Blog

Psycholog, psychoterapeuta, psychodietetyk czy dietetyk? Transkrypcja podcastu z Kają Toczyską

Coraz więcej mówi się o roli zdrowia psychicznego w kontekście odchudzania czy zmiany nawyków żywieniowych. 

O tym jakiego specjalistę wybrać w konkretnych przypadkach opowie psycholożka, Kaja Toczyska z TwójPsycholog.pl

Spis treści:

kobieta

Kim jest psycholog, psychoterapeuta i psychodietetyk?

Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia psychologiczne. Jest to osoba, która prowadzi konsultacje psychologiczne, jest to pomoc raczej krótkoterminowa nastawiona na interwencje kryzysowe. Taka osoba pomaga nam zrozumieć co się dzieje, pomaga pracować nam na naszych emocjach, ale nie wchodzi głębiej. Psycholog nie leczy zaburzeń psychicznych.

Psychoterapeuta to osoba, która jest w trakcie lub ukończyła szkołę psychoterapeutyczną. Jest to najczęściej osoba, która jest psychologiem. Taka osoba ma uprawnienia do tego, żeby leczyć zaburzenia psychiczne. Oczywiście ma też swoje specjalizacje i niekoniecznie leczy każde możliwe zaburzenie. 

Psychodietetyk ma specjalizację z psychodietetyki, z reguły studia podyplomowe. Wbrew pozorom nie zawsze jest to psycholog, może być to również dietetyk lub osoba po studiach medycznych. Najważniejsze jest to, że ta osoba ma zarówno wiedzę z obszaru dietetyki jak i psychologii. 

Czy osoby, które mają problem z jedzeniem powinny kierować się do terapeuty, który pracuje w konkretnym nurcie? 

To zależy od przyczyny zaburzeń, ale w większości udamy się do terapeuty poznawczo-behawioralnego lub terapeuty pracującego w podejściu integratywnym. Jest to podejście, które integruje podejścia z różnych nurtów. Przede wszystkim to na co powinniśmy zwrócić uwagę to fakt, czy dany terapeuta w ogóle pracuje z zaburzeniami odżywiania. To może być terapeuta, który pracuje w innym nurcie, ale najważniejsze, żeby specjalizował się w zaburzeniach odżywiania. 

Tłuszcze trans - niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia

Do kogo powinna udać się osoba, która wciąż jest na diecie, ale ta nie przynosi żadnych rezultatów?

Myślę, że problemem może być psychika. Żyjemy w kulturze odchudzania, co jest szkodliwe i prowadzi do zaburzeń odżywiania. Presja z tym związana nakłada na nas obowiązek, że powinniśmy się ciągle odchudzać i ta motywacja do odchudzania wcale nie jest tak głęboko zakorzeniona jakby się wydawało, ona nie jest podyktowana kwestiami zdrowotnymi czy tym, że chcemy naprawdę schudnąć. Jeśli osoba zbyt długo ma taką relację z jedzeniem, w której zawsze jedzenie jest źródłem poczucia winy to jest to coś niezdrowego, nad czym warto popracować. Wtedy możemy udać się do psychodietetyka. Ten specjalista pomoże nam zmienić nawyki żywieniowe, odkryć źródło motywacji. Ta osoba pracuje z nami nad psychiczną częścią odchudzania.

Częste zaburzenia odżywiania w świecie fit - czym jest ortoreksja i bigoreksja?

Do kogo powinna udać się osoba, która choruje na zespół jelita drażliwego, wrzody czy migreny?

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest pełna diagnostyka. Zanim zaczniemy pracować nad podłożem psychicznym pewnych problemów, to diagnostyka musi wykluczyć wszelkie fizyczne przyczyny zaburzenia. Wszystkie choroby wrzodowe, problemy żołądkowe, migreny to choroby psychosomatyczne. Wiele osób nie potrafi dobrze rozpoznawać i przeżywać swoich emocji. Jak te emocje są odkładane, są duszone to one zaczynają się gromadzić i nasze ciało zaczyna nam komunikować, że coś nie gra. Wtedy często pojawiają się choroby psychosomatyczne. W tym może pomóc psycholog i psychoterapeuta. O tyle o ile praca z taką osobą jest w miarę prosta, to większym problemem jest to, że dużo ludzi nie rozpoznaje, że źródło ich problemów leży w głowie. 

Nasze ciało jest tak bardzo zdolne do manifestowania objawów psychicznych, że zdarzały się paraliże czy utraty w wzroku na skutek problemów psychicznych. 

Do kogo powinna udać się osoba, która nadmiernie skupia się na odchudzaniu i diecie?

Brzmi to jak zaburzenia odżywiania, które są niestety coraz częstsze w naszym społeczeństwie. Zaburzenia odżywiania są bardzo trudnym problemem i praca nad nimi jest wieloletnia i wymaga współpracy zespołu specjalistów. Główną osobą jest psychoterapeuta, szczególnie wykwalifikowany w obszarze zaburzeń odżywiania. Warto również sięgnąć po pomoc psychiatry. Oczywiście rola dietetyka jest także bardzo duża. Zaburzenia odżywiania są trudne do leczenia, ponieważ osoba chorująca często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Jest to bardzo złożony problem, więc na pewno przyda się wsparcie endokrynologa, ginekologa. Cały zespół specjalistów, ale przede wszystkim psychoterapeuta i psychiatra. Często podczas terapii odkopuje się więcej problemów, na przykład problemy z samooceną czy problemy z relacjami w rodzinie. 

Psychodietetyka, zaburzenia odżywiania i ciałopozytywność - wywiad z Katarzyną Koćwin

Do kogo powinna udać się osoba, która choruje i ma złe nawyki żywieniowe?

Jeśli nie ma dodatkowych problemów to oczywiście do dietetyka. Z taką osobą będziemy pracować nad poprawą diety i oczywiście jeśli nie pojawią się dodatkowe problemy, na przykład z motywacją, to nie ma przesłanek do tego, aby taka osoba musiała udać się do terapeuty. Chociaż oczywiście zawsze można. 

Gdzie szukać dobrych specjalistów?

Większość osób zaczyna od googla, albo od poleceń znajomych. O tyle o ile polecenia znajomych są często wartościowe, to wcale nie zawsze, bo my nie wiemy z czym dana osoba się zmaga i również każdy specjalista powinien być dopasowany do naszych problemów, a nie do problemów naszych znajomych. Ponieważ ten problem od dawna istniał to dlatego stworzyliśmy nasz portal TwójPsycholog.pl i wdrożyliśmy możliwość skorzystania z Formularza Doboru Specjalisty, gdzie można zaznaczyć z czym się zmagamy, jakie mamy możliwości finansowe, gdzie mieszkamy, czy wolimy terapię online czy stacjonarną. My rekomendujemy odpowiednich specjalistów, którzy są weryfikowani pod kątem doświadczenia. 

Jeśli szukamy specjalisty to powinniśmy dokształcić się z tego jakie ma wykształcenie. Nie mamy w Polsce regulacji tego zawodu, więc każda osoba może się nim obwołać. Szukajmy tych specjalistów na sprawdzonych portalach lub w poradniach psychologicznych, bo poradnie weryfikują specjalistów.

Zapisz się na newsletter by być na bieżąco z kolejnymi odcinkami podcastu

dietly zamów catering