Blog

Dieta Cambridge – czy jest zdrowa? Poznaj jej wady i zalety 

Dieta Cambridge cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Czy jest ona warta spróbowania? Zapoznaj się z naszym tekstem i poznaj wady oraz zalety diety! 

Warto wiedzieć, że:

  • Dieta Cambridge to niskokaloryczna dieta, składająca się z sześciu wariantów i czterech etapów (przygotowanie, utrata wagi, stabilizacja, długotrwała kontrola wagi).
  • Dieta Cambridge opiera się na posiłkach możliwych do zakupienia wyłącznie u konsultanta firmy zajmującej się jadłospisem Cambridge. 
  • Dieta Cambridge zawiera dwie wersje: brytyjską oraz amerykańską. 
  • Efektem diety jest bardzo duża i szybka utrata wagi (ok. 2,5 kg tygodniowo). 
  • Długotrwałe stosowanie diety może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. 

Czym jest dieta Cambridge? 

Dieta Cambridge to niskokaloryczna, restrykcyjna dieta, opracowana przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu Cambridge – dr. Alana Howarda oraz dr. Iana McLean-Bairda. Początkowo służyła jako dieta oczyszczająca, z czasem jednak odkryto jej właściwości odchudzające. Obecnie stosuje ją wiele zdrowych osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jadłospis diety Cambridge opiera się na odpowiednio przygotowanych gotowych posiłkach, zawierających zbilansowaną ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Każdy z nich zawiera określoną kaloryczność. Posiłki możliwe są do kupienia wyłącznie u konsultanta współpracującego z firmą, która dystrybuuje dietę Cambridge.

Wersje diety Cambridge

Dieta Cambridge występuje w dwóch wersjach: brytyjskiej oraz amerykańskiej. Obydwie opierają się na posiłkach wysokobiałkowych i niskokalorycznych, jednak poszczególne etapy są nieco inne.

Brytyjska dieta Cambridge 

Brytyjska dieta Cambridge rozpoczyna się od ograniczenia konsumpcji przez 1-10 dni przed rozpoczęciem głównego etapu odchudzania. Po tym kroku spożywa się posiłki o kaloryczności od 415 do 550. Okres ten powinien trwać max. 4 tygodnie. Następnie przechodzi się do etapu stabilizacji; polega on na zastąpieniu 2-3 zwykłych dań posiłkami Cambridge. Kaloryczność wzrasta stopniowo. Jeśli chcesz utrzymać wagę, kaloryczność posiłków powinna wynosić ok. 1500 kcal, a jedno z konwencjonalnych dań być zastępowane saszetką Cambridge.

Amerykańska dieta Cambridge 

Amerykańska wersja diety Cambridge opiera się na aż pięciu odrębnych programach odchudzania. 

  • pierwszy program został opracowany tak, aby utrata masy wynosiła od 1 do 2,5 kg tygodniowo. W ciągu dnia należy wypić do 10 szklanek wody. Wartość kaloryczna trzech posiłków powinna wynosić 820 kcal, plus dodatkowo 400 kcal z jednego, zwykłego dania. Nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące tego, ile czasu można stosować dietę;
  • drugi program, czyli tzw. Szybki start, jest podobny do brytyjskiej diety. Stosuje się go tylko przez okres max. dwóch tygodni;
  • trzeci program jest zalecany osobom, które chcą schudnąć co najmniej 15 kg lub muszą pozostawać pod opieką lekarza. Trzeci program przypomina brytyjską wersję, jednak przed osiągnięciem zamierzonego celu należy zastosować regularny program i schudnąć ok. 6-7 kg;
  • czwarty program polega na ustabilizowaniu masy ciała poprzez dodawanie do posiłków Cambridge normalnych dań;
  • piąty program – po odchudzaniu następuje dieta standardowa, przy której jeden z posiłków zastępuje się saszetką Cambridge. Warto mieć na uwadze, że nie jest on zalecany przez większość instytucji, które zajmują się odżywianiem. 

Etapy diety Cambridge

Program diety Cambridge składa się na sześć wariantów, z których każdy dzieli się na cztery etapy: 

  • pierwszy etap (faza przygotowawcza): spożywa się trzy, cztery produkty z planu diety Cambridge, zawierające ok. 800 kcal;
  • drugi etap (faza utraty wagi): eliminuje się tradycyjne posiłki i spożywa wyłącznie te z planu diety Cambridge;
  • trzeci etap (faza stabilizacji): liczba kalorii nieco się zwiększa; włącza się także tradycyjne posiłki i eliminuje produkty Cambridge;
  • czwarty etap (faza długoterminowej kontroli wagi): moment wyjścia z diety Cambridge. 

Dopuszczalne produkty 

Posiłki, które są dopuszczalne w tej diecie, zależą przede wszystkim od etapu, na którym się obecnie znajduje. W fazie odchudzania spożywa się m.in. koktajle, owsianki, budyń ryżowy, batony, zupy, spaghetti itp. 

Etap stabilizacji polega na stopniowym ograniczeniu posiłków Cambridge. Można natomiast spożywać drób i białe ryby, warzywa oraz serek wiejski. 

Efekty diety

Dieta Cambridge przynosi bardzo szybkie efekty i to już w ciągu trwania pierwszych etapów. Szacuje się, że niska kaloryczność jadłospisu pozwala schudnąć nawet 15 kg miesięcznie. Prawidłowo przeprowadzony, stopniowy powrót do konwencjonalnego sposobu żywienia pozwala natomiast utrzymać efekty i kontrolować wagę przez resztę życia. 

Od czego zależy spalanie tłuszczu?
Photo by i yunmai on Unsplash

Wpływ diety Cambridge na zdrowie

Dieta Cambridge uważana jest za tzw. dietę cud. Ze względu na swoją kaloryczność, jest bardzo często polecana osobom otyłym, które mają problem z utratą wagi. Prócz faktu, że pomaga w redukcji masy ciała, pokrywa także zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne. 

Z drugiej strony dieta Cambridge jest krytykowana przez środowisko lekarzy i dietetyków. Utrata masy ciała jest bardzo nagła; dotyczy to zarówno tkanki tłuszczowej, jak i mięśniowej. Konsekwencją mniejszej ilości aktywnej metabolicznie masy mięśniowej, jest mniejsze spalanie kalorii, a tym samym szybszy efekt jojo po zakończeniu diety.

Specjaliści zwracają także uwagę, że negatywną konsekwencją jest także otłuszczenie narządów wewnętrznych; przez to chudnięcie staje się z czasem trudniejsze, a ponadto organizm funkcjonuje coraz gorzej. 

Przeciwwskazania do stosowania diety

Chociaż twórcy diety oraz jej zwolennicy są zdania, że jest ona zdrowa i odpowiada na wszystkie zapotrzebowania odżywcze, nie jest ona odpowiednia dla wszystkich. Wynika to przede wszystkim z jej bardzo niskiej kaloryczności. Z diety Cambridge powinny zrezygnować osoby:

  • poniżej 18. roku życia;
  • powyżej 60. roku życia;
  • w ciąży oraz karmiące piersią;
  • chorujące na nerki;
  • z nadciśnieniem tętniczym; 
  • ze schorzeniami wątroby;
  • uzależnione od alkoholu lub substancji psychotropowych;
  • przyjmujące leki MAOI;
  • chorujące na anoreksję;
  • które doświadczyły ataku serca lub udaru mózgu w przeciągu 3 miesięcy;
  • chore na cukrzycę typu I. 
Wpływ reklamy medialnej na wybory żywieniowe konsumentów

Czy warto stosować dietę Cambridge? 

Dieta Cambridge, należy do bardzo restrykcyjnych. Z tego powodu wiele osób, które podejmują się leczenia otyłości, interesuje się tym planem żywieniowym. Już od pierwszych dni widać wyraźne efekty, a ponadto dieta zmusza do długotrwałej zmiany nawyków żywieniowych, dzięki czemu utrzymanie masy ciała jest łatwiejsze. 

Z drugiej strony niska kaloryczność posiłków może negatywnie odbić się na zdrowiu. Ponadto istnieje szereg przeciwwskazań, które nie pozwalają na skorzystanie z jej efektów. 

Jeżeli mimo wszystko interesuje cię dieta Cambridge i chcesz przekonać się, jak działa, postaraj się korzystać z usług firm, które oferują gotowe, pełnowartościowe i smaczne posiłki. W Dietly możesz znaleźć catering z całej Polski. Do najczęściej wyszukiwanych należą m.in.: 

  • catering dietetyczny Warszawa;
  • catering dietetyczny Kraków;
  • catering dietetyczny Gdańsk. 

Porównaj oferty diet pudełkowych i wybierz odpowiednią dla siebie, jeśli planujesz wdrożyć opisany (lub inny) plan żywieniowy.

dietly catering dietetyczny