Blog

Czym jest nietolerancja laktozy? Objawy, diagnostyka i dieta.

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem polegającym na całkowitej lub częściowej niezdolności do trawienia dwucukru mlecznego, czyli laktozy. Ta substancja składa się z glukozy i galaktozy, a aby przerwać wiązanie między tymi cukrami prostymi niezbędna jest odpowiednia ilość enzymu o nazwie laktaza. Dopiero w rozłożonej postaci jesteśmy w stanie wchłonąć laktozę w jelicie cienkim. Osoby z nietolerancją laktozy nie mają zdolności do przeprowadzenia tego procesu w pełni efektywnie ze względu na niedobór tego enzymu. Konsekwencją wydzielania niewystarczającej ilości laktazy, przy nietolerancji laktozy, jest przedostawanie się laktozy do jelita grubego. W efekcie mogą pojawić się typowe objawy nietolerancji laktozy obejmujące dolegliwości jelitowe.

Jak się diagnozuje nietolerancję laktozy?

Zazwyczaj powodem, dla którego przeprowadza się badania diagnostyczne w kierunku nietolerancji laktozy są częste bóle brzucha, wzdęcia, nadmierne gazy, a niekiedy także biegunka. Jeśli dodatkowo obserwuje się korelacje występowania tych symptomów ze spożyciem produktów zawierających laktozę, a po jej ostawieniu – ustąpienie objawów, to jest to ważny sygnał dla lekarza. Prawdopodobnie świadczy on bowiem o występowaniu nietolerancji laktozy, co możemy dodatkowo potwierdzić jednym z dwóch najczęściej stosowanych testów.

  • Wodorowy test oddechowy – jego koszt to około 200 zł – polega na spożyciu roztworu laktozy na czczo, a następnie na pomiarach poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. W przypadku nietolerancji laktozy ten poziom będzie wysoki.
  • Test zmian poziomu glukozy we krwi – to badanie także polega na spożyciu roztworu laktozy na czczo, ale po jego spożyciu bada się stężenie glukozy we krwi. Jeśli ono nie ulega wzrostowi, oznacza to, że nie mamy zdolności do rozkładania tego dwucukru, czyli cierpimy na nietolerancję laktozy.

Objawy nietolerancji laktozy

Osoby, u których występuje nietolerancja laktozy, zauważają objawy tego zaburzenia po około 30 min do 2 godzin od spożycia produktu zawierającego laktozę. Nasilenie objawów zależy od wielu czynników, między innymi od ilości spożytej laktozy, rodzaju posiłku (np. płynny posiłek może wywołać intensywniejsze objawy niż pokarm stały) oraz od indywidualnej zdolności do wydzielania enzymu rozkładającego ten dwucukier. Nietolerancja laktozy wiąże się z tym, że po spożyciu produktów zawierających laktozę, jej całość lub część przechodzi do jelita grubego i właśnie w tym miejscu zachodzą procesy będące podłożem pojawiających się symptomów.

Przede wszystkim laktoza zostaje rozłożona przez bakterie jelitowe, w wyniku czego powstaje nadmierna ilość gazu – u osób z nietolerancją laktozy występują wtedy wzdęcia, bóle brzucha oraz wzmożone gazy. Ponadto duża ilość nierozłożonej laktozy w jelicie grubym może skutkować biegunką, ponieważ zaburzone zostaje ciśnienie osmotyczne i ściany jelita uwalniają płyny do światła jelita. Zatem najczęstszymi objawami nietolerancji laktozy są wzdęcia, nadmierne gazy, bóle brzucha, biegunka.

Więcej o nabiale napisaliśmy tutaj: Czy mleko jest niezdrowe? Obalenie nabiałowych mitów. – Część I

Photo by Nienke Broeksema on Unsplash

Gdzie znajduje się laktoza?

Jeśli występuje u nas nietolerancja laktozy, to powinniśmy być w pełni świadomi tego, gdzie znajduje się ten dwucukier. Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to cukier mleczny, dlatego przy nietolerancji laktozy musimy być szczególnie ostrożni przy spożywaniu wszystkich potraw zawierających nabiał. Spośród produktów mlecznych najbogatsze w laktozę jest zwykłe mleko. Laktoza znajdująca się w fermentowanych przetworach, takich jak kefiry, jogurty, maślanki, jest już nadtrawiona przez bakterie wykorzystywane na drodze produkcji, dlatego ich spożycie może dawać mniejsze objawy u osób z nietolerancją laktozy, niż zwykłe mleko. Tłuste produkty mleczne, takie jak masło i sery, zawierają proporcjonalnie więcej tłuszczu i mniej węglowodanów, dlatego jeśli nie mamy całkowitej nietolerancji laktozy, to możliwe, że będziemy się dobrze czuli po ich spożyciu.

Jeśli objawy nietolerancji laktozy występują nawet po niewielkiej ilości tego dwucukru w diecie, to należy uważnie czytać składy wszystkich kupowanych produktów – dodatek mleka, twarogu, czy śmietany w jakimś przetworze może wywołać bowiem wzdęcia i bóle brzucha.

Jaką dietę stosować przy nietolerancji laktozy?

Przy nietolerancji laktozy należy stosować dietę z ograniczeniem lub wykluczeniem tej substancji. Coraz popularniejsze i łatwiej dostępne stają się alternatywy takie jak bezlaktozowe jogurty, czy mleka bez laktozy. Takie rozwiązanie jest doskonałym wyborem dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy, ponieważ mogą się one cieszyć smakiem nabiału bez ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych objawów po jego spożyciu. Nietolerancja laktozy nie oznacza konieczności unikania białek mleka, dlatego z powodzeniem możemy stosować bezlaktozowe zamienniki. Wiele cateringów dietetycznych ma w swojej ofercie dietę pudełkową dla osób z nietolerancją laktozy. Można ją wyszukać w naszej porównywarce – wystarczy wpisać swoje miasto i następnie w filtrach wyszukiwania zaznaczyć przy Rodzaj Diety „Bez laktozy/nabiału”. Więcej o tej diecie napisaliśmy tutaj: Dieta pudełkowa – Bez laktozy/nabiału

W tym artykule napisaliśmy o różnorodnych źródłach białka: W czym jest białko? Najbogatsze źródła białka.

www.dietly.pl

Podobne artykuły