Blog

Dieta na przytycie. Dieta wysokokaloryczna dla dzieci

Dieta na przytycie bywa niezbędna w przypadku osób, które schudły na skutek choroby, przebytej operacji. Jest też sposobem na uzyskanie odpowiedniej masy ciała przez dzieci. Co jeść, by przytyć w zdrowy sposób? Zobacz, jak może wyglądać przykładowy jadłospis!

Choć hasło „dieta” kojarzy się najczęściej z dietami na odchudzanie, bywa i tak, że odpowiednio ułożone menu ma pomóc przytyć, zwiększyć masę ciała. Choroby powodujące brak apetytu, pośpiech, zbyt rzadko spożywanie posiłki lub nieodpowiednio komponowane dania mogą prowadzić do wychudzenia, ale także niedoborów i wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dieta na przytycie musi być dopasowana do wieku, oparta na zdrowych i wartościowych produktach. Wraz z pożywieniem należy dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. W przypadku dzieci ze zbyt niską masą ciała należy przede wszystkim zwiększyć kaloryczność posiłków, np. poprzez spożywanie większej ilości zdrowych tłuszczów roślinnych.

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci – jak sobie z tym radzić?

Dieta na przytycie dla dzieci

Jednym z częstszych problemów rodziców jest niedowaga ich pociechy. W takiej sytuacji warto pomyśleć o sposobach na zwiększenie kaloryczności poszczególnych posiłków. Oczywiście rozwiązaniem nie jest karmienie dzieci fast foodami, czy słodyczami, a przygotowywanie zdrowych, wartościowych potraw. Zbilansowana dieta to gwarancja zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego od najmłodszych lat warto kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci. Istotne jest również, aby najmłodsi mieli zapewnioną odpowiednią ilość aktywności fizycznej dzięki temu budowana będzie masa mięśniowa. Chcąc zmodyfikować sposób odżywiania, przygotowując jadłospis na przytycie, warto skorzystać z podpowiedzi dietetyka. Pod uwagę należy wziąć wiek, zapotrzebowanie kaloryczne, tryb życia. Wszystkie te czynniki mają duże znaczenie i nie mogą zostać pominięte. Jak zwiększyć kaloryczność i wartość odżywczą posiłków? Oto kilka wskazówek: 

  • zwykły jogurt zamień na jogurt typu greckiego, który ma więcej tłuszczu i białka;
  • smażąc naleśniki lub placki, dodaj do ciasta dodatkowe żółtko;
  • do ugotowanego makaronu dodawaj po odsączeniu nieco oliwy z oliwek;
  • do wypieków używaj mąki migdałowej;
  • wprowadź do menu awokado, orzechy, pestki, nasiona i suszone owoce.

W jadłospisie dzieci powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze roślinne rzepakowy, lniany, z pestek dyni oraz oliwa z oliwek. Warto też serwować pociechom produkty, które są bogatym źródłem cennych kwasów tłuszczowych, m.in. wspomniane pestki oraz orzechy. W menu należy uwzględnić pełnowartościowe białko, węglowodany złożone, produkty zawierające witaminy i minerały.

Wpływ reklamy medialnej na wybory żywieniowe konsumentów

Jak zwiększyć kaloryczność diety i zdrowo przytyć? 

Jeśli dziecko jest zbyt szczupłe i chcesz, by przytyło, musisz dostarczyć mu dodatkowych kalorii. Dobrze, jeśli pomiędzy posiłkami przygotujesz dla niego przekąski – mogą to być ciastka, krakersy, masło orzechowe lub kanapki z serem żółtym. Ważną zasadą jest zmniejszenie ilości wypijanych płynów pomiędzy posiłkami powodują one, że dziecko czuje się syte i mniej zjada. Przybieranie na wadze to proces, który możesz rozpocząć właśnie od zwiększenia podaży kalorii. W tym celu zapoznaj się z tabelą kalorii poszczególnych produktów i wybieraj te, które mają ich więcej przetwory z mleka pełnotłustego, rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica, fasola, groch, bób), produkty zbożowe z pełnego przemiału, tłuste ryby morskie, niektóre owoce (banany, winogrona) oraz owoce suszone.

W celu zwiększenia masy ciała możesz częściej podawać dziecku produkty mleczne szklankę mleka do każdego posiłku, budyń na deser. Oprócz tego, że będziesz tworzyć poszczególne posiłki z tzw. bomb kalorycznych, nie możesz zapomnieć, że powinno być ich odpowiednio dużo. Zaleca się zjadanie 4-5 posiłków dziennie, w odstępach 3-godzinnych. W ten sposób zadbasz o regularne dostarczanie składników odżywczych i energii.

Dieta na przytycie – przykładowy jadłospis

Dieta na przytycie nie powinna się opierać na potrawach typu fast food lub żywności przetworzonej. Należy podawać posiłki skomponowane z produktów wartościowych, dostarczających niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości kalorii. Aby dziecko przytyło, wprowadź zdrową dietę o zwiększonej kaloryczności. Jak może wyglądać przykładowy jadłospis umożliwiający przybranie na wadze? Co jeść, aby stopniowo zwiększać masę ciała? Oto menu dla osób zmagających się z problemem zbyt niskiej wagi:

Co zabrać ze sobą na plażę? - propozycje przekąsek na plażę
  • I śniadanie musli lub płatki z orzechami i pełnotłustym mlekiem, kromka chleba pełnoziarnistego z masłem i żółtym serem oraz herbata z cukrem;
  • II śniadanie kanapka z masłem orzechowym, jogurt tłusty z owocami;
  • obiad zupa jarzynowa z grzankami, kotlet schabowy, ziemniaki oraz surówka z zielonego groszku, cykorii i czerwonej papryki, kompot;
  • podwieczorek ciasto domowe, banan, szklanka mleka pełnotłustego;
  • kolacja bułka grahamka z pastą z awokado i jajka, herbata.

Przygotowując jadłospis dla dziecka, licząc kalorie, trzeba pamiętać, że zapotrzebowanie energetyczne jest u każdego malucha inne. Przyczyną jest odmienna przemiana materii, a także stopień aktywności fizycznej.

Wszyscy wiedzą, że słodycze powodują wzrost masy ciała, zarazem jednak strony wpływają na zmniejszenie apetytu. Gdy będziesz wybierać przekąski, stawiaj raczej na gorzką czekoladę, orzechy, suszone owoce czy ciasteczka owsiane. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie sałatki owocowej z dodatkiem miodu. Dieta dla dzieci na przytycie wymaga odpowiedniego podejścia, warto tę kwestię przedyskutować z pediatrą lub dietetykiem.

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci – jak sobie z tym radzić?

Co jeszcze jeść, by zwiększyć masę ciała?

O czym jeszcze musisz pamiętać, jeśli interesuje cię dieta na przytycie? Dzieci z niedowagą niejednokrotnie zmagają się z różnego rodzaju niedoborami, dlatego w ich menu powinny znaleźć się produkty, które dostarczą brakujące składniki. Jednym z nich będzie czerwone mięso, dzięki któremu uzupełnisz poziom żelaza, a także ryby i drób, które są źródłem pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. W diecie dziecka nie może zabraknąć również produktów z mąki pełnoziarnistej – makaronów, pieczywa, czy płatków, które dostarczą minerałów i witamin, w tym z grupy B (ich niedobór prowadzi do zaburzeń łaknienia). Warto też zastąpić tłuszcz zwierzęcy tłuszczem roślinnym, który jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych. Przygotowując posiłki, sięgnij po oleje roślinne olej lniany, z pestek dyni lub winogron, oliwę z oliwek. 

Do picia podawaj dziecku nie tylko wodę, ale także herbatę lub kawę zbożową, przecierowe soki owocowo-warzywne. W diecie na przytycie należy uwzględnić również jaja i produkty sojowe, nasiona roślin strączkowych, a także nasiona słonecznika i pestki dyni, które są bardzo kaloryczne, zawierają mnóstwo składników mineralnych, a przy tym nie rozciągają ścian żołądka. 

Jak ułożyć jadłospis na przytycie?

Układanie codziennego menu, liczenie ilości kalorii może wydawać się skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza że konieczne jest jego dostosowanie do rodzaju wykonywanej pracy i trybu życia. Szczególnie trudne jest ułożenie diety na przytycie dla nastolatków. W okresie dorastania tempo metabolizmu bywa na tyle szybkie, że ciężko jest doprowadzić do sytuacji, gdy dodatkowe kalorie w jadłospisie odkładają się w masie ciała. Taka dieta o zwiększonej ilości kalorii w wieku dojrzewania może też prowadzić do wykształcenia złych nawyków żywieniowych. To zrodzi dalsze problemy, zwłaszcza w przypadku, gdy przemiana materii zwolni. Jeśli nie chcesz samodzielnie tworzyć planu żywienia, skorzystaj z rozwiązania, jakim są gotowe posiłki przygotowywane przez profesjonalistów. Sprawdź ofertę Dietly:

dziecko
  • catering dietetyczny Gdańsk;
  • catering dietetyczny Łódź;
  • catering dietetyczny Gdynia.

To wygodne rozwiązanie dla każdego, kto chce zwiększyć wagę ciała, przybrać kilka kilogramów, ale nie ma czasu na codzienne przygotowywanie posiłków. W wielu przypadkach (dla osób dorosłych) sprawdzi się dieta 3000 kcal, czyli 4-5 wartościowych, odpowiednio zbilansowanych posiłków dziennie. Dieta na przytycie opiera się na kalorycznych potrawach bogatych w białko i zdrowe tłuszcze. Odpowiednio ułożone menu pomoże przytyć 10 kg. Dla kogo dieta tego rodzaju będzie dobra? Dla wszystkich, którzy schudli na skutek choroby, utracili apetyt, jedzą nieregularnie i niezdrowo. Pierwszym krokiem powinno być obliczenie zapotrzebowania kalorycznego, a następnym ułożenie jadłospisu, który uwzględnia zwiększoną kaloryczność potraw (należy dodać 500-1000 kcal). W ciągu tygodnia możliwe jest przytycie około 1 kg. Dieta na przytycie nie może wykluczać aktywności fizycznej ćwiczenia są konieczne, by zachować formę, kondycję i wyrzeźbić sylwetkę. Również dzieci korzystające z diety muszą pamiętać o codziennej porcji ruchu!

dietly catering dietetyczny