Blog

Masz SIBO? Dieta FODMAP może być dla ciebie rozwiązaniem

Jaki model żywienia wybrać przy SIBO? Dieta FODMAP stanowi jeden z bardziej oczywistych wyborów, ponieważ ogranicza produkty nasilające dolegliwości chorobowe. Eliminacja lub ograniczenie FODMAP wpływa na polepszenie samopoczucia – dowiedz się, w jaki sposób.

SIBO oraz zespół jelita drażliwego dają podobne objawy. Również sposób leczenia tych przypadłości jest podobny. Jedna ze skuteczniejszych metod na to, aby zminimalizować dokuczliwe symptomy, to zmiana sposobu żywienia. Co więc należy jeść przy SIBO? Dieta FODMAP jest polecana przez wielu lekarzy i dietetyków.

Co to jest SIBO? Charakterystyczne objawy

SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli rozrost bakteryjny jelita cienkiego, to zaburzenie, które charakteryzuje się nadmierną ilością bakterii w jelicie cienkim. Może wystąpić w każdym wieku i jest trudne do zdiagnozowania. Choroba często powoduje między innymi ból brzucha, wzdęcia oraz zaburzenia trawienia. Jak radzić sobie SIBO? Dieta FODMAP jest jednym ze sposobów. 

Dieta dla chorych na SIBO powinna skupiać się na zmniejszeniu ilości bakterii w jelicie cienkim poprzez ograniczenie pokarmów, które są łatwo trawione i powodują wzrost bakterii. Pomocna w tym będzie dieta niskowęglowodanowa, której wariantem jest FODMAP.

Flora bakteryjna – jaki wpływ ma na nią dieta, pora roku i miejsce zamieszkania?

Wymagania żywieniowe osób z SIBO

U osób cierpiących na SIBO dieta powinna być bogata w białko, zdrowe tłuszcze i warzywa. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest użycie mieszanki białka, tłuszczu i węglowodanów w każdym posiłku, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej. Ponadto powinno się unikać produktów zawierających cukier, produktów mlecznych, które mogą podrażniać jelita i powodować objawy SIBO.

Dieta dla chorych na SIBO jest kluczowa w leczeniu tego zaburzenia i może pomóc w złagodzeniu objawów. Warto w tym celu skorzystać z odpowiedniego cateringu dietetycznego. Oferty z całego kraju dostępne na Dietly – znajdziesz tam firmy z różnych miast, m.in.:

Leczenie SIBO – dieta FODMAP jednym z rozwiązań

W przypadku leczenia SIBO dieta FODMAP stanowi istotny element terapii. Skupia się bowiem na eliminacji produktów, które zawierają duże ilości FODMAP. Są to węglowodany, które słabo lub w ogóle nie wchłaniają się w jelicie cienkim. Kiedy w niezmienionej formie trafiają do jelita grubego, pod wpływem bakterii jelitowych zaczynają fermentować. To z kolei zaostrza objawy SIBO.

Jak FODMAP zaostrzają przebieg SIBO?

FODMAP przyspieszają perystaltykę jelit, ponieważ zwiększają absorpcję wody. To z kolei jest przyczyną takich przypadłości jak uczucie przelewania oraz biegunka. Jak zaznaczyliśmy FODMAP z pożywienia o dużej ich zawartości są słabo wchłaniane w jelicie cienkim. Przez to w jelicie grubym dochodzi do fermentacji, a skutkiem tego procesu są wzdęcia oraz gazy.

Co jeść podczas biegunki? - przykładowy jadłospis

Osoby chore na SIBO mają niezwykle wrażliwe jelita, dlatego niezwykle dotkliwie odczuwają wszelkie tego typu zjawiska. Ulgę przynosi dieta low FODMAP, która odbywa się w trzech etapach. Najpierw eliminuje się produkty z dużą ilością FODMAP, później powoli wprowadza się je do jadłospisu, a następnie ustala długoterminową dietę.

Zmagasz się z SIBO? Dieta FODMAP może okazać się skuteczna, jeżeli zostanie dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego powinno się ją wprowadzać pod opieką lekarza oraz dietetyka. Jedynie w takim przypadku przyniesie optymalne rezultaty.

dietly catering dietetyczny