu. W diecie bezresztkowej zaleca się unikanie surowych owoców i warzyw, a także produktów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik. Dieta ta zaleca również ograniczenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza nasyconych i trans.

Czy dieta bezresztkowa jest bezpieczna dla każdego?

Dieta bezresztkowa, choć skuteczna w konkretnych przypadkach medycznych, nie jest odpowiednia dla każdego i nie powinna być stosowana bez konsultacji z lekarzem. Jest to dieta specjalistyczna, przeznaczona do stosowania krótkoterminowego, głównie w przygotowaniu do badań diagnostycznych lub w leczeniu określonych schorzeń przewodu pokarmowego. 

Nie jest zalecana jako stały sposób odżywiania ze względu na ograniczone dostarczanie niektórych kluczowych składników odżywczych, w tym błonnika, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych w dłuższej perspektywie. Osoby z określonymi schorzeniami (jak cukrzyca czy choroby serca) powinny zachować szczególną ostrożność, stosując tę dietę tylko pod ścisłym nadzorem medycznym.

Czym różni się ładunek glikemiczny od indeksu glikemicznego?

Jak przygotowywać posiłki zgodne z dietą bezresztkową?

Przygotowywanie posiłków zgodnych z dietą bezresztkową wymaga starannego doboru składników i prostych technik kulinarnych. Podstawą są delikatne metody gotowania, takie jak gotowanie na parze lub duszenie, które sprawiają, że posiłki są łatwiejsze do strawienia. Zaleca się przygotowywanie lekkostrawnych potraw, takich jak purée z gotowanych warzyw, delikatne zupy kremy, a także miękkie, gotowane mięsa i ryby. 

Posiłki powinny być łagodnie przyprawiane – bez pikantnych dodatków i składników, które mogą podrażniać przewód pokarmowy. W przypadku osób, które nie mają czasu lub umiejętności do przygotowywania zgodnych z dietą posiłków, pomocna może okazać się dieta pudełkowa. Catering dietetyczny zapewnia specjalistyczne menu dostosowane do diety bezresztkowej, dostarczając zbilansowane posiłki bezpośrednio do domu klienta. Jest to wygodna opcja, która zapewnia przestrzeganie zaleceń dietetycznych bez konieczności spędzania czasu na gotowaniu i planowaniu posiłków.

Jak zamówić catering dietetyczny na Dietly.pl?

Przykładowy jadłospis diety bezresztkowej

Oto przykładowy jadłospis w diecie bezresztkowej na każdy dzień tygodnia, który zawiera łatwostrawne posiłki zgodne z zasadami tej diety:

Dzień tygodniaŚniadanieLunchKolacja
PoniedziałekBiały tost z dżemem bez pestekGotowana pierś kurczaka z białym ryżemBiała bułka z szynką drobiową
WtorekKaszka manna z mlekiemZupa krem z marchwiKremowa zupa z pieczarek
ŚrodaGotowane jajko z białym chlebemPurée ziemniaczane z filetem rybnymTosty z serem
CzwartekJogurt naturalny z bananemGotowane jajko z makaronemPasta jajeczna z białym chlebem
PiątekPłatki ryżowe z mlekiemKrem z dyniRyż z gotowanymi warzywami
SobotaBiały chleb z twarożkiemRyż z gotowanym mięsemBiała bułka z pasztetem
NiedzielaKremowa owsiankaGotowany filet z indyka z kasząZupa jarzynowa

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania diety bezresztkowej?

Stosowanie diety bezresztkowej może nieść ze sobą pewne skutki uboczne, głównie związane z ograniczonym spożyciem błonnika i niektórych składników odżywczych. Może to prowadzić do problemów z trawieniem takich jak zaparcia, które wynikają z niskiej zawartości błonnika w diecie. Mogą również wystąpić niedobory witamin i minerałów, zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach, jak witaminy A, D, E i K, ponieważ dieta ogranicza spożywanie niektórych warzyw, owoców i tłustych pokarmów. 

ziola na zaparcia_

Długotrwałe stosowanie diety bezresztkowej może prowadzić do niedoborów energetycznych i utraty masy ciała, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku osób już niedożywionych lub z niedowagą. Ważne jest, aby podczas stosowania diety bezresztkowej zachować równowagę i monitorować stan zdrowia, a także skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych.