
Dieta na cholesterol – jadłospis przykładowy
Dieta na cholesterol jest zalecana dla osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi lub dla tych, które chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Jakich produktów w niej unikać? Czym charakteryzuje się dieta na cholesterol? Jadłospis przedstawiamy poniżej.
Wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko chorób serca, miażdżycy i udaru mózgu. Osoby z nadwagą, z cukrzycą, z chorobami serca i naczyń krwionośnych oraz osoby palące są szczególnie narażone na wysoki poziom cholesterolu. Zmiana diety i stylu życia może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych. Jak wygląda dieta na cholesterol? Jadłospis – jak wygląda przykładowy? Czy trudno utrzymać taką dietę? Sprawdź!
Wysoki cholesterol – co jeść, by go obniżyć?
Zastanawiasz się, co obniża cholesterol? Jadłospis obejmuje wiele produktów spożywczych, które pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu. Oto niektóre z nich:
- Owoce i warzywa – bogate w błonnik i przeciwutleniacze, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu. W szczególności cebula, czosnek, szpinak, jabłka, jagody, truskawki, pomidory i awokado są uważane za szczególnie korzystne.
- Pełnoziarniste produkty zbożowe – zawierają błonnik rozpuszczalny w wodzie, który pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu.
- Ryby i owoce morza – bogate w kwasy omega-3, które obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają chorobom serca. Należą do nich łosoś, tuńczyk, sardynki, makrela, krewetki i małże.
- Chude białka – takie jak kurczak, indyk, jajka, fasola, soczewica i ciecierzyca, są niskie w tłuszczu i pomagają zwiększyć uczucie sytości, co może prowadzić do utraty wagi.
- Oliwa z oliwek i oleje roślinne – zawierają zdrowe tłuszcze, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu.

Dieta na cholesterol – jakich produktów unikać?
Istnieją produkty, których powinieneś zdecydowanie unikać, chcąc obniżyć poziom cholesterolu. Oto kilka przykładowych:
- Tłuste mięsa: należy unikać mięsa tłustych zwierząt, takich jak wieprzowina, baranina, kaczka czy gęś.
- Słodycze: unikaj produktów słodzonych cukrem, takich jak ciasta, ciasteczka, cukierki i napoje gazowane.
- Fast food: unikaj jedzenia w fast foodach, które są często bogate w tłuszcze nasycone i trans.
- Nabiał: należy ograniczyć spożycie pełnotłustych produktów mlecznych.
- Margaryny i masła: unikaj tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło i margaryna, które są bogate w tłuszcze nasycone i trans. Zamiast tego, używaj oleju roślinnego lub margaryny roślinnej.
- Żółtko jaj: jaja są dobrym źródłem białka, ale żółtko jest bogate w cholesterol, dlatego powinno się ograniczyć jego spożycie.
- Słone przekąski: unikaj słonych przekąsek, takich jak orzeszki ziemne, chipsy i paluszki. Sól może wpływać na wzrost ciśnienia krwi, co może wpłynąć na poziom cholesterolu.

Dieta na cholesterol: jadłospis
W utrzymaniu diety zwłaszcza na początku może pomóc catering dietetyczny. Oferta w różnych miastach jest bardzo bogata. Wystarczy wyszukać w Dietly oferty na catering dietetyczny Warszawa, catering dietetyczny Toruń, czy na przykład catering dietetyczny Wrocław, by znaleźć coś dla siebie. Można też układać menu samodzielnie. Przykładowy jadłospis jednodniowy wygląda następująco:
- Śniadanie: owsianka z płatków owsianych z mlekiem migdałowym, posypana jagodami i orzechami
- Drugie śniadanie: jabłko i kanapka z chudym serem i pomidorem na pełnoziarnistym chlebie
- Obiad: sałatka z ciecierzycą, szpinakiem, pomidorem i fetą, polana dressingiem z oliwy z oliwek i soku z cytryny
- Podwieczorek: smoothie z truskawkami, bananem i mlekiem sojowym
- Kolacja: pieczony łosoś z grillowaną cukinią i pieczonymi ziemniakami
Dieta na cholesterol daje wiele możliwości. Na początku wprowadzaj zmiany stopniowo, by przyzwyczajać organizm. Radykalne zmiany mogą sprawić, że utrzymanie diety będzie trudne. Oczywiście w zbiciu cholesterolu pomogą też aktywność fizyczna i utrata wagi. Najlepiej, by zdrowa dieta i codzienna dawka ruchu stały się Twoim nawykiem i sposobem na życie.
