Dieta Low FODMAP

    Dieta pudełkowa
    Low FODMAP

    Dieta low FODMAP to model żywieniowy stworzony dla osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego i SIBO. Stosuje się go w oparciu o założenia autorów, czyli Monash University. Polega na ograniczaniu węglowodanów łatwo fermentujących (FODMAP - Fermentujące Oligo- Di- i Monosacharydy oraz Poliole) w celu zminimalizowania dolegliwości jelitowych.

    Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

    w mieście

    0

    Czym jest dieta Low FODMAP

    Dieta low FODMAP – dla kogo?

    Ten rodzaj diety skierowany jest głównie dla osób chorujących na IBS, czyli zespół jelita drażliwego, ale wykorzystywany jest również przy SIBO, czyli przeroście flory bakteryjnej w jelicie cienkim. W przypadku SIBO zaleca się wdrożenie diety low FODMAP dopiero po zakończeniu antybiotykoterapii. Skuteczność diety wśród osób z IBS to ok. 70%. Oznacza to, że u większości osób z tą chorobą będą zauważalne rezultaty w postaci zmniejszenia lub wyeliminowania dolegliwości jelitowych, takich jak ból brzucha, biegunka, zaparcia, gazy, wzdęcia.

    Etapy diety low FODMAP

    Zamawianie diety low FODMAP z cateringu dietetycznego to idealny wybór na pierwsze 2 fazy. Pierwsza z nich to okres eliminacji, czyli stosowanie 100% diety low FODMAP i obserwowanie samopoczucia. Powinna ona trwać minimum 2 tygodnie i nie dłużej niż 6 tygodni. W przypadku zauważenia znacznej poprawy samopoczucia, należy zacząć 2 fazę, czyli testowanie. W 2 fazie nadal stosuje się w niej dietę low FODMAP, ale w każdym tygodniu wprowadzamy 1 produkt bogaty w FODMAP w odpowiedniej ilości i obserwujemy samopoczucie. Wnioski należy zapisywać i na tej podstawie możemy ocenić, jaką mamy tolerancję na konkretne węglowodany łatwo fermentujące. Z kolei 3 faza to indywidualizacja – czyli moment rozszerzania diety o grupy FODMAP, które dobrze tolerowaliśmy w 2 fazie.

    O czym warto pamiętać na diecie low FODMAP?

    Jest to dieta wymagająca dużej dyscypliny, ponieważ nawet małe ilości produktów niedozwolonych, czyli bardzo bogatych w FODMAPy, mogą sprawić, że dieta nie będzie przynosiła efektu. Częstymi błędami są małe odchylenia – np. słodzenie herbaty miodem, dodawanie do potraw ksylitolu, czy spożycie zbyt dużej ilości produktu dozwolonego, ale ograniczonego gramaturą. Ponadto należy pamiętać, że pierwsza faza powinna trwać maksymalnie 6 tygodni, tylko w niektórych przypadkach przedłużana jest do 8 tygodni. Nie powinno się przekraczać tego okresu, ponieważ zbyt długa dieta low FODMAP będzie miała niekorzystny wpływ na florę bakteryjną w jelicie grubym.

    Czy odpowiada Ci dieta Low FODMAP?

    Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

    Posiłek

    Popularne diety