Blog

Cukier nie szkodzi tak, jak myślisz. Podcast z Dietetyką #NieNaŻarty

Cukier — biała śmierć, czy rzeczywiście? Ile cukru jemy? Czy cukier szkodzi? Czy możemy uzależnić się od cukru? Gościem tego odcinka jest Arek Matras z Dietetyka #NieNaŻarty –  zespołu dietetyków klinicznych, sportowych, psychodietetyków i szkoleniowców. Pomagają pacjentom osiągnąć ich dietetyczny cel, występują na największych konferencjach dietetycznych w kraju, a ich misją jest nauczenie Polaków jak jeść normalnie i osiągać więcej.

Spis treści:

Ile cukru jemy?

Arek Matras: Niestety bardzo dużo. Jemy coraz mniej czystego cukru, ale coraz więcej tak zwanego cukru ukrytego. Spożywamy ok. 124 g dziennie cukru z różnymi produktami. To jest ok. 24 łyżeczek cukru dziennie, czyli o 2,5 raza za dużo. Niestety nadmierne spożycie cukru przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Największym problemem są napoje słodzone. Cukier, który spożywamy ze słodyczami, nie jest tak niebezpieczny, jak cukier spożywany z napojami słodzonymi. 

Czym grozi nadmierne spożywanie cukru?

Arek Matras: Cukier sam w sobie nie jest zły. Cukier po prostu przyczynia się do wystąpienia otyłości, a to otyłość wiąże się z chorobami różnego typu. Obiektywnie cukier sam w sobie nie powoduje różnych chorób, tylko pośrednio zwiększa ryzyko występowania tych chorób. Natomiast bezpośrednio cukier wpływa na występowanie próchnicy. 

Czy możemy uzależnić się od cukru?

Arek Matras: W kryteriach ICD-10 nie ma opisanego uzależnienia od cukru, ale wielu praktyków zauważa ten problem. Osoby z otyłością mają mniej receptorów dopaminowych, więc muszą zjeść więcej jedzenia, żeby poczuć tę samą satysfakcję, co osoby o prawidłowej masie ciała. To, co jest najważniejsze w dyskusji o cukrze to fakt, że jeżeli ktoś jest uzależniony od jedzenia, to nie ma problemu z cukrem samym w sobie, tylko ze smakowitością jedzenia. Okazuje się, że najczęstszym problemem nie są produkty słodkie, ale produkty tłuste i wytrawne lub tłuste i słodkie. 

Zobacz też: Jak przestać jeść słodycze?

Jak zmniejszyć spożycie cukru?

Arek Matras: Przede wszystkim to, co my zalecamy naszym pacjentom, to zamiana klasycznych napojów słodzonych na napoje typu light. Dobrze jest też zamienić klasyczny cukier na słodziki oraz spróbować poeksperymentować ze zdrowszymi alternatywami klasycznych posiłków np. klasyczne brownie zamienić na brownie z fasoli. Warto również kupować słodycze w mniejszych opakowaniach.

Posłuchaj pełnej rozmowy na Spotify.

dietly catering dietetyczny

Podobne artykuły