Blog

    Czy sok z sokownika jest zdrowy?

    Sokowniki umożliwiają wyciskanie soku z różnych warzyw i owoców, co jest wygodnym sposobem na uzyskanie wartości odżywczych z tych produktów. Jednak czy sok z sokownika jest zdrowy? Czy ma wszystkie wartości odżywcze, których potrzebuje organizm? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przedstawić wady i zalety spożywania soku z sokownika.

    Zalety spożywania soku z sokownika

    Sok z sokownika ma kilka zalet w porównaniu z innymi źródłami spożywania warzyw i owoców. Po pierwsze sok z sokownika jest łatwiejszy do strawienia. Kiedy pijemy sok, nasz organizm nie musi trawić błonnika, który znajduje się w warzywach i owocach. To oznacza, że ​​nasz organizm jest w stanie wchłonąć więcej wartości odżywczych z soku niż z surowych owoców i warzyw.

    Czy sok z sokownika jest zdrowy? Na pewno może pomóc w zwiększeniu spożycia warzyw i owoców. Zgodnie z zaleceniami dietetyków, powinniśmy spożywać 5–9 porcji warzyw i owoców dziennie. Jednak wielu ludzi nie osiąga tych zalecanych ilości. Spożywanie soku z sokownika może pomóc w uzupełnieniu braków w spożyciu tych produktów. Soki są źródłem przeciwutleniaczy i fitochemikaliów wykazujących działanie prozdrowotne.

    Brak błonnika w sokach z sokownika

    Przy rozważaniach, czy sok z sokownika jest zdrowy, warto też mieć świadomość jego wad. Mimo że brak błonnika w sokach z sokownika może być zaletą, ponieważ dzięki temu soki są łatwiejsze w trawieniu, jest to też główna wada tego typu produktów. Soki, choć bogate w witaminy, jednocześnie pozbawione są błonnika. Błonnik jest niezbędny dla zdrowia jelit i jest ważnym składnikiem diety. Brak błonnika w diecie może prowadzić do problemów z trawieniem i zaparć. Ponadto błonnik pomaga w utrzymaniu uczucia sytości, co może pomóc w kontroli masy ciała.

    woda napoj picie sok herbata

    Najwięcej tego cennego składnika znajduje się w skórce owoców oraz miąższu, które zostają pozbawione tylko wody i soku. Błonnik pozostaje w suchych odpadkach.

    Soki zawierają dużo cukru

    Kolejną wadą spożywania soku z sokownika jest to, że może zawierać duże ilości cukru. Niektóre owoce, takie jak jabłka i winogrona, zawierają dużo tego składnika. W związku z tym sok z sokownika może zawierać dużo cukru, co nie jest korzystne dla osób z cukrzycą lub problemami z regulacją poziomu cukru we krwi.

    Spodziki - Zamienniki cukru okiem dietetyka - artykul

    Wartości odżywcze soku z sokownika z jabłek

    Oto przykładowe wartości odżywcze soku z sokownika z jabłek:

    Wartość odżywczaNa 100 ml soku
    Kalorie46 kcal
    Węglowodany11 g
    Białko0,2 g
    Tłuszcz0,1 g
    Witamina C9,2 mg
    Witamina A5 µg
    Wapń7 mg
    Potas115 mg

    Jak widać, sok z sokownika z jabłek zawiera niewielką ilość białka i tłuszczu, ale bogaty jest w węglowodany i potas. Jest również źródłem witaminy C i A, które są ważne dla zdrowia naszej skóry, kości i układu odpornościowego. Sprawdź też, czy sok pomidorowy jest zdrowy.

    sok warzywa

    Czy sok z sokownika jest zdrowy? Podsumowanie

    Czy sok z sokownika jest zdrowy? To zależy. Spożywanie soku z sokownika może pomóc w uzupełnieniu braków w spożyciu warzyw i owoców, ale taki sok nie zawiera błonnika, który jest niezbędny dla zdrowia jelit. Ponadto sok z sokownika może zawierać dużo cukru, co nie jest korzystne dla osób z cukrzycą lub problemami z regulacją poziomu cukru we krwi.

    Jeśli decydujemy się na spożywanie soku z sokownika, warto wybierać soki o niskiej zawartości cukru i uzupełniać je w diecie o inne źródła błonnika. Oto przykładowe wartości odżywcze soku z sokownika z jabłek, które mogą pomóc w określeniu wartości odżywczych spożywanego soku.

    dietly catering dietetyczny