Dieta pudełkowa
Intermittent Fasting
Dieta Intermittent Fasting to sposób odżywiania, który polega na ograniczeniu czasu przyjmowania posiłków i wydłużeniu okresu postu. Podczas tej diety, spożywasz jedzenie tylko w określonych godzinach, zwanych oknem żywieniowym, a następnie pozostajesz na czczo przez resztę dnia. Intermittent Fasting może pomóc w utracie wagi, poprawie zdrowia metabolicznego i redukcji stanów zapalnych w organizmie.
Czym jest dieta Intermittent Fasting
Dla kogo jest dieta Intermittent Fasting?
Dieta Intermittent Fasting jest polecana dla osób zdrowych, które chcą poprawić swoje zdrowie metaboliczne, zredukować stany zapalne w organizmie lub schudnąć.
Jak w praktyce wygląda Intermittent Fasting?
Intermittent Fasting 16:8 to najpopularniejszy wariant tej diety. Polega na spożywaniu posiłków w oknie czasowym trwającym 8 godzin, a następnie pozostawaniu na czczo przez kolejne 16 godzin. W ciągu 8 godzin można spożyć 2-3 pełnowartościowe posiłki, a czas pozostały na czczo, można wypełnić wodą, herbatą, kawą bez dodatków kalorycznych. Przykładowo, jeśli zaczynamy jeść o 12:00, ostatni posiłek powinien być spożyty przed godziną 20:00, a kolejny posiłek będzie można zjeść dopiero po godzinie 12:00 następnego dnia.
O czym warto pamiętać, przechodząc na Intermittent Fasting?
Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać, przechodząc na dietę Intermittent Fasting: 1. Stopniowo wprowadź dietę: Przejście na Intermittent Fasting od razu może być trudne. Warto zacząć stopniowo, np. skracając okno czasowe o godzinę co tydzień. 2. Zadbaj o odpowiednią ilość składników odżywczych: W ciągu okna czasowego, w którym spożywasz posiłki, zadbaj o to, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym białka, węglowodanów i tłuszczów. Skorzystanie z cateringu dietetycznego będzie tu idealnym rozwiązaniem! 3. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie: W czasie, gdy pozostajesz na czczo, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu, pijąc wodę, herbatę lub kawę bez dodatków kalorycznych. 4. Słuchaj sygnałów płynących z ciała: Jeśli czujesz się źle podczas stosowania Intermittent Fasting, np. odczuwasz zawroty głowy lub problemy z koncentracją, przerwij dietę i skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. 5. Nie zapominaj o aktywności fizycznej: Intermittent Fasting może być korzystny dla zdrowia metabolicznego, ale ważne jest również, aby zadbać o regularną aktywność fizyczną.