Dieta Cukrzycowa

    Dieta pudełkowa
    Cukrzycowa

    Taki rodzaj diety pudełkowej został stworzony z myślą o osobach, które cierpią na cukrzycę. Odpowiednie odżywianie jest nieodłącznym elementem terapii i bez jego wdrożenia, uregulowanie glikemii może być bardzo trudne nawet z wykorzystaniem leków. Na dietę cukrzycową z cateringu dietetycznego decydują się osoby, którym zależy na rozwinięciu swojej wiedzy o tym jak powinny wyglądać ich posiłki oraz na racjonalnym odżywianiu się każdego dnia.

    Ups! Nie znaleźliśmy diety, której szukasz

    w mieście

    0

    Czym jest dieta Cukrzycowa

    Rodzaje cukrzycy

    Niektórym ta choroba kojarzy się ze starszymi osobami, a innym z małymi dziećmi. Skąd taka rozbieżność? Przede wszystkim pojawia się ona ze względu na różne rodzaje cukrzycy. Ta o podłożu autoimmunizacyjnym jest nazwana cukrzycą typu I – jest zazwyczaj diagnozowana właśnie u dzieci i młodych dorosłych. W tym typie choroby dochodzi do znacznego lub całkowitego uszkodzenia komórek beta trzustki, które są odpowiedzialne za syntezę insuliny. W wyniku tego procesu destrukcji, wydzielana jest coraz mniejsza ilość tego hormonu, co prowadzi co stanów hiperglikemii. Jedyną formą leczenia jest stosowanie iniekcji z insuliną po spożywaniu posiłków. Do tego typu zaliczana jest także odmiana LADA, czyli cukrzyca o podłożu autoimmunizacyjnym wykrywana u osób po 35 roku życia, której rozwój jest znacznie wolniejszy od typowego przebiegu. Z kolei cukrzyca typu II stanowi około 90% przypadków i pomimo, że jej przyczyną jest również destrukcja komórek beta trzustki, to zwykle przy jej występowaniu nie jest niezbędne stosowanie iniekcji z insuliną. Komórki trzustkowe są w tym przypadku niszczone bardzo powolnie i pomimo, że nasz organizm przy tej chorobie nie jest zdolny do wydzielania dużej ilości insuliny, to dzięki doustnym lekom przeciwcukrzycowym i odpowiedniej diecie, można zapobiec stanom hipoglikemii. Warto zaznaczyć, że cukrzyca typu II może się pogłębiać w przypadku, gdy nie podejmujemy się leczenia – nie wprowadzamy zmian stylu życia, nie dbamy o swój jadłospis i mamy nadmierną masę ciała.

    Czym są wymienniki węglowodanowe?

    Zalecenia żywieniowe są podobne dla wszystkich typów cukrzycy, jednak dla osób leczonych insuliną istotna jest znajomość wymienników węglowodanowych w posiłkach. 1 wymiennik węglowodanowy odpowiada 10 g węglowodanów przyswajalnych. Pacjenci odpowiednio prowadzeni przez lekarzy powinni być świadomi tego ile jednostek insuliny muszą przyjąć w zależności od spożytej liczby wymienników węglowodanowych. Informacja o tej wartości jest zwykle podawana przez cateringi dietetyczne oferujące dietę cukrzycową. Możemy również w łatwy sposób określić liczbę wymienników węglowodanowych poprzez podzielenie zawartości węglowodanów przyswajalnych przez 10. Pamiętajmy jednak o tym, że niekiedy podana jest wartość dla węglowodanów ogółem – czyli także błonnika pokarmowego. Wtedy należy odjąć od tej liczby zawartość błonnika i dopiero wtedy podzielić przez 10.

    Bilansowanie jadłospisu w diecie cukrzycowej

    Aby dążyć do wyrównania cukrzycy niezbędne jest przede wszystkim osiągnięcie prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga i otyłość są czynnikami predysponującymi do rozwoju tej choroby. Z tego względu osobom, które zmagają się z nadmierną wagą zaleca się dietę redukcyjną, która będzie obejmowała deficyt kaloryczny w granicach 300-500 kcal w stosunku do standardowego zapotrzebowania energetycznego. Cateringi dietetyczne oferujące dietę cukrzycową biorą pod uwagę wytyczne opracowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD). Zawartość węglowodanów w diecie cukrzyka powinien wynosić około 45% energetyczności diety, natomiast jeśli ich źródła mają niski indeks glikemiczny i spożywana jest duża ilość błonnika, to dopuszczalny jest wyższy udział – nawet do 60%. Poleca się wybieranie produktów o indeksie glikemicznym niższym niż 55. Bardzo ważne jest odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego, który znajdziemy w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach, owocach i orzechach. Szacuje się, że minimalne dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi 25 g – ważne, aby dbać o jego pokrycie, ponieważ pełni ważną rolę w kwestii regulowania glikemii poposiłkowej.

    Ile należy jadać białka i tłuszczu?

    Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami z roku 2019, osoby chorujące na cukrzycę powinny uwzględnić w swojej diecie tłuszcz w ilości 25-40% energetyczności diety. Należy jednak pamiętać o tym, które źródła tego makroskładnika będą korzystnie wpływały na nasze zdrowie. Zaleca się ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych do mniej niż 10% kaloryczności jadłospisu. Zgodnie z zaleceniami, dla cukrzyków polecane są wszystkie tłuszcze roślinne poza olejem kokosowym i palmowym. W kwestii białka, proponowana jego zawartość w diecie jest podobna jak dla osób zdrowych. Powinna każdego dnia wynosić ok. 1-1,5 g na każdy kilogram masy ciała. Podkreśla się jednak, że osoby zmagające się z cukrzycą typu II, u których występuje nadmierna masa ciała, mogą stosować większe ilości białka osiągające 20-30% energetyczności diety. Najlepiej jest stosować chude źródła białka, z uwzględnieniem także roślinnych źródeł tego składnika – np. roślin strączkowych.

    Czy odpowiada Ci dieta Cukrzycowa?

    Wybierz, porównaj i zamów online w najlepszym cateringu dietetycznym z Dietly

    Posiłek

    Popularne diety