Dieta pudełkowa
DASH
Na nadciśnienie tętnicze cierpi aż 40% osób powyżej 25 roku życia i aż 30% Polaków nie jest świadomych swojej choroby. Leczenie nadciśnienia tętniczego obejmuje nie tylko terapię lekową, ale również zmianę stylu życia i dążenie do zwiększenia aktywności fizycznej, utrzymywania prawidłowej masy ciała oraz stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety.
Czym jest dieta DASH
Jakie efekty możemy dzięki niej uzyskać?
Klinika w Mayo na drodze wieloletnich badań nad dietoterapią nadciśnienia tętniczego opracowała dietę DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension). Zauważono, że już po 8 tygodniach stosowania jej pacjenci osiągali znaczne postępy w leczeniu – wykazano obniżenie ciśnienia skurczowego o ok. 7,2 mm Hg, a rozkurczowego o ok. 2,8 mm Hg. Te spektakularne efekty zawdzięczamy specjalnej kompozycji jadłospisu. Zapewnia ona bardzo wysoką podaż potasu, która u osób z nadciśnieniem tętniczym powinna wynosić 4700 mg. Źródłem tego składnika są przede wszystkim owoce i warzywa, takie jak pomidory, ziemniaki, banany, awokado i rośliny strączkowe. Istotnym elementem diety DASH jest także znaczne ograniczenie spożycia sodu, w który obfitują bogatosolne dania i produkty – np. wędliny, sery żółte, wędzonki, pieczywo, warzywa konserwowe, słone przekąski, potrawy typu fast food. Zwraca się również uwagę na codzienne pokrywanie zapotrzebowania na wapń, magnez, błonnik pokarmowy oraz niezbędne kwasy tłuszczowe.
Z czego składa się ta dieta?
Na diecie DASH należy stosować produkty obfitujące w składniki sprzyjające obniżaniu ciśnienia tętniczego, czyli takie, które są bogate w potas i nie obfitują w sód, przykładowo: awokado, ziemniaki, pomidory, morele, banany. Zaleca się jadanie 4-5 porcji warzyw i 4-5 porcji owoców, dlatego dla niektórych może być to bardzo duża zmiana! Kolejną grupą żywieniową są produkty zbożowe, które zaleca się jadać w ilości 7-8 porcji dziennie. Należy również unikać dużego dodatku soli do posiłków i wyeliminować konsumpcję alkoholu.
Źródła białka w diecie DASH
W tym wariancie diety są stosowane wyłącznie chude produkty mleczne, takie jak odtłuszczone twarogi, niskotłuszczowe mleko, czy jogurty naturalne. Zalecana dzienna ilość obejmuje 2-3 porcje i warto o tym pamiętać, ponieważ między innymi dzięki nabiałowi pokrywane jest zapotrzebowanie na wapń. Ten model żywieniowy opiera się na stosowaniu chudych rodzajów mięsa, jaj, owoców morza i ryb w ilości 2-3 porcji dziennie (1 porcja to np. 85 g gotowanego mięsa). Jedną z bardzo ważnych grup produktów są te, które obfitują w błonnik, potas i magnez, czyli rośliny strączkowe, orzechy oraz ziarna, które należy spożywać w ilości 4-5 porcji tygodniowo (1 porcja = 15 g orzechów lub 0,5 filiżanki ugotowanych strączków). Źródła tłuszczu w diecie DASH są pochodzenia roślinnego i proponuje się jadanie ich w ilości 2-3 porcji dziennie, przy czym 1 porcja to np. 1 mała łyżeczka oliwy z oliwek.
Słodycze w diecie DASH
W Internecie możemy spotkać się z twierdzeniami, że w tym sposobie żywienia wręcz zalecane są słodycze. Taka informacja może wyglądać zachęcająco, ale jednocześnie może zmylić wiele osób i doprowadzić do pewnych nieporozumień. To prawda, że twórcy tej diety zalecają jadanie ok. 5 porcji słodyczy tygodniowo, ale… 1 porcja to np. 1 łyżeczka dżemu, 1 mały kubeczek jogurtu owocowego, czy 15 g żelek. Dieta DASH dzięki przyzwoleniu na okazjonalne i bardzo niewielkie ilości słodyczy jest bardziej realna w stosowaniu, ponieważ nie musimy całkowicie eliminować niektórych przekąsek. Warto jednak pamiętać, że standardowe porcje są naprawdę małe i codzienne jadanie pączków, połowy tabliczki czekolady, czy deserów lodowych nie będzie wpisywało się w pierwotne założenia, a więc może być dużą przeszkodą w osiągnięciu efektów przy dążeniu do redukcji nadciśnienia tętniczego.
Zalety tego wariantu
Ogromną zaletą diety DASH jest to, że ma ona solidne podłoże w badaniach naukowych. Możemy mieć pewność, że jej zastosowanie pomoże nam przy terapii nadciśnienia tętniczego i skutecznie oddali nas od poważnych konsekwencji tej choroby. Co więcej, opiera się ona na bardzo korzystnych dla zdrowia zaleceniach, dlatego będzie dobrym wyborem także dla osób chorujących na cukrzycę, miażdżycę, czy zmagających się z otyłością. Wybranie tego wariantu z cateringu dietetycznego będzie dobrą decyzją dla osób, które chciałyby zadbać o swój organizm i nauczyć się jak powinny wyglądać prawidłowo skomponowane posiłki. Z tego względu, że dieta DASH może być nieco skomplikowana dla osób początkujących z tym modelem żywieniowym, zamówienie diety pudełkowej może być doskonałym rozwiązaniem.