Blog

Czy można jeść owoce na noc? Oto cała prawda!

Czy można jeść owoce na noc? Wiele osób zastanawia się, czy jest to bezpieczne i korzystne dla zdrowia. Oczywiście każda zbilansowana dieta powinna je zawierać, jednak pojawiają się wątpliwości dotyczące najlepszej pory ich spożywania.

Zapamiętaj!

  • Wiele osób zastanawia się, czy można jeść owoce na noc. Na pewno nie należy tego jednoznacznie zakazać.
  • Wieczorem zaleca się unikanie owoców o wysokim indeksie glikemicznym wieczorem, które są bogate w cukry proste.
  • Powinny z nich zrezygnować również osoby z określonymi problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca czy choroby przewodu pokarmowego.
  • Owoce nie powinny stanowić głównego elementu wieczornego posiłku, ale mogą stanowić dodatek do niego. 

Wartości odżywcze owoców – warto je jeść!

Owoce są niezwykle ważne dla zdrowia ze względu na ich bogactwo w kluczowe składniki odżywcze. Pojawia się jednak pewna wątpliwość, która dotyczy pory ich spożywania. Czy można jeść owoce na noc, czy jednak lepiej skupić się na nich w pierwszej połowie dnia? Pewne jest natomiast, że nie można z nich zrezygnować i wykluczyć z diety!

Zawierają one witaminy, takie jak witamina C, która jest istotna dla systemu odpornościowego, oraz witaminy z grupy B, ważne dla metabolizmu energetycznego i funkcji nerwowych. Są również źródłem antyoksydantów, które chronią organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób.

Ponadto dostarczają błonnika, który jest niezwykle ważny dla zdrowia układu pokarmowego, pomagając w trawieniu i zapobiegając zaparciom. Błonnik wpływa również pozytywnie na poziom cholesterolu i glukozy we krwi, co jest istotne dla zapobiegania chorobom takim jak cukrzyca typu 2 i miażdżyca. Owoce są także źródłem różnych minerałów, w tym potasu, który odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi. 

Niskokaloryczny charakter większości owoców sprawia, że są one doskonałym wyborem dla osób starających się kontrolować swoją wagę, jednocześnie zapewniając uczucie sytości i zaspokajając potrzeby organizmu w zakresie składników odżywczych. 

Owoce na noc – co warto wiedzieć?

Istnieje powszechne przekonanie, że jedzenie owoców na noc może prowadzić do przyrostu wagi lub zakłócać sen. Odpowiednio dobrane nie powinny mieć większego wpływu na pojawienie się dodatkowych kilogramów. Warto jednak zauważyć, że owoce są naturalnym źródłem cukrów prostych takich jak sacharoza oraz frutktoza.

Zjedzenie owoców na noc może wpływać na kłopoty z zaśnięciem. Cukier dostarcza bowiem energii, pobudzając organizm. Natomiast osoby, które pilnują kaloryczności potraw i zastąpią kolację owocem, także nie odpoczną w nocy. Ostatni posiłek powinno się jeść na około 3 godziny przed pójściem spać, zatem nie zapewnią one sytości. Istnieje ryzyko, że w nocy obudzi nas uczucie ssania w żołądku.

Dieta IF - intermittent fasting. Zasady i efekty
Photo by Shuenz Hsu on Unsplash

Jak jeść owoce wieczorem?

Wybierając owoce na noc, ważne jest, aby zwracać uwagę na ich indeks glikemiczny oraz zawartość cukru. Owoce takie jak jagody, maliny czy gruszki, są lepszym wyborem, ponieważ powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi. Spożywanie owoców o niskim IG na noc może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, co jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo one są często bogate w inne składniki odżywcze, które mogą przyczyniać się do lepszego samopoczucia. 

Wybierając owoce na noc, warto również rozważyć ich wpływ na sen. Niektóre owoce, jak wiśnie, są znane z wysokiej zawartości melatoniny, która może pomagać w regulacji cyklu snu. Z drugiej strony, owoce bogate w cukry proste mogą powodować krótkotrwały wzrost energii, co nie jest zalecane przed snem. Ważne jest, aby wieczorem spożywać owoce w umiarkowanych ilościach – przede wszystkim jako dodatek do kefiru lub jogurtu naturalnego. Spowolni to tempo wchłaniania cukrów oraz obniży ładunek glikemiczny posiłku.

Sprawdź indeks glikemiczny owoców i warzyw - artykul

Jakich owoców unikać na noc?

Wieczorem zaleca się unikanie owoców o wysokiej kaloryczności i wysokim indeksie glikemicznym, które mogą przyczyniać się do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. 

Owoce takie jak banany, winogrona, mango, gruszki, daktyle i figi, szczególnie w formie suszonej, należą do grupy, której spożycie wieczorem może prowadzić do nagłego wyrzutu insuliny i szybkiego powrotu uczucia głodu. Są bogate w cukry proste, dlatego mogą również sprzyjać odkładaniu się kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Nie oznacza to oczywiście, że należy całkowicie wyeliminować je z diety. Owoce są one cennym elementem diety, ale sprawdzą się lepiej jako dodatek do drugiego śniadania lub przekąska w ciągu dnia.

Owoce na noc – kto szczególnie nie powinien ich jeść?

Z jedzenia owoców na noc powinny zrezygnować nie tylko osoby, którym zależy na odpowiedniej jakości snu. Do istotnych przeciwwskazań należą takie dolegliwości jak:

  • cukrzyca;
  • choroba refluksowa;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • zespół jelita drażliwego.

W takich przypadkach owoce spożywane na noc – zwłaszcza na czczo – mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmy. Zamiast tego lepiej jeść je w ciągu dnia, rozkładając ich spożycie równomiernie pomiędzy posiłkami. 

Wskazane jest również unikanie dużych porcji owoców na raz (mimo że według WHO w ciągu dnia należy spożywać 5 porcji świeżych owoców i warzyw). Trzeba wiedzieć, że pojęcie „porcji” nie odnosi się do liczby owoców, a do ich wagi. Uważa się za nią około 80-100 gramów świeżego produktu. Zatem jeśli jednorazowo zjesz dużego grejpfruta, będą to dwie porcje!

Osoby zdrowe, szczególnie aktywne fizycznie, mogą sobie pozwolić na owocowe przekąski wieczorem, ponieważ wysiłek fizyczny wspomaga szybsze zużycie cukru z owoców. Natomiast osoby z niską aktywnością fizyczną powinny być ostrożne, gdyż nadmiar nawet naturalnych cukrów z owoców może przyczyniać się do odkładania się tkanki tłuszczowej. 

owoce
Photo by Jamie Street on Unsplash

Kluczem jest zatem spożywanie owoców w ilościach dostosowanych do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego.

Owoce na noc – jeść czy nie jeść?

Spożywanie owoców na noc może być korzystne dla zdrowia, pod warunkiem że wybierane są takie o niskim indeksie glikemicznym i jedzone w umiarkowanych ilościach. Ważne jest, aby pamiętać o umiarze i zrównoważonym podejściu do diety, a także przeciwwskazaniach dotyczących stanu zdrowia i trybu życia.

dietly catering dietetyczny