Blog

Choroba Hashimoto – dieta i jadłospis. Co jeść przy zapaleniu tarczycy?

Przewlekłe zapalenie tarczycy wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia, ale także dostosowania diety, która odgrywa znaczącą rolę w łagodzeniu objawów i wspieraniu funkcjonowania organizmu. Co powinny jeść osoby z Hashimoto? Dieta w chorobie nie musi być nudna!

Dieta w chorobie Hashimoto – co jeść?

Z uwagi na to, że przy chorobie tarczycy w organizmie przebiegają procesy prozapalne, to przy chorobie Hashimoto dieta powinna obejmować produkty o działaniu przeciwzapalnym. Niezbędne jest skupienie się na pokarmach, które wspomagają funkcjonowanie tarczycy i ogólny stan zdrowia. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w selen, takich jak orzechy brazylijskie, ryby i mięso, które mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i wspierają produkcję hormonów tarczycy. 

Ważne jest także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości jodu, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycowych – dobrymi źródłami jodu są ryby morskie, jajka i mleko. Zaleca się również włączenie do diety owoców i warzyw, bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą wspomagać układ odpornościowy i zmniejszać stres oksydacyjny. 

Hashimoto – dieta i zalecane produkty:

  • tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, śledź, tuńczyk, halibut);
  • orzechy, ziarna i nasiona;
  • oleje roślinne – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej z czarnuszki, ogórecznika;
  • przyprawy – np. cynamon, oregano, tymianek, bazylia, kurkuma, goździki;
  • świeże owoce i warzywa.

Dodatkowo warto pamiętać o wprowadzaniu do diety źródeł białka, magnezu, żelaza i cynku, które pomagają tarczycy w pracy:

  • źródła białka;
  • źródła magnezu;
  • źródła żelaza;
  • źródła cynku.

Hashimoto – dieta na odchudzanie

Przede wszystkim pierwszym krokiem do osiągnięcia prawidłowej masy ciała przy występującej chorobie Hashimoto powinno być rozpoczęcie farmakoterapii zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki temu możliwe będzie uregulowanie poziomów hormonów tarczycowych, których niedobór objawia się ciągłym zmęczeniem i apatią. Przy takich objawach niezwykle trudno jest podjąć aktywność fizyczną, co jest jednym z powodów zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego wśród osób z nieleczoną chorobą Hashimoto.

Kolejną przyczyną jest to, że hormony produkowane przez ten gruczoł pobudzają tempo metabolizmu i ich niski poziom sprawia, że potrzebujemy przyjmować nieco mniej kilokalorii. Właśnie ze względu na ten fakt, niedobór hormonów tarczycy występujący przy Hashimoto sprzyja niezaplanowanemu wzrostowi masy ciała i jest niekiedy dużą przeszkodą na drodze jej redukcji.

Jaka dieta przy Hashimoto pomoże ci schudnąć?

Aby osiągnąć prawidłową wagę przy występującej chorobie Hashimoto, poza regularnym stosowaniem zaleconych przez lekarza leków, warto rozpocząć stosowanie w Hashimoto diety o ujemnym bilansie energetycznym, czyli zawierającej mniej kilokalorii niż tego potrzebujemy do utrzymania aktualnej masy ciała. 

Postępy procesu odchudzania są przede wszystkim zależne właśnie od energetyczności codziennego jadłospisu, dlatego niezwykle ważnym jest prawidłowe obliczenie naszego zapotrzebowania. Aby tego dokonać, należy obliczyć swoją Podstawową Przemianę Materii (PPM) oraz Całkowitą Przemianą Materii (CPM).

Kaloryczność diety przy Hashimoto

Dzięki znajomości tych liczb łatwiejszym będzie oszacowanie indywidualnej kaloryczności diety redukcyjnej. Przy jej doborze należy pamiętać, aby nie osiągała wartości poniżej naszej PPM, ponieważ zbyt niska energetyczność diety może nasilać niedoczynność tarczycy i sprzyjać wielu niedoborom pokarmowym. W celu określenia liczby kilokalorii niezbędnej do przebiegu efektywnej redukcji masy ciała należy odjąć od wartości CPM około 300–500 kcal.

Wprowadzenie w życie diety o określonej kaloryczności jest zwykle niełatwym zadaniem. Aby pomóc sobie w jego realizacji warto choćby przez pierwsze dni obliczyć wartość energetyczną spożywanych posiłków. Taki sposób pomoże nam w rozszerzeniu wiedzy odnośnie do tego, jak duże powinny być nasze porcje i które produkty są prawdziwymi „bombami energetycznymi”. Dobrym rozwiązaniem jest także zasięgnięcie porady u dietetyka i zastosowanie obliczonego przez niego planu żywieniowego.

Catering dietetyczny

Rozwiązaniem, które aktualnie spotyka się z dużą popularnością, jest zamówienie diety z cateringu dietetycznego. Dzięki temu każdego dnia będziemy mieć pewność, że posiłki, które nam dostarczono mają prawidłową energetyczność. Dodatkowo podjęcie decyzji o zamówieniu diety pudełkowej pomoże nam zaoszczędzić wiele godzin tygodniowo, które zwykle poświęcamy na zakupy i gotowanie. 

Zyskamy wiele wolnych chwil, w czasie których łatwiej będzie o zmotywowanie się do aktywności fizycznej lub o odpoczynek od codziennych stresów. Co więcej, na polskim rynku coraz więcej cateringów dietetycznych ma w swojej ofercie wariant diety dla osób z niedoczynnością tarczycy, który bierze pod uwagę żywieniowe wytyczne przy tej chorobie. Dietę pudełkową możesz zamówić w każdym z większych miast, do wyboru masz między innymi: 

Czego nie jeść w diecie przy Hashimoto?

Wśród wielu informacji w Internecie, dotyczących zalecanych eliminacji przy tej chorobie, łatwo jest o znalezienie takich, które się wzajemnie wykluczają. To, co w świetle aktualnych badań naukowych wydaje się najważniejszą wskazówką dla osób cierpiących na Hashimoto związaną z wykluczeniami produktów żywnościowych jest znaczne ograniczenie źródeł substancji goitrogennych.

Goitrogeny, zwane także związkami wolotwórczymi, mają zdolność do hamowania wchłaniania jodu w organizmie oraz pobudzają wydalanie tego pierwiastka. Efektem spożywania dużych ilości tych substancji może być niedobór jodu, który będzie skutkował pogłębieniem niedoczynności tarczycy. Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na skład swojej diety w Hashimoto i starać się eliminować najbogatsze źródła goitrogenów, czyli:

  • soję (i jej przetwory, np. tofu, mleko sojowe);
  • brokuły;
  • kalafior;
  • warzywa kapustne.

Ze względu na to, że te związki mają zdolność rozpuszczania się w wodzie, warto także wykluczyć z jadłospisu zupy przygotowywane na bazie tych warzyw. Korzyścią tej zdolności do rozpuszczania się w wodzie jest to, że przygotowywanie tych produktów poprzez gotowanie może zmniejszyć zawartość substancji wolotwórczych w końcowym daniu.

Przykładowe jadłospisy przy Hashimoto

Jak powinna wyglądać dieta przy Hashimoto? Przepisy 400 kcal i przykładowy plan posiłków z cateringu dietetycznego Healthy Food Catering znajdziesz poniżej:

PosiłekDanie
ŚniadanieŚniadaniowy bowl z kaszą jaglaną, fasolą czerwoną, grillowanymi warzywami, jogurtem greckim i rukolą
II śniadanieNaleśniki bez glutenu z serkiem bez laktozy, truskawkami i musem truskawkowym
ObiadSznycel z indyka z purée z batatów i grillowaną cukinią
PodwieczorekZupa krem z pieczonej papryki z natką pietruszki, kolendrą i mixem nasion
KolacjaChili con carne z placuszkami rosti

Przykładowy jadłospis przy Hashimoto z diety od cateringu dietetycznego Pyszna Fabryka:

PosiłekDanie
ŚniadanieZapiekany omlet z pomidorkami cherry
II śniadanieKoktajl „zielona moc”
ObiadKurczak po seczuańsku z ryżem
PodwieczorekPieczone owoce z posypką czekoladowo-orzechową
KolacjaSerek wiejski z wędzonym łososiem i ogórkiem, podany z pieczywem

Dieta Hashimoto plan posiłków z przykładowego dnia z cateringu dietetycznego Goodie Foodie:

PosiłekDanie
ŚniadanieZapiekany omlet z pak-choiem, batatem i oregano, salsa z pomidorów ze świeżymi ziołami, domowe aioli
II śniadanieNaleśnik z mąki kokosowej z owocami
ObiadWegetariański gulasz z liczi, placuszki z cukinii i pasternaku z siemieniem lnianym i nasionami chia
PodwieczorekFilet z pstrąga z pieca, warzywa z woka
KolacjaWegetariański krupnik z quinoa

Pamiętaj, że przy Hashimoto dieta może nie tylko pomóc w kontrolowaniu objawów choroby, ale także poprawić jakość życia, dlatego warto poświęcić czas na opracowanie optymalnego planu żywieniowego.