Dieta Niskowęglowodanowa

  Dieta pudełkowa
  Niskowęglowodanowa

  Dieta niskowęglowodanowa, zwana dietą low carb, polega na znacznym ograniczaniu tego składnika. Gdy kaloryczność diety pokrywana jest z mniej niż 26% z węglowodanów, to wtedy mowa o low carb. W diecie standardowej zawartość tego makroskładnika sięga 45-65% energii, zatem low carb będzie się znacznie różniło od standardowego wariantu diety pudełkowej.

  Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

  w mieście

  0

  Czym jest dieta Niskowęglowodanowa

  Co znajduje się w diecie low carb?

  W celu osiągnięcia takiego ograniczenia węglowodanów niezbędnie jest zminimalizowanie ich źródeł w diecie – w jadłospisie nie znajdziemy dużej ilości pieczywa, makaronu, ryżu, kaszy, owoców. W zamian otrzymamy więcej źródeł białka – mięsa, ryb, jaj, owoców morza, nabiału, a także źródeł tłuszczu – olejów, orzechów, nasion, awokado, tłustych gatunków ryb i mięs.

  Dieta low carb - dla kogo?

  Ten wariant diety będzie dobrym pomysłem dla osób, które wolą zmniejszyć spożycie wysokowęglowodanowych produktów, ale nie chcą ich ograniczać aż tak, jak ma to miejsce na diecie ketogenicznej (<5% energetyczności diety). Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest wybór diety pudełkowej o takim wariancie, bo samodzielne komponowanie tego jadłospisu, bez poszerzenia wiedzy o tym jak ją zbilansować, może wiązać się z wieloma niedoborami. Najczęściej dotyczą one zbyt niskiej podaży błonnika pokarmowego oraz zbyt wysokiego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych. Przed tymi błędami może uchronić nas catering dietetyczny oferujący wariant low carb.

  O czym warto pamiętać na diecie low carb?

  Jeśli jesteśmy bardzo aktywni fizycznie, to przy niektórych okresach treningowychta dieta może się nie sprawdzić. Pamiętajmy, że w celu szybkiego i efektywnego uzupełniania zapasów glikogenu w mięśniach niezbędna jest odpowiednia podaż węglowodanów z dietą, która na low carb może być za niska. Ponadto warto znacznie zwiększyć spożycie źródeł błonnika pokarmowego, ponieważ ograniczanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz owoców zmniejsza namwachlarz wysokobłonnikowych pokarmów. Zatem na low carb nie możemy zapominać o warzywach, orzechach, ziarnach i innych dodatkach o dużejzawartości włókien roślinnych – o to z pewnością zadba catering dietetyczny.

  Czy odpowiada Ci dieta Niskowęglowodanowa?

  Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

  Posiłek

  Popularne diety