Dieta cukrzycowa w ciąży. Co słodkiego można jeść przy cukrzycy ciążowej?
Dieta cukrzycowa w ciąży to najlepszy sposób na kontrolowanie glikemii. Przyszłe mamy mogą mieć z tym problem, nawet jeśli wcześniej nie skarżyły się na podobne dolegliwości. Podpowiadamy, jak sobie radzić z cukrzycą ciążową.
Cukrzyca ciążowa zazwyczaj ustępuje wraz z narodzinami dziecka. Nie oznacza to jednak, że przyszłe mamy nie mają się czym przejmować! Muszą dbać o zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, a przy tym dostarczać sobie i dziecku odpowiednich składników odżywczych. Dieta cukrzycowa w ciąży stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów opanowania stężenia glukozy we krwi. W tym, jak ją skomponować, pomocne mogą okazać się wskazówki Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Najważniejsze zasady żywienia kobiet w ciąży zagrożonych cukrzycą znajdują się również w naszym artykule.
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa może wystąpić, gdy poziom cukru we krwi ciężarnej jest zbyt wysoki. Najczęstszymi przyczynami tego stanu są nadmierna produkcja hormonów i zmiany metaboliczne, których doświadczają przyszłe mamy. Hormony, takie jak progesteron i insulina, mogą zmieniać sposób, w jaki organizm wykorzystuje glukozę. Jest to spowodowane zmianami metabolicznymi związanymi z tym stanem. Skuteczny sposób na opanowanie wahań stanowi dieta cukrzycowa w ciąży. Co ważne, przyszłe mamy nie muszą same zajmować się gotowaniem. Wystarczy, że odwiedzą Dietly, gdzie znajdą firmy, które oferują opcję, jaka jest dieta cukrzycowa – catering dietetyczny zawiera odpowiednio zbilansowane posiłki, które zaspokajają dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Dieta cukrzycowa w ciąży – jak powinny jeść mamy z cukrzycą?
Mama z cukrzycą w ciąży powinna jeść często i regularnie, a przede wszystkim unikać przejadania. Posiłki należy spożywać o stałych porach – powinny to być śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. W przypadku kobiet z cukrzycą, które są w ciąży, warto zatroszczyć się o przekąskę spożywaną przed snem. Najlepiej, by jadłospis zawierał produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby, warzywa i owoce. Natomiast ilość tłuszczu i cukru powinna być ograniczona. W diecie cukrzycowej w ciąży ważne jest, aby wybierać posiłki zawierające produkty o niskim indeksie glikemicznym, Znaczenie ma także zachowanie reżimu kalorycznego.
Reżim kaloryczny w ciąży
W trakcie ciąży przyrost masy ciała jest naturalny, jednak również nad tym kobiety ciężarne powinny mieć kontrolę. Reżim kaloryczny w ciąży powinien być dostosowany do potrzeb przyszłej mamy. Zalecane jest, aby w pierwszym trymestrze ciąży przyszłe mamy spożywały o 300 kcal na dobę więcej niż zwykle, w drugim trymestrze o 350-450 kcal, a w trzecim trymestrze o 500-600 kcal. Zbyt mała ilość kalorii może doprowadzić do zmniejszenia zapasów energii w organizmie, co może wpłynąć negatywnie na zdrowie mamy i dziecka. Dieta ciężarnej może również zwiększyć lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, dlatego warto zwracać uwagę na sposób odżywiania. Rozwiązaniem wartym wypróbowania jest na przykład dieta dla mam. Pudełkowa forma z cateringu dietetycznego da więcej czasu na odpoczynek, który jest bardzo ważny w tym szczególnym dla kobiety okresie.
Rozpoznanie cukrzycy ciążowej – co jeść?
Odpowiednio zbilansowana dieta cukrzycowa w ciąży składa się z produktów bogatych w białko, błonnik, węglowodany złożone (ale w niewielkich ilościach), zdrowe tłuszcze i składniki mineralne. Powinna zawierać świeże warzywa i owoce, chude mięso, ryby, jaja, orzechy, produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i zdrowe tłuszcze roślinne (np. oliwa z oliwek). W grupie węglowodanów złożonych znajdują się między innymi:
- pieczywo razowe;
- brązowy ryż;
- grube kasze – na przykład kasza gryczana.
Czego unikać przy cukrzycy ciążowej?
Przyszłe mamy zmagające się cukrzycą, powinny wiedzieć, czego unikać, aby utrzymać poziom cukru we krwi na odpowiednim poziomie. Do tej grupy należą cukry proste, a więc słodycze, słodkie napoje, produkty pszenne, słodkie owoce i słodkie soki. Na czas ciąży warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, tłuste mięsa i wędliny, wysokoprzetworzone dania. Poza tym należy unikać tłustego masła, mleka oraz śmietany. Zamiast tego lepiej spożywać odtłuszczone wersje, naturalne jogurty czy kefiry. Jeśli nie wiesz, jak wygląda dobrze skomponowana dieta, skorzystaj z cateringu dietetycznego. Sprawdzone oferty dostępne są na Dietly, a znajdziesz tam:
- catering dietetyczny Kraków;
- catering dietetyczny Wrocław;
- catering dietetyczny Poznań.
Cukrzyca ciążowa a słodycze
Czy w okresie ciąży można pozwolić sobie na słodycze, czy jednak jeśli rozpoznano cukrzycę, należy jeść wyłącznie dietetyczne produkty? To często zadawane pytanie, więc warto wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Lekarze zazwyczaj zalecają ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie słodyczy ze względu na wysoką zawartość cukru, nie oznacza to, że nie można pozwolić sobie na słodkości. Zaleca się, aby w nie zwiększać liczby spożywanych kalorii oraz poziomu glukozy. Dlatego najbezpieczniejsze są owoce (nie powinny być to jednak banany oraz winogrona), orzechy i inne produkty bogate w błonnik. Innym rozwiązaniem są produkty dla diabetyków dostępne w wybranych sklepach.
Cukrzyca w ciąży a sposób przygotowania posiłków
Dieta cukrzycowa w ciąży obejmuje potrawy, które należy odpowiednio przygotować. Ważne jest, aby posiłki były spożywane regularnie i w odpowiednich ilościach. Zaleca się 5 posiłków dziennie, w odstępach 3 lub 4-godzinnych. Jeśli chodzi o sam sposób przyrządzania posiłków, to najlepiej wybierać opcje gotowania, pieczenia lub duszenia. Unikajmy smażenia na oleju i tłuszczu. Najlepiej spożywać posiłki na ciepło lub schłodzone, ale nigdy zimne. Natomiast w przypadku warzyw oraz owoców najlepiej jeść je na surowo. Obróbka termiczna podnosi indeks glikemiczny tych produktów. Ważne jest również, aby cukrzyk zawsze miał pod ręką przekąski lub lekki posiłek, które w razie potrzeby mogą szybko uzupełnić poziom glukozy we krwi.
Dieta cukrzycowa w ciąży – przykładowy jadłospis
Co jeść, by zapanować nad wzrostem glikemii? Należy odpowiedzialnie podejść do komponowania każdego posiłku, by zachować prawidłową kaloryczność oraz jak najniższy indeks glikemiczny. Przedstawiamy przykładowy jadłospis diety cukrzycowej w ciąży – ważne jednak, by wcześniej ciężarna skonsultowała się z lekarzem lub dietetykiem. Model żywienia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Śniadanie:
- 2 jajka sadzone na oliwie z oliwek;
- 1/2 awokado pokrojone w plastry;
- 1 kromka chleba pełnoziarnistego;
- 1 pomarańcza.
Drugie śniadanie:
- 2 jajka sadzone na oliwie z oliwek;
- 1/2 awokado pokrojone w plastry;
- 1 kromka chleba pełnoziarnistego;
- 1 pomarańcza.
Obiad:
- ryba gotowana na parze;
- brązowy ryż;
- sałatka z rukoli i pomidorków koktajlowych;
- 1/2 szklanki jagód.
Podwieczorek:
- 1 jabłko pokrojone w plastry;
- 2 łyżki masła orzechowego
Kolacja:
- sałatka z grillowanym kurczakiem, pomidorem, ogórkiem, awokado i rukolą
- 1 kromka chleba pełnoziarnistego.
Przekąska przed snem:
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego;
- płatki owsiane.
Dieta cukrzycowa w ciąży jest ważnym elementem leczenia cukrzycy ciążowej. Odpowiednio skomponowany jadłospis może pomóc kobietom w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i zapobieganiu powikłaniom. Dieta powinna być zrównoważona zarówno pod względem liczby kalorii, jak i składników odżywczych. Najlepiej, by zawierała produkty pełnoziarniste, chudy nabiał i białko, a także owoce i warzywa.