Blog

Cheat day – dlaczego warto wprowadzić go do swojej diety?

Przeczytaj nasz artykuł i odkryj, czym jest cheat day. Jakie zalety ma takie rozwiązanie w zdrowym stylu życia? Sprawdź, jak prawidłowo wprowadzić go do swojej diety, aby czerpać maksimum korzyści. 

Zapamiętaj!

 • Cheat day to świadomy wybór dnia w diecie, w którym możesz pozwolić sobie na odstępstwa od swojego regularnego, zdrowszego planu żywieniowego, jedząc potrawy, których normalnie byś unikał.
 • Właściwie zarządzany cheat day może przynieść korzyści, takie jak zwiększenie motywacji, wsparcie metabolizmu i pomoc w zachowaniu równowagi między zdrowym stylem życia a okazjami społecznymi.
 • Podczas cheat day ważny jest umiar, unikanie nadmiernego spożycia kalorii i pamiętanie o powrocie do zdrowych nawyków żywieniowych w następnym dniu.

Czym tak naprawdę jest cheat day?

Cheat day to termin popularny wśród osób dbających o dietę i formę fizyczną, który odnosi się do jednego dnia, kiedy można pozwolić sobie na odstępstwa od ścisłego planu żywieniowego. W skrócie jest to dzień, kiedy można „oszukiwać” swoją dietę, jedząc potrawy, których normalnie byśmy unikali z powodu ich wysokiej kaloryczności, zawartości tłuszczu, cukru czy innych składników.

Jak efektywnie wykorzystać cheat day w diecie?

Efektywne wykorzystanie cheat day w diecie wymaga kilku kluczowych kroków. Przede wszystkim, ważne jest, aby pamiętać o umiarze. Mimo że jest to dzień, kiedy pozwalamy sobie na odstępstwa, nie oznacza to konieczności objadania się do syta. Wykorzystaj ten czas jako okazję do spróbowania czegoś, na co od dawna miałeś ochotę, ale pamiętaj, by nie przekraczać znacząco dziennej dawki kalorii. 

Okazja do poznania nowych smaków

Wprowadzenie cheat day może też stać się okazją do odkrycia nowych, zdrowszych wersji ulubionych potraw. Na przykład zamiast tłustego fast foodowego burgera, wypróbuj wersję wegetariańską lub z chudego mięsa. Pamiętaj też, że choć cheat day pozwala na większą swobodę w jedzeniu, nadal powinieneś skupić się na pełnowartościowych składnikach, unikając nadmiernej ilości sztucznych dodatków i przetworzonej żywności. Ostatecznie, kluczową ideą jest czerpanie przyjemności z jedzenia bez poczucia pozbawienia, jednocześnie dbając o zdrowie i samopoczucie.

jak nie marnowac jedzenie art artykuł artykul

Dlaczego cheat day może przynieść korzyść dla zdrowia?

Pomimo że cheat day może brzmieć jak pretekst do objadania się, w rzeczywistości ma wiele korzyści. Zastanawiasz się, jak cheat day może wpłynąć korzystnie na zdrowie? Oto kilka powodów:

 • motywacja i satysfakcja psychiczna – dla wielu osób, wiedza, że mają jeden dzień w tygodniu, kiedy mogą pozwolić sobie na ulubione przysmaki, pomaga w utrzymaniu motywacji i dyscypliny w pozostałe dni;
 • zmiana metabolizmu – niektórzy twierdzą, że sporadyczne zwiększenie spożycia kalorii może „rozruszać” metabolizm, zapobiegając jego spowolnieniu, co może mieć miejsce podczas dłuższego stosowania diety niskokalorycznej;
 • społeczne i kulturowe aspekty – cheat day może pomóc w zachowaniu równowagi między zdrowym stylem życia a społecznymi okazjami, takimi jak uroczystości rodzinne, wyjścia z przyjaciółmi czy święta, kiedy tradycyjnie jemy więcej i bardziej kaloryczne potrawy;
 • uzupełnienie zapasów glikogenu – dla tych, którzy trenują intensywnie, cheat day może pomóc w uzupełnieniu zapasów glikogenu w mięśniach, co przekłada się na lepsze wyniki w sporcie.

Czy istnieją ryzyka związane z cheat day?

Tak jak wszystko, cheat day ma swoje plusy i minusy. Głównym ryzykiem jest przesadzenie z ilością jedzenia, co może prowadzić do objadania się. Ważne jest, by pamiętać o umiarze i słuchać swojego ciała.

Ciałopozytywność - co to właściwie znaczy?

Regularne wprowadzanie cheat day do diety może zakłócić rozwijane zdrowe nawyki żywieniowe. Osoby, które ciężko pracowały nad utrzymaniem zdrowej diety, mogą mieć trudności z powrotem do niej po dniu, w którym pozwoliły sobie na wszystko.  Nagłe zwiększenie ilości lub zmiana rodzaju spożywanego jedzenia może prowadzić do problemów trawienia, takich jak wzdęcia, bóle brzucha czy nieregularne wypróżnienia.

Jak planować cheat day, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści?

Zastosowanie się do kilku prostych wskazówek może sprawić, że Twój cheat day stanie się bardziej efektywny i przyniesie wiele korzyści, minimalizując jednocześnie ewentualne negatywne skutki. Oto jak planować cheat day:

 • wybierz odpowiedni dzień – cheat day najlepiej zaplanować w dniu, w którym masz zaplanowaną większą aktywność fizyczną, na przykład intensywny trening siłowy czy dłuższą wycieczkę pieszą. W ten sposób spalisz więcej kalorii i zminimalizujesz ryzyko nadmiernego przyrostu wagi;
 • słuchaj swojego ciała – ważne jest, aby podczas cheat day jeść to, na co masz ochotę, ale jednocześnie nie jeść ponad miarę. Gdy poczujesz sytość, przestań jeść;.
 • pij dużo wody – woda pomoże przyspieszyć metabolizm i wspomoże proces trawienia, zwłaszcza jeśli podczas cheat day spożywasz więcej soli i cukru niż zwykle;
 • nie pomijaj posiłków – zamiast czekać na jeden wielki posiłek, rozłóż kalorie na cały dzień. Dzięki temu unikniesz uczucia przejedzenia i nagłego skoku poziomu cukru we krwi.
Ile wody dziennie powinniśmy wypijać? Sposoby na wypijanie odpowiedniej ilości płynów.
Photo by Daniele Levis Pelusi on Unsplash

Pozostałe wskazówki, które mogą wpłynąć na efektywność cheat day, to m.in.:

 • zwracaj uwagę na jakość, a nie tylko ilość – nawet jeśli pozwalasz sobie na więcej, stawiaj na jakość spożywanych produktów. Wybieraj naturalne przekąski zamiast przetworzonych słodyczy;
 • wróć do zdrowych nawyków następnego dnia – po cheat day ważne jest, aby nie kontynuować złych nawyków, ale wrócić do zdrowego stylu życia. Możesz też rozważyć dodatkowy trening lub dłuższy spacer, aby przyspieszyć spalanie kalorii;
 • nie obwiniaj się – pamiętaj, że cheat day to świadomy wybór i okazja do odprężenia. Nie obwiniaj się za to, co zjesz tego dnia, ale traktuj to jako część twojego długoterminowego planu zdrowego odżywiania.

Przykładowy jadłospis podczas cheat day

ŚniadaniePancakes z syropem klonowym
Owoce sezonowe (na przykład truskawki, maliny, borówki)
Jajecznica na maśle z pomidorami i szpinakiem
Kubek kawy z mlekiem i cukrem lub kakao
PrzekąskaKawałek ciasta czekoladowego lub kawałek ulubionego ciastka
Sok owocowy lub smoothie z bananem, masłem orzechowym i mlekiem
ObiadStek wołowy z sosem pieprzowym
Frytki z rozmarynem i czosnkiem
Zielona sałatka z kozim serem, orzechami i żurawiną
Lampka ulubionego wina lub napój gazowany
PodwieczorekLody waniliowe z sosem karmelowym i prażonymi orzechami
Herbata z miodem
KolacjaPizza z ulubionymi dodatkami (na przykład z salami, oliwkami, mozzarellą i rukolą)
Sałatka grecka z oliwą i oregano
DeserKawałek tarty owocowej lub sernika
Kubek herbaty z cytryną
fit ciasto z jagodami
Photo by Anna Wlodarczyk on Unsplash

Podsumowanie informacji

Cheat day, chociaż kontrowersyjny, stał się popularnym narzędziem dla wielu osób dbających o zdrowy styl życia. Pozwala na elastyczność w diecie, wspomaga motywację oraz może pomóc w osiągnięciu długoterminowych celów zdrowotnych i kondycyjnych. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest umiejętne zarządzanie tym dniem, tak aby korzyści przeważały nad potencjalnym ryzykiem. 

Ostatecznie to, czy cheat day będzie skuteczny, czy nie, zależy od indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby pamiętać o równowadze, słuchać swojego ciała i czerpać przyjemność z jedzenia, nie tracąc z oczu swoich długoterminowych celów zdrowotnych.

dietly catering dietetyczny