Dieta Indywidualna

  Dieta pudełkowa
  Indywidualna

  Pomimo, że cateringi dietetyczne oferują coraz więcej różnorodnych wariantów diet, to niekiedy nasze potrzeby, cele żywieniowe i preferencje wymagają bardziej spersonalizowanego podejścia. Indywidualna dieta pudełkowa jest spełnieniem marzeń wielu z nas – każdego dnia możemy otrzymywać posiłki, które doskonale wpisują się w nasze dietetyczne założenia, obejmują również nasze eliminacje żywieniowe oraz pomagają jeszcze efektywniej w realizowaniu zamierzonych celów.

  Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

  w mieście

  0

  Czym jest dieta Indywidualna

  Dla kogo jest zalecana?

  Jedną z grup, która najbardziej ceni sobie dietę indywidualną w cateringu dietetycznym są sportowcy, którzy przygotowują się do zawodów lub są tuż przed ich rozpoczęciem. W każdym sporcie wyróżnia się nieco inne zalecenia żywieniowe, ponieważ forma aktywności fizycznej, długość wysiłku i realizowane cele są bardzo różnorodne. Przykładowo, osoby startujące w maratonach będą zainteresowane spersonalizowaną dietą, która obejmie okres ładowania węglowodanami. Z kolei sylwetkowcy będą dbali o wysoką podaż białka w okresie przygotowań, a tuż przed startem w zawodach będzie im zależeć na zmniejszeniu retencji wody poprzez niskosodową dietę z ograniczoną ilością węglowodanów. Wariant indywidualny jest również chętnie stosowany przez osoby, które ze względów zdrowotnych muszą zwiększyć lub zmniejszyć podaż niektórych składników. Anemia wynikająca z niedoboru żelaza, złamania kości będące konsekwencją niedoboru wapnia, czy tężyczka – w takich stanach doskonałym pomysłem będzie zdecydowania się na indywidualną dietę pudełkową. W przypadku występowania kilku alergii pokarmowych, zespołu jelita drażliwego, chorób nerek czy dny moczanowej niekiedy niełatwo jest dobrać catering dietetyczny z ogólnych wariantów.

  Jak to działa?

  Najczęściej cateringi dietetyczne realizują indywidualną dietę z uwzględnieniem planu żywieniowego, który otrzymaliśmy od naszego dietetyka lub planują posiłki na podstawie zaleceń specjalisty. Niektóre firmy oferują także przygotowanie takich założeń i dokładnego jadłospisu. Wariant diety indywidualnej jest zwykle nieco droższy niż standardowy, co może być dla niektórych przeszkodą. Natomiast weźmy pod uwagę to, że osoba, która musi stosować dietę bardzo spersonalizowaną ze względu na zdrowie, czy wyniki sportowe, będzie podejmowała się rewelacyjnej inwestycji, gdy zdecyduje się na tego rodzaju dietę pudełkową. Dzięki temu wyborowi nawet w dni, w które brakuje czasu na dokładne zakupy i gotowanie, posiłki będą zdrowe i zbilansowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

  O czym należy pamiętać?

  Przede wszystkim musimy być świadomi tego, z jaką dietą udajemy się do cateringu dietetycznego. Musimy być pewni, że nasz indywidualny jadłospis będzie sprzyjał naszemu zdrowiu, dlatego ważne jest zaufanie, którym darzymy prowadzącego nas specjalistę. W przypadku diet obejmujących wiele eliminacji warto jest upewnić się, że składniki, w które bogate są wykluczane produkty, są wprowadzone przez inne źródła. Przykładowo, jeśli decydujemy się na dietę bezmleczną, to powinniśmy spożywać odpowiednią ilość roślin strączkowych, ciemnozielonych warzyw liściastych, orzechów, nasion, wysokozmineralizowanych wód, aby zapobiec niedoborom wapnia. Nie zapominajmy także o suplementacji witaminy D, której podaży nie uda nam się pokryć z dietą, a w okresie jesienno-zimowym jej biosynteza w skórze nie będzie wystarczająco wydajna. Warto jest rozpoczynać przyjmowanie jej od października i utrzymywać regularność aż do pierwszych słonecznych dni wiosny.

  Zmiana diety, czyli zmiana stylu życia

  Pamiętajmy również o tym, że jeśli zależy nam na zdrowiu i osiąganiu dietetycznych celów, to ważne jest dbanie o inne elementy stylu życia. Nawet na diecie indywidualnej należy utrzymywać regularną aktywność fizyczną – ten aspekt jest szczególnie ważny wśród osób, których głównym celem są osiągnięcia sportowe. Dla każdego będzie istotnym zaplanowanie i utrzymanie regularności posiłków. Śniadanie warto jadać w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu się, po kolejne posiłki sięgać co określone odstępy czasu, a kolację – na 2-3 godziny przed zaśnięciem. Taka regularność pomoże nam w uniknięciu nadmiernego uczucia głodu i będziemy w stanie utrzymać pełną koncentrację przez cały dzień. Nawyk wypijania odpowiedniej ilości wody każdego dnia także dobrze jest starać się wykształcić. Zaleca się, aby kobiety wypijały ok. 2 l płynów dziennie, a mężczyźni ok. 2,5 l. Warto unikać używek takich jak alkohol i papierosy, ponieważ nie będą one sprzyjały zachowaniu zdrowia, naszej regeneracji, ani kondycji. Zwróćmy uwagę także na to jaki poziom stresu towarzyszy nam każdego dnia. Jeśli na co dzień zmagamy się z dużym napięciem i otacza nas wiele stresorów, to warto zdecydować się na wprowadzanie różnych form relaksacji każdego dnia. Dzięki zdecydowaniu się na pełną zmianę stylu życia, a nie tylko jednego czynnika, zauważymy zdecydowanie szybciej bardziej spektakularne efekty w zakresie naszego zdrowia, samopoczucia, czy wyników sportowych przy stosowaniu diety indywidualnej z cateringu dietetycznego.

  Czy odpowiada Ci dieta Indywidualna?

  Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

  Posiłek

  Popularne diety