Blog

Dieta dr Dąbrowskiej –  zasady diety, wady i zalety oraz jadłospis

Różnych diet na rynku jest mnóstwo. Można się w tym pogubić. Jednak “dietę” ma każdy z nas. Jakkolwiek by ona nie wyglądała. Są jednak różne systemy żywieniowe, które nazywają się tak, a nie inaczej. Być może znasz wiele “diet” i na swoim koncie masz wiele z nich. Jeśli tak jest, to nazwa diety dr Dąbrowskiej pewnie nie jest Ci obca. Mam nadzieję, że przeczytasz uważnie ten artykuł i podejmiesz mądrą decyzję związaną z tym, czy w ogóle warto kombinować 🙂

Spis treści:

Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

 Pani dr Ewa Dąbrowska z wykształcenia jest lekarzem i specjalistką chorób wewnętrznych. Jak można się domyślić jest autorką restrykcyjnej diety, która według przestrzegania jej zasad ma poprawić nasze zdrowie, funkcjonowanie organizmu i oczyścić nasz organizm ze złogów i toksyn. Według Pani doktor, dieta ma pomóc w walce z chorobami cywilizacyjnymi, poprawić sen i wydłużyć nasze życie. Ale czy naprawdę jest tak kolorowo? No niekoniecznie.

Czym jest dieta warzywno-owocowa?

Koncepcja warzywno- owocowa to według zamysłu dr Dąbrowskiej post składający się z kilku etapów. Przygotowanie do postu (eliminacja np. kawy, mięsa), post warzywno- owocowy, wyjście z postu i na samym końcu  żywienie pełnowartościowe. Pani dr Dąbrowska nie nazywa postu dietą odchudzającą, ale kuracją oczyszczająco- normalizującą.

Warto jest tutaj zaznaczyć, że nasz organizm jest sam w sobie odpowiednio przygotowany na “oczyszczanie” przez dostępne każdemu narządy wewnętrzne jak na przykład wątroba i nerki. 

Cały “szał” na tą dietę wywodzi się między innymi z procesu autofagii. Jest to tak zwane trawienie wewnętrzne, dzięki któremu komórka sama zjada swoje martwe części, a następnie wymienia je na źródła energii.

Pani dr Dąbrowska podaje skuteczność tej metody powołując się na prof. Yoshinori Ohsumi, który dostał za to Nagrodę Nobla. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że wykazano to u drożdży a nie u ludzi. 

Co obniża cholesterol? 4 substancje o udowodnionym działaniu obniżającym cholesterol i trójglicerydy

Zasady leczenia dietą warzywno-owocową

W początkowej fazie diety (od kilku dni do kilku tygodni) zaleca się eliminację wszystkich produktów z wyjątkiem warzyw nisko skrobiowych (marchew, burak, seler, pietruszka), kapustnych  (kapusta, brokuł, kalafior), cebulowych, dyniowatych, liściastych, psiankowatych.

Dodatkowo można spożywać niewielkie ilości niskocukrowych owoców: jabłka, grejpfruty, jagody, cytryny. Nie zaleca się spożywać innych produktów takich jak chleb, kasze, olej, mąka.

Sprawdź indeks glikemiczny owoców i warzyw - artykul

Zalety diety Dąbrowskiej

Ciężko mówić o zaletach, gdyż w porównaniu z wadami jakie stosowanie tej diety przynosi na skali zysków i strat zalet jest znikoma liczba.

Z pewnością można zaliczyć do nich zwiększenie spożycia warzyw i owoców przez pacjentów. Często osoby stosujące post dr Dąbrowskiej poznane wcześniej przepisy wykorzystują w przyszłości. Kolejna zaleta? Hmm prostota przygotowania posiłków, mało czasu spędzonego w kuchni. Istnieją także badania pokazujące, że głodówki trwające między 3 – 5 miesięcy, które powodują u ludzi utratę > 10 kg masy ciała, a później efekty są utrzymywane powodują wprowadzenie w remisję cukrzycę typu II i nadciśnienie tętnicze. 

 Zapewne większość osób, uważa utratę masy ciała za bardzo dużą zaletę. Jednak jak łatwo się domyślić – nie jest to sposób utraty kilogramów. Jest to przede wszystkim dieta ściśle niedoborowa i restrykcyjna!

Jak uczynić dietę bardziej urozmaiconą? – Kilka słów o warzywach i owocach.

Wady diety Dąbrowskiej

Zdanie w poprzedzającym akapicie konkretnie wskazuje, że dieta jest silnie niedoborowa. 400 – 600 kcal (czyli tyle ile je się podczas postu dr Dąbrowskiej) to zdecydowanie za mało, by normalnie funkcjonować! Ruszać się, pracować i utrzymać prawidłowe funkcje życiowe. Ilość ta jest o wiele mniejsza niż średnio wynosi PPM (podstawowa przemiana materii), czyli ilość energii, którą koniecznie należy dostarczyć, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo (układ hormonalny, odpornościowy itd.) W takich przypadkach, gdy nie dostarczamy odpowiedniej ilości energii, łatwo jest o pogorszenie stanu zdrowia. Jeśli jesteś kobietą i stosowałaś już kiedyś głodówkę, być może pojęcie RED-S (Relative Energy Deficiency in Sport) jest Ci dobrze znane. Głodówki przyczyniają się do zaburzeń miesiączkowania co może prowadzić w przyszłości do niepłodności.

Efekt jo-jo jest kolejnym minusem. Żadna restrykcja nie jest dobra. Tak drastyczne podejście może doprowadzić do skrajności. Warto sobie zadać pytanie, czy jest to system żywienia, który jest w stanie towarzyszyć nam na całe życie? No raczej nie (na szczęście). Jednak efekt jo–jo to jedna z najmniej negatywnych konsekwencji. Kilogramy można zrzucić ponownie już z bardziej zdrowym podejściem.

Post dr Dąbrowskiej to skrajne niedobory białka. Czyli podstawowego makroskładnika służącego jako budulec organizmu. Tym samym, gubiąc kilogramy będziesz tracić mięśnie, przez co doprowadzisz do spadku przemiany materii. Niskokaloryczne diety u wielu osób mogą powodować „błędne koło” i pociągać za sobą nawet zaburzenia odżywiania. Dieta dr Dąbrowskiej ze względu na niedobór energii zwiększa ryzyko infekcji, kontuzji i złamań. A tego przecież nie chcemy, prawda?

Źródła białka roślinnego - artykuł

Wskazania do stosowania diety Dąbrowskiej

 Według dr Dąbrowskiej „post leczniczy” ma przyczynić się do tego abyśmy „oczyścili się z toksyn”. Jak już zaznaczyłam wyżej, nasz organizm przez specjalne narządy jest sobie w stanie z tym samodzielnie poradzić. Teoretycznie nie jest to dieta odchudzająca, ale praktycznie polecana jest osobom walczącym z nadmiernymi kilogramami.

Do stosowania tej diety zachęca się także osoby, które mają:

 • chorobę Hashimoto,
 • nietolerancje pokarmową, alergię, astmę,
 • niedoczynność tarczycy,
 • cukrzycę, nadciśnienie,
 • miażdżycę,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zmiany trądzikowe.

 Sporo tego, prawda? Można by powiedzieć, że to dietka na każdą okazję…

Czy kawa jest niezdrowa? Obalamy mity!

Przeciwwskazania do stosowania diety Dąbrowskiej

Przed podjęciem postu leczniczego powinniśmy przeanalizować nasz stan zdrowia, gdyż w wielu przypadkach może to doprowadzić do kolejnych negatywnych konsekwencji. Przestrzegam wszystkich przed tą dietą, jednak szczególną uwagę tutaj powinny zwrócić kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci i osoby starsze, osoby chorujące na depresję, bulimię, anoreksję i inne zaburzenia odżywiania. Nie zaleca się stosowania postu dr Dąbrowskiej także osobom mającym problemy z wątrobą, nerkami, cierpiącym na choroby układu krążenia, anemię i nowotwory.

Dieta na odchudzanie - jak stosować, co jeść, żeby schudnąć?

Efekty diety dr Dąbrowskiej

Pytanie na jakich efektach zależy Ci najbardziej? Jeśli na szybkiej utracie kilogramów to owszem, da się. Jednak pamiętaj, że nie jest to jedyna strategia która pomoże Ci osiągnąć ten cel. Z pewnością nie jest to zdrowa metoda utraty kilogramów. Takie restrykcje pociągają za sobą także utratę mięśni (które o wiele ciężej później odbudować). 

Co do całej reszty wad, wypowiedziałam się już wcześniej. Nie zachęcam do szukania takich drastycznych metod, które mogą spowodować więcej negatywnych konsekwencji. 

dietetyk

Opinia dietetyczki na temat diety dr Dąbrowskiej

Jeśli cały artykuł został przez Ciebie dokładnie przeczytany to z pewnością wiesz, że jest o wiele więcej argumentów na “nie” niż na “tak” by rozpocząć tą dietę. 

Często to, co przynosi nam korzyści na chwilę, dostarcza nam wiele negatywnych konsekwencji długoterminowo. Warto się zastanowić co jest dla Ciebie ważne. Oczywiście, czasami trzeba przekonać się na własnej skórze by wiedzieć jakich błędów nie popełniać w przyszłości. 

Bibliografia:

 1. Takeshige K., Baba M., Tsuboi S., Noda T., Ohsumi Y.: Autophagy in yeast demonstrated with proteinase-deficient mutants and conditions for its induction. J Cell Biol. 1992; 119(2):301-311
 2.  Lean ME, Leslie WS, Barnes AC i wsp. Primary care-led weight management for remission of type 2 diabetes (DiRECT): an open-label, cluster-randomised trial.2018 Feb 10;391(10120):541-551.
 3. Martin C.K, Bhapkar M., Pittas A.G.: Effect of Calorie Restriction on Mood, Quality of Life, Sleep, and Sexual Function in Healthy Nonobese Adults: The CALERIE 2 Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. 2016; 176(6): 743-7
 4. www.ewadabrowska.pl
 5. Dąbrowska B.A.: Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy. Kraków, WAM, 2017.
 6. Veronese N., Reginster JY.: The effects of calorie restriction, intermittent fasting and vegetarian diets on bone health. Aging Clin Exp Res. 2019; 31(6): 753-758