Dieta Bez ryb

  Dieta pudełkowa
  Bez ryb

  Dieta bez ryb jest skierowana do osób, które chcą całkowicie wykluczyć ten składnik swojej diety ze względu na preferencje żywieniowe jak i na alergię. Zazwyczaj cateringi dietetyczne tak komponują posiłki, aby nie zawierały one także owoców morza. Nie znajdziemy w nich także produktów przygotowywanych na bazie ryb – np. sosu rybnego, czy pasty krewetkowej.

  Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

  w mieście

  0

  Czym jest dieta Bez ryb

  Dla kogo?

  Przeważająca większość osób eliminujących ryby decyduje się na to wykluczenie ze względu na preferencje smakowe. Rzeczywiście ta grupa produktów charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem oraz smakiem, który nie wszystkim odpowiada. Podobne aromaty znajdziemy w owocach morza, takich jak krewetki, małże, czy kalmary, dlatego także one są zwykle wykluczane w tym wariancie. Jeśli męczy nas rybny posmak i trudno nam sobie wyobrazić jedzenie czegoś, co może zawierać ości, to zdecydowanie się na taką dietę pudełkową będzie doskonałym rozwiązaniem! Dietą bez ryb są również zainteresowane osoby cierpiące na alergię na ryby i owoce morza. Alergicy szczególnie cenią sobie cateringi dietetyczne, ponieważ dzięki nim nie muszą specjalnie gotować innych posiłków dla siebie. Jest to również bezpieczna forma jedzenia, ponieważ mamy bardzo zminimalizowane ryzyko zanieczyszczeń, które mogłyby się przyczynić do wywołania objawów alergii, a te bywają poważne i zagrażające zdrowiu. Jeśli mamy zamiar zrezygnować z ryb i mięsa, to warto zainteresować się opcją wegetariańską, natomiast przy chęci eliminacji wszystkich produktów odzwierzęcych, idealnym rozwiązaniem będzie catering dietetyczny oferujący wegański wariant.

  O czym należy pamiętać?

  Nie zapominajmy o tym, że każda eliminacja zwykle wiąże się z wyższym ryzykiem niedoborów żywieniowych. W przypadku ryb to zagrożenie obejmuje możliwość niewystarczającej podaży kwasów tłuszczowych omega-3. Nie bez powodu określa się je jako „niezbędne”, ponieważ nasz organizm potrzebuje ich odpowiedniego spożycia, aby móc prawidłowo funkcjonować. Tłuste ryby morskie są ich najlepszym źródłem, dlatego wykluczanie z diety śledzia, makreli, łososia, czy tuńczyka może spowodować, że nie będziemy ich dostarczać w odpowiedniej ilości na co dzień. Warto również podkreślić, że w tych rybach znajdują się tzw. długołańcuchowe kwasy tłuszczowej omega-3: kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozopentaenowy (EPA). To właśnie one, ze względu na odpowiednią budowę, pełnią bardzo istotną funkcję w naszym organizmie. Jednak mamy dobrą wiadomość! Nie tylko ryby są źródłem kwasów omega-3!

  Inne źródła kwasów omega-3

  W niektórych produktach roślinnych znajdziemy inną niż w rybach formę tego kwasu, a mianowicie – kwas α-linolenowy. Ta substancja nie ma aż tak silnego działania, ale dzięki spożywaniu jej na co dzień unikniemy wielu konsekwencji, które mogłyby wyniknąć z uwagi na brak podaży omega-3. Ten kwas tłuszczowy występuje w takich produktach jak: siemię lniane, olej lniany, nasiona chia, olej rzepakowy i orzechy włoskie. W diecie bez ryb z cateringu dietetycznego powinny się znaleźć właśnie te odpowiedniki, dzięki czemu nasze zdrowie będzie nadal chronione pomimo eliminacji ryb. Warto również rozważyć doustną suplementację tych kwasów – np. w postaci tranu, choć w przypadku alergii na ryby i owoce morza należy konsultować wszystkie tego rodzaju suplementy, ponieważ mogą być również przyczyną objawów uczulenia.

  Jakie posiłki znajdziemy w tym wariancie?

  W diecie standardowej ryby są składnikiem niektórych obiadów, sałatek, czy past do pieczywa. Jeśli zamawiamy dietę bez ryb, to możemy spodziewać się, że zostaną one w tych daniach podmienione na inne produkty – najczęściej o podobnej zawartości makroskładników, a więc na bogatobiałkowe alternatywy. Przykładowo, zamiast pieczonej ryby na obiad, możemy otrzymać w pudełku danie na bazie drobiu, czy tofu. Z uwagi na to, że produkty rybne nie są w diecie głównym składnikiem tak jak np. produkty zbożowe, to eliminacja ich nie będzie bardzo widoczna i uciążliwa. Szczególnie jeśli decydujemy się na to wykluczenie ze względu na nasze preferencje żywieniowe, zamówienie takiego wariantu z cateringu dietetycznego może przynieść dużą ulgę i pomoc w cieszeniu się smakiem diety na co dzień. Osoby cierpiące na alergię na ryby i owoce morza muszą pamiętać o swojej przypadłości codziennie – również w dni bez diety pudełkowej. W tym przypadku należy zwracać uwagi na składy wszystkich produktów i suplementów diety – niekiedy niewielkie dodatki do potraw (np. sos rybny) mogą przyczynić się do bardzo niebezpiecznej reakcji organizmu.

  Czy odpowiada Ci dieta Bez ryb?

  Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

  Posiłek

  Popularne diety